Edukacijos

Atgal

Suaugusiesiems

Jei norite gauti visas naujienas apie Šiaulių „Aušros“ muziejaus edukacines programas, rašykite el. paštu edukacija@ausrosmuziejus.lt.


Fotografija (Fotografijos muziejus, Vilniaus g. 140)

Fotografija  

(Fotografijos muziejus, Vilniaus g. 140)

Šviesos laboratorija

Nerūpestingai nuspausti mygtuką, bakstelėti ekrane ir pasidalyti socialiniame tinkle - tik tiek šiandien tereikia pastangų ir pasaulis srūva milijardais skaitmeninių fotografinių vaizdų. Tai, be abejonės, puiku, tačiau kodėl nepamėginus sukurti šį tą savito ir nepakartojamo? Užsiėmimo metu Fotografijos muziejaus studijoje ir fotolaboratorijoje išbandysime autentišką fotografijos technologiją. Naudodamiesi mūsų pagamintais „pinhole" fotoaparatais, šviesai jautriame popieriuje susikursite vieninteles ir nepakartojamas fotografijas ir patys jas išryškinsite fotolaboratorijoje, o nekasdieniai potyriai jums liks atminimui.

Kaina vienam asmeniui – 4 Eur (nuolaidos netaikomos).
Grupėms iki 15 asmenų.

Vieta – Fotografijos muziejus, Vilniaus g. 140, Šiauliai.
Registracija tel. (841) 52 43 93.

Fotografo asistentas

Fotografas – tai fotografijos studijos šeimininkas. Čia jis tyrinėja šviesą, kuria subtilų santykį su fotografuojamu modeliu, meistriškai valdydamas šviesą, įkvepia gyvybę statiškiems objektams. Valdyti šviesą – nelengva, bet labai įdomi užduotis. Fotografas išmano įvairius apšvietimo būdus, jų kuriamus efektus ir juos pritaiko dirbdamas studijoje. Užsiėmimo metu susipažinsime su klasikine apšvietimo schema, profesionalų studijine įranga, visi kartu nusifotografuosime ir kiekvienas atsispausdinsime fotografijas atminimui.

Skirta moksleiviams, suaugusiesiems.
Kaina vienam asmeniui – 4 Eur (nuolaidos netaikomos).
Grupėms iki 15 asmenų.

Vieta – Fotografijos muziejus, Vilniaus g. 140, Šiauliai.
Registracija tel. (841) 52 43 93.


Etnografija (Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73)

Etnografija (Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73)
Senoviniai vardinių sausainiai

Žaliūkių malūnininko troboje kepama ne tik duona kasdieninė, bet ir švenčiamos šventės. Svarbiausios žmogaus gyvenime yra dvi dienos – vardadienis ir gimtadienis. Tokiomis progomis troboje pasklinda šventinių kepinių kvapas, ir susirinkę malūnininko sodyboje galite kepti ir ragauti ką tik iš krosnies ištrauktus senoviškus naminius sausainius ar šventines bandeles.Gera ne tik susėsti prie didelio medinio stalo ir vaišintis, bet ir pajusti šeimos ir draugų artumą, patiems patirti lietuviškas vardinių ar gimimo dienos šventimo tradicijas ir papročius, o taip pat sužinoti ar prisiminti, kaip dalinamas žiedas ir ką veikė tas katinas, ant pečiaus tupėdamas. 

Edukacinio užsiėmimo kaina – muziejaus darbo valandomis – 120,00 Eur, po muziejaus darbo valandų – 150,00 Eur. Papildoma valanda – 50,00 Eur

Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 21 11 98.

Duonos kepimas

Sakoma, jog duonos skonis – tai gyvenimo skonis. Norite sužinoti, koks jis – ateikite pas mus, į Žaliūkių malūnininko sodybą, kur Jus maloniai priims šventiškai nusiteikusi „gaspadinė" – juk šiandien bus kepama kvapni, natūraliai subrandinta, naminė duonelė! Susėdę prie karščiu alsuojančios krosnies, išgirsite pasakojimą apie sunkų duonos kelią nuo sėjos iki balta staltiese užtiesto stalo, sužinosite valstiečių buityje gyvavusias duonos kepimo tradicijas, papročius ir ritualus, išmoksite naudotis duonkepe, minkysite tešlą, kepsite ir ragausite duonelę.

Edukacinio užsiėmimo kaina – muziejaus darbo valandomis – 30,00 Eur, po muziejaus darbo valandų – 40,00 Eur. Priimama ne didesnė kaip 30 asmenų grupė.

Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 21 11 98.

Adventas – tikėjimai, spėjimai, burtai...

Gruodis – Advento metas, kai aplink tvyro susikaupimas ir stebuklinga ramybė. Kartu tai – ir mistiškas laikotarpis, pilnas įvairių tikėjimų, spėjimų ir burtų, lemsiančių ateinančius metus, šeimyninę laimę ar asmeninę sėkmę.
Visą gruodžio mėnesį Žaliūkių malūnininko sodybos šeimininkai, malūnininkas ir jo gaspadinė, šventiškai papuoštoje troboje lauks besidominčių senaisiais papročiais ir kvies dalyvauti edukaciniame užsiėmime „Adventas – tikėjimai, spėjimai, burtai..." Užsiėmimo dalyviai išgirs draudimų, kurių privalu laikytis Advento metu, spės orus ir būsimą derlių, pabandys sužinoti, ką gi jiems žada ateinantys metai, vaišinsis pačių iškeptais kūčiukais, dar prėskučiais ar šližikais vadinamais.

Edukacinio užsiėmimo kaina – muziejaus darbo valandomis – 100,00 Eur, po muziejaus darbo valandų – 130,00 Eur. Šventinių personažų (Kalėdos, Velykų Bobutės ir kt.) pasirodymas – 50,00 Eur, po darbo valandų – 100,00 Eur

Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 21 11 98.

Margučių raštai

Svarbiausias Velykų simbolis – margintas kiaušinis (margutis) – reiškia gamtos prisikėlimą, gyvybės atsiradimą, gyvenimo atsinaujinimą, augalijos gimimą, jos žydėjimą ir vaisingumą. Kviečiame susipažinti su Velykų tradicijomis, papročiais, simboliais ir ornamentika bei išmokti marginti kiaušinius karštu vašku. Į pratybas reikia atsinešti kelis kietai virtus kiaušinius.

Kaina vienam asmeniui – 4 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 21 11 98.

Velykų pyragas

Velykos – tai šventė po septynių savaičių gavėnios pasninko, per kurią stalas gausiai nukraunamas valgiais. Kiekviena šeima patiekdavo mėsiškų patiekalų, būtinai prisimargindavo kiaušinių ir išsikepdavo gardaus, paskaninto aguonomis šventinio pyrago. Kviečiame visas šeimininkes pasidalyti savais Velykų pyrago receptais bei paragauti mūsų, Žaliūkių malūnininko sodybos, Velykų pyrago.

Edukacinio užsiėmimo kaina – muziejaus darbo valandomis – 100,00 Eur, po muziejaus darbo valandų – 130,00 Eur. Papildoma valanda – 50,00 Eur. Priimama ne didesnė kaip 30 asmenų grupė.

Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 21 11 98.


Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47)

Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47)
Archeologiniai papuošalai
Senovės žmonės tikėjo gamtos galiomis ir stengėsi jas atkartoti papuošaluose. Išmokę apdirbti metalą, lietuviai pradėjo iš jo gaminti papuošalus. Ankstyviausi randami metalo dirbiniai pagaminti iš žalvario, kuris buvo plačiai naudotas papuošalams gaminti visą geležies amžių. Papuošalų formos kito, kiekvienas regionas turėjo kažką savito. Per užsiėmimą muziejuje bandysime atkurti baltiškos kilmės papuošalus – saulės formos pakabučius ir žiedus.

Kaina vienam asmeniui – 4 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta: Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47)
Registracija tel. (8 41) 52 43 86.

Kokliai. Molyje įamžinta istorija

Krosnies ištakos slypi akmens amžiuje, o koklių gamybos amatas, perduodamas iš kartos į kartą, atkeliavo iki mūsų dienų. Kodėl koklių ir jų fragmentų dažniausiai randama pilių ir dvarų teritorijose, griuvėsiuose? Kokią dar funkciją, be pagrindinės savo paskirties, atliko koklinės krosnys? Atsakymus į šiuos klausimus sužinosite edukaciniame užsiėmime „Kokliai. Molyje įamžinta istorija“.

Koklių būta įvairių – paprastų ir įmantriai dekoruotų. Lietuvoje aptinkamų koklių dekorui įtaką darė populiarūs Europoje siužetai ir ornamentai, kurie plito per dailės kūrinius, grafikos lakštus, knygas, keliaujančius amatininkus. Keliaudami po Šiaulių istorijos muziejaus ekspozicijas susipažinsite su Šiaurės Lietuvoje rastais koklių fragmentais ir sužinosite, koks koklių fabrikas, įsteigtas visai šalia miesto, garsino Šiaulius. Vėliau Amatų mokykloje galėsite išbandyti amatininko profesiją, iš molio nusilipdyti savąjį koklį ir jį dekoruoti.

Skirta 7–12 klasių moksleiviams, suaugusiesiems.


Kaina vienam asmeniui – 5 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47, Šiauliai).
Registracija tel. (8 41) 52 43 94.

    

Molinukai. Švilpukai

Senovėje, pagonybės laikais molio švilpynė buvo laikoma magišku instrumentu, padedančiu iškviesti vėją, o kartu su juo ir lietų bei galinčiu atbaidyti piktąsias dvasias. Ne mažiau magijos turi ir žmogaus fantazija, jo kūrybiškumas, pasaulio matymas ir sugebėjimas perteikti vaizduotėje iškylančius vaizdus. Kiekvienas darbas, o ypatingai kūrybinis, reikalauja daug laiko ir pastangų, tačiau kūrybos džiaugsmas, pasididžiavimas savo rankomis padarius ką nors gražaus ir praktiško, pilnai kompensuoja laiko ir jėgų sąnaudas. Kviečiame ateiti ir sukurti gražią, įdomią švilpynę turinčią skambų „balsą“.

Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta: Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47)
Registracija tel. (8 41) 52 43 94.


Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai

Košerinio maisto paslaptys

Šalom!

Įdomių istorijų ir gero maisto mylėtojus kviečiame į išskirtinę edukaciją apie žydišką virtuvę ir jos tradicijas.

Susirinkusiems gidė papasakos žydiškos virtuvės istoriją, apie jos išskirtinumą, svarbiausias žydų kalendorines šventes. Sužinosite, kas yra košerinis maistas, kokios taisyklės apie mitybą yra nurodytos Toroje. Išsiaiškinsime, kuo žydų patiekalai skiriasi nuo lietuviškų, o gal visgi yra labai panašūs?

Žydų virtuvė – viena įdomiausių ir, ko gero, labiausiai mitais ir legendomis apipintų temų ir remiasi laiko patikrintais, jau tris tūkstančius metų skaičiuojančiais kašruto principais. Pasak žydų religinių priesakų, maistas yra svarbus ne tik mūsų kūno sveikatai, tačiau ir dvasinei būsenai. Griežtų taisyklių taikymas košerinėje virtuvėje nėra atsitiktinis – tai yra taisyklingo maitinimosi pagrindas ir rūpinimasis savo sveikata. Nūdienoje maisto pasirinkimas, jo derinimas yra ne tik įdomi, bet ir aktuali, naudinga tema, todėl kviečiame paragauti žydiškos virtuvės patiekalų ir susipažinti su košerinės mitybos ypatumais.

Edukacijos metu bus tiekiami šie tradiciniai žydų virtuvės patiekalai:

-Foršmakas (silkės kapotinis).

-Vištienos sultinys su kukuliu iš macų (maca kneidl).

-Saldus jautienos troškinys su džiovintomis slyvomis (floimen tsimmes).

-Sausainiai su aguonomis (hamantašen).

Galimas ir vegetariškas pasirinkimas (būtina nurodyti registracijos metu).

Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai bus vaišinami pasirinktu gėrimu (pasirinkti registracijos metu).


Skirta 8–12 klasių moksleiviams ir suaugusiesiems.
Grupė – 10-25 žmonių.
Edukacinio užsiėmimo kaina – 20 Eur/asmeniui. Nuolaidos netaikomos.
Edukacinę programą galima užsisakyti ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas. 

Vieta: Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89. 

 
Chaimo Frenkelio odos dirbtuvėlės

Raktų pakabukas

Kaip manote, kas išgarsino Šiaulių miesto vardą? Kas tas žmogus, pradėjęs verslą nuo primityvios odos dirbtuvėlės ir išplėtęs ją iki didžiausio odos fabriko visoje Rusijos imperijoje? Praverkite paslapties širmą apsilankę muziejuje. Pamatykite, užuoskite ir prisilieskite prie išdirbtos gyvūnų odos. Žmogaus reikmėms ji naudojama nuo neatmenamų laikų. Apavas, rūbai, žirgo reikmenys, buitiniai indai ir krepšiai - tai tik nedidelė odos panaudojimo galimybių dalis. Kviečiame pas mus, į Ch. Frenkelio odos dirbtuvėles pasigaminti praktišką daiktą – raktų pakabuką. Pasipuoškite jį firminiu Ch. Frenkelio odos fabriko antspaudu arba dekoruokite savo sukurtais ornamentais ir piešiniais.

Skirta įvairaus amžiaus moksleiviams ir suaugusiems.
Kaina vienam asmeniui – 4 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta – Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.


Apyrankės 

Apyrankės - ne tik papuošalai, bet ir amuletai, pasižymintys magiškomis apsauginėmis galiomis. Apvydamos žmogaus riešą, jos gali ne tik apsaugoti jį nuo blogos akies, bet ir suteikti jėgų ir energijos. Užsiėmimo metu gaminsime apyrankes iš spalvotų odos juostelių, pabandysime įkalti kniedę, išmušti skylę specialiu skylmušiu, įtvirtinti spaudes užsegimui. Kūrybos procese patirsite džiaugsmą ir didžiuositės pasimokę naujo amato. Savo rankomis pagamintą originalų daiktą galėsite nešioti patys ar kam nors padovanoti.

Skirta – 7–12 kl. moksleiviams ir suaugusiesiems.
Kaina vienam asmeniui – 5 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta – Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.
Žaisliukas Kalėdų eglutei

Argi  nebūtų puiku papuošti kalėdinę eglutę mielu, vieninteliu, savo rankomis pagamintu odiniu žaisliuku? Dabar tai įmanoma! Edukacijoje „Žaisliukas Kalėdų eglutei“ dirbsime su tikrais odininko įrankiais, mojuosime plaktukais ir skylmušiais, kalsime ornamentus, klijuosime spalvingas detales. Edukacijos pabaigoje – džiaugsimės savo darbo rezultatais, kurie šventiniu laikotarpiu papuoš eglutes namuose.

Skirta – 7–12 kl. moksleiviams ir suaugusiesiems.
Kaina vienam asmeniui – 5 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta – Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.Gyvūnas-totemas

Ar žinote, kas yra totemai? Tai – gyvūnai, rečiau augalai, kai kada netgi daiktai ar gamtos reiškiniai, laikomi genties protėviais, globėjais. Tikima, kad jie gali padėti, pagelbėti, apsaugoti. Ir šiomis dienomis kiekvienas norime, kad mums sektųsi, tad kviečiame apsilankyti Chaimo Frenkelio vilos odos dirbtuvėlėse ir išsirinkti, pasigaminti ir turėti odinį toteminį gyvūną – drambliuką, šuniuką ar katiną, kuriuo galėsite papuošti rankinę, kuprinę, naudoti kaip raktų pakabuką, talismaną.

Skirta – 6–12 kl. moksleiviams ir suaugusiesiems.
Kaina vienam asmeniui – 5 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta – Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.Kaklo pakabutis

Chaimo Frenkelio odos dirbtuvėlėse galite pasigaminti ne tik apyrankę, bet ir kaklo papuošalą – pakabutį. Jis sukurtas moduliniu principu, kai dėliojama detalė į detalę, todėl tai primena galvosūkį, kurį malonu išspręsti. Edukacijoje lavinamas ir erdvinis mąstymas, nes reikia perprasti, kaip sudėti detales vieną į kitą. Kviečiame pasipuošti ir pamiklinti mintis.

Skirta – 3–12 kl. moksleiviams ir suaugusiesiems.
Kaina vienam asmeniui – 5 Eur.

Vieta – Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.


NAUJIENOS!

Rožės žiedas

Rožė – gėlė, turinti paslaptį, sudėtingas simbolis, galintis reikšti įvairius dalykus. Chaimo Frenkelio vilos parkas Šiauliuose itin garsus savo gausiu rinktinių veislių rožynu, todėl Šiaulių „Aušros“ muziejus kviečia rožės žiedu grožėtis ne tik šiltuoju metų laiku, bet ištisus metus! Naujoje Chaimo Frenkelio odos dirbtuvėlių edukacijoje „Rožės žiedas“ galima pasigaminti sau mielą odinį rožės žiedą, sagę ar plaukų papuošalą. Kiekvienas edukacijos dalyvis iš edukacijos išsineš net po du savo pasigamintus papuošalus, todėl tai puikus būdas pradžiuginti ne tik save, bet ir savo artimąjį ar mylimą draugą. O galbūt neturite kur švęsti savo gimtadienio ar mergvakario? Ši edukacija patiks tiek mažiems, tiek dideliems, todėl ji ypač tinkama smagiems, kūrybiškiems ir jaukiems susitikimams.
Skirta 5–12 klasės moksleiviams ir suaugusiesiems (grupės nuo 7 iki 25 žmonių).
Kaina vienam asmeniui – 5 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta – Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.

Dvaro istorijos. Dvaro mada ir gyvensena

XVIII–XIX a. dvaro mada – tai grožio ir elegancijos pasaulis, kuriame susipina keistos užgaidos, praktiškumas ir elgesio normos. Chaimo Frenkelio vilos ekspozicijoje „Provincijos dvaras" mažųjų muziejaus lankytojų laukia įdomus pasakojimas apie vaikų madą ir laisvalaikio žaidimus bei spalvingos vėduoklės kūrimas. Vyresnieji moksleiviai ir suaugusieji susipažins su Europos ir Lietuvos kostiumo raida, intriguojančiomis XVIII a. flirto paslaptimis, nebylia vėduoklės kalba ir įmantriais, daug fantazijos reikalaujančiais kaklaskarės rišimo būdais.

Kaina vienam asmeniui – 4 Eur (nuolaidos netaikomos), II–V po 18 val., VI–VII po 17 val. papildomas mokestis grupei – 30 Eur.
Grupėms nuo 10 iki 30 žmonių.

Vieta – Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.

Batraiščiai. Menas ir matematika

Ar žinote, kad mokslininkai batų raištelių atsiradimo istoriją datuoja apie 3500 m. pr. Kr., kai kalnuose buvo rasti odiniai batai, suvarstyti plonos odos raišteliais? Arba kad varstant batus reikalinga matematika – kai pagal skylučių skaičių apskaičiuojama, kokio ilgio batų raištelis bus reikalingas. Batų varstymo būdų yra daug ir įvairių, skirtingo sudėtingumo ir dažnas jų turi įdomų ar netikėtą pavadinimą. Vieni batų varstymo būdai rekomenduojami dviratininkams, kiti – bėgikams, krepšininkams, golfo žaidėjams ir pan. Varstant iš batraiščių galima surišti įmantrius mazgus ar naudoti skirtingų spalvų batraiščius. Galima teigti, jog stilingai ir neįprastai suvarstyti batai tampa jūsų įvaizdžio dalimi.

Edukacijoje „Batraiščiai. Menas ir matematika“ ne tik išmoksite apskaičiuoti batų raištelių ilgį, bet ir praktiškai juos varstyti įvairiausiais būdais, tokiais kaip „Žvaigždė“, „Pentagrama“, „Zigzagai“ ir pan. Jaunesniųjų klasių moksleiviai mokysis ant paruoštų trafaretų varstyti batus, o vyresniųjų klasių – ne tik mokysis varstyti, bet ir pasigamins raktų pakabuką iš odos, kurį dekoruodami galės pritaikyti išmoktus varstymo būdus.

Skirta 1–12 klasių moksleiviams ir suaugusiesiems.
Kaina 1–5 klasių moksleiviams – 3 Eur, 6–12 klasių moksleiviams ir suaugusiesiems – 5 Eur.
Vieta – Chaimo Frenkelio vila-muziejus, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.

Kaip gimsta popierius

Edukaciniame užsiėmime „Kaip gimsta popierius“ išgirsite įdomių faktų apie nepaprastą popieriaus kelionę nuo seniausių iki dabartinių laikų,  sužinosite apie jo restauravimą ir pamatysite kaip popieriaus liejimo mašinoje yra gaminamas ir restauruojamas popierius.

Skirta – 5–12 kl. moksleiviams ir suaugusiesiems.
Kaina – 4 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta – Chaimo Frenkelio vila-muziejus, Restauravimo skyrius (Vilniaus g. 74, Šiauliai)
Būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 52 43 84

Ekskursija „Muziejinių vertybių konservavimas bei restauravimas“
Ekskursijos dalyviai sužinos apie konservavimo, restauravimo, prevencinio konservavimo procesus, išvys polichromuotos liaudies skulptūros restauratorių darbus, susipažins, kaip atliekamos auksavimo technikos, senųjų baldų restauravimas. Popieriaus dirbtuvėse bus pristatytos senosios ir moderniosios popieriaus gamybos ir restauravimo ypatybės. Metalo restauratoriai paaiškins metalo dirbinių restauravimo eigą, atskleis taikomas restauravimo metodikas. Archeologijos restauratoriai papasakos apie atgimstančius pačius seniausius eksponatus.

Kaina – 20 Eur (grupei)
Vieta: Chaimo Frenkelio vila-muziejus, Restauravimo skyrius (Vilniaus g. 74, Šiauliai)
Būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 52 43 84