Chaimo Frenkelio vilos parke, žydint tūkstančiams rožių žiedų, šalia skleidžiasi ir įvairios meno formos – kasmet čia vyksta Tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis. Šiemet susiburti po vasarišku dangumi festivalio organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus – kviečia jau XXI kartą. Per šiuos metus festivalis augo, stiprėjo ir tapo tradicija, be kurios būtų sunku įsivaizduoti vasarą Šiauliuose. Festivalio meno vadovo Roberto Šerveniko sudaryta programa kasmet žiūrovams pasiūlo turiningą menų sintezę, nustebina dar Šiauliuose nematytais pasirodymais ir premjeromis. Festivalyje susipina muzika, šokis, teatras, literatūra, kinas ir kitos meno formos, kurias pristato savo sričių profesionalai iš Lietuvos ir užsienio.
„Odų karaliumi“ vadintas Chaimas Frenkelis ir jo žmona Dora prieš daugiau nei 110 metų šalia klestinčio fabriko Šiauliuose pasistatė dviejų aukštų gyvenamąjį namą-vilą, įrengė ir parką su puošniu fontanu. Tuomet niekas negalėjo pagalvoti, kad čia veiks muziejus, bus organizuojamas Frenkelio vardo vasaros festivalis, pritraukiantis tūkstančius profesionalaus meno gerbėjų.
Pirmasis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis įvyko dar 2004 m. Tai buvo Šiaulių kamerinio orkestro 4 koncertų ciklas. Po metų festivalis tapo tarptautinis. Tuometiniai jo rengėjai buvo Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių miesto kamerinis orkestras, Šiaulių „Aušros“ muziejus, festivalio meno vadovas – Borisas Traubas. Kasmet festivalis ėmė sulaukti vis daugiau gerbėjų ir išaugo į vieną svarbiausių miesto muzikinių vasaros renginių. Nuo 2011 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus tapo vienintele institucija, atsakinga už Tarptautinio Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio organizavimą. Tais metais festivalio meno vadovu tapo Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Robertas Šervenikas – iniciatyvus, produktyvus ir autoritetingas dirigentas, ypač vertinamas už aktyvią ir įvairialypę kūrybinę raišką. Su šiuo meno vadovu „Aušros“ muziejus sėkmingai bendradarbiauja iki šiol.
2013-aisiais, minint Šiaulių „Aušros“ muziejaus 90 metų jubiliejų, Chaimo Frenkelio vilos ir parko erdvėse vyko X tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis. Jubiliejinio festivalio atidarymas įvyko liepos 6-ąją. Nuo tada laikomasi tradicijos vasaros festivalio renginius pradėti Liepos 6-ąją. Kasmet Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo proga šiauliečiams ir miesto svečiams dovanojamas nemokamas koncertas. 2017 m. festivalis prisijungė prie iniciatyvos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“. Tai tapo gražia tradicija susirinkti Chaimo Frenkelio vilos parke ir po šventinio festivalio atidarymo koncerto kartu su viso pasaulio lietuviais giedoti „Tautišką giesmę“.
Šiaulių miesto savivaldybė 2018 m. Tarptautinį Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalį pripažino Reprezentaciniu miesto renginiu. Džiugu, kad šį statusą festivalis išlaiko iki šiol. Tai liudija renginio svarbą tiek miestui, tiek jo svečiams ir patvirtina, kad festivalis yra reikalingas bei vertinamas kultūrinis reiškinys, pritraukiantis būrį lankytojų ir skatinantis miesto kultūrinį gyvenimą.
Daugiau nei dvidešimt metų sėkmingai vykstantis Tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis liudija, kad šiandien muziejai neapsiriboja vien tiesiogine muziejine veikla – ekspozicijomis ir parodomis, o imasi naujų veiklos formų, taip burdami ir augindami bendruomenes.
Tekstilininkės Agnietės Janušaitės-Vitkūnienės projektas „Tapiserijos mozaika: Lietuva – mano veidas“. Projektas vykdytas Kauno kultūros centro tekstilės studijoje „Gijų sodai“, jis buvo skirtas Lietuvos valstybingumo šimtmečiui paminėti. Prie projekto prisidėti buvo kviečiamas kiekvienas norintysis. Tris metus dalyviai buvo kviečiami išausti savo mintis ir jausmus Lietuvai, kūrė savo mažas tapiserijas, kurių net 950 tapo vieno didelio kūrinio dalimi. Kūrinį-mozaiką sudaro daug spalvotų kvadratėlių, bendrajame kontekste, visumoje kalbančių spalvotais ženklais ir simboliais. Bendrame didžiajame tekstilės kūrinyje visų dalyvių darbai buvo komponuojami pagal spalvas ir sudarė medžio kontūrą, kuris taip pat labai simbolinis. Prie projekto prisidėjo ir grafikos dizainerė Aurėja Jucevičiūtė, kai kuriuos mozaikos fragmentus pavertusi itin lietuviškais simboliais-interpretacijomis, turinčiomis savo prasmę ir reikšmę, išryškinusi simbolinius kryžiaus, rombo ir saulės motyvus.
Parodoje kartu su tapiserija eksponuojamos nuotraukos ir jų koliažai, iliustruojantys vykusias projekto kūrybines dirbtuves. 2020 m. paroda pirmą kartą eksponuota Kauno kultūros centre.
Šiaulių istorijos muziejuje paroda veiks iki 2024 m. spalio 10 d. Šią dieną planuojamas parodos pristatymo-uždarymo renginys, kurio metu bus surengta ir edukacija.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |