Lankytojams

XVIII–XIX a. apavo mados

XVIII–XIX a. didžiausią įtaką pasaulinei madai darė Prancūzija. Per šį ilgą laikotarpį mados keitėsi daug kartų ir netgi labai drastiškai: puošnius perukus mainė lygios šukuosenos, krinolinus – „graikiška“ apnuoginto kūno mada, o valdant Napoleonui vėl sugrįžo blizganti prabanga. Avalynė kito taip pat, bet bene saikingiausiai iš visų mados sričių.

Prancūzijos revoliucija privertė Europą keistis. Prasidėjęs modernizacijos procesas apėmė visas gyvenimo sritis, radosi vis daugiau naujovių. Svarbi tapo chemijos pramonė, kuri davė pradžią naujoms nuostabioms sintetinėms medžiagoms, tarp jų plastikui, dirbtiniam šilkui, viskozei. Pradėta pramoninė gatavų drabužių gamyba.

Kostiumas labai greitai ir dažnai kito. Anksčiau tam tikras mados periodas apimdavo net ir 100 metų, o dabar – 10–15 metų. Viename šimtmetyje buvo daugybė nepriklausomų mados krypčių: ampyras, romantizmas ir bydermejeris, antrasis rokokas, didžioji miesto mada, modernas. 

Sekant Vakarų Europos madų tendencijas, kito mados ir Lietuvoje. Keitėsi moterų apavo siluetas, forma, medžiagos ir apdaila. Jau XVIII a. pab. įsitvirtino bateliai aukštesne pakulne. Tokius ėmė avėti net išeiginiais drabužiais apsirengusios valstietės.

Be odinių, plito ir lengvi tekstiliniai bateliai, labai dažnai siuvami iš atlaso ar šilko, pritaikyti uždaroms patalpoms. Dažnai puošti rožėmis arba lelijomis (ankstyvojo rokoko detalė), kartais netgi plunksnomis, suvarstomi kaspinais arba užsegami dailiomis sagtelėmis. Žiemą kurpaitės būdavo išmušamos kailiu. Jodinėdamos ar eidamos pasivaikščioti moterys avėjo suvarstomus aulinukus iš minkštos odos.

Apie 1840 m. batų nosys buvo siauros, primenančios gotiką, o 1850 m. prasidėjo antrojo rokoko stiliaus atgimimas, vėl išpopuliarėjo aukštakulniai bateliai su išlenktais „prancūziškais“ kulniukais.

XIX a. II p., laikantis pokylių madų, batus buvo stengiamasi siūti iš tokio paties audinio, kaip ir sukneles, derinti spalvas – buvo madinga, kad kostiumas sudarytų vientisą ansamblį.

XIX a. 9 deš., sutrumpėjus suknelėms, batai tapo matomesni. Vis dar buvo populiarūs ilgaauliai, suvarstomi, sagtimis ar gumomis susegami batai, gausėjo jų pasiūla ir modelių įvairovė.