Edukacijos

Archeologija

Užsiėmimų trukmė – 1–1,5 val.
Užsakymai priimami ir informacija teikiama tel. (8 41) 43 36 80.

Iš ankto užsisakius, muziejaus darbuotojai gali vesti archeologijos paskaitas įvairiomis temomis, kurios susijusios su Šiaulių krašto ir visos Lietuvos archeologine medžiaga. Norimą paskaitos temą būtina suderinti su paskaitos vadovu. Kaina – muziejaus lankymo bilietas kiekvienam moksleiviui ir paskaitos vadovo paslaugos – 28,50 Eur, tel. (8 41) 52 43 86.
APŽVALGINĖS EKSKURSIJOS

Apžvalginės ekskursijos
Šiaulių krašto praeitis nuo seniausių laikų iki XVII amžiaus

Ekskursija vedama 2004 m. įrengtoje archeologijos ekspozicijoje. Moksleiviai supažindinami su Šiaulių krašto žmonių gyvenimo būdu, jų naudotais darbo įrankiais, ginklais, papuošalais nuo pirmųjų gyventojų atsikraustymo iki XVII a. Rodomi ne tik originalūs muziejaus eksponatai, bet ir natūralaus dydžio rekonstrukcijos: akmeninio kirvio gręžimo prietaisas, geležies lydimo krosnelės, medinis šulinys, rąstinė troba, koklinė krosnis. Pasakojimas, eksponatai ir rekonstrukcijos yra ta visuma, kuri leidžia įgyti naujų žinių ir susidaryti ryškesnį praėjusio tūkstantmečio vaizdą.

Moksleiviai archeologijos žinias gali pasitikrinti naudodamiesi parengtu klausimynu. Atsakymus į klausimus gali rasti archeologijos ekspozicijoje „Šiaulių krašto praeitis nuo seniausių laikų iki XVII a".

Skirta 1-12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 0,50 Eur, ekskursijos vadovo paslaugos – 4 Eur.
Vieta: ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47.

ŠIUO METU EKSKURSIJOS, DĖL VYKDOMOS REKONSTRUKCIJOS, NEVEDAMOS.

Kaip išgauti geležį?

Teminė ekskursija vedama archeologijos ekspozicijoje, rodomi čia esantys originalūs eksponatai ir Lieporių gyvenvietės geležies lydimo vietos rekonstrukcija su geležies lydymo krosnelėmis, medinis šulinys, akmeninis priekalas. Trumpai apibūdinus žalvario, sidabro, alavo panaudojimą Lietuvoje IV a. pr. Kr.–XIII a. po Kr., apsistojama prie balų rūdos susidarymo ir geležies gamybos. Išsiaiškinama rūdos kilmė, jos apdorojimas prieš lydymą, lydymo krosnelių konstrukcija ir lydymo procesas, geležinio kirvio kalimo etapai.

Skirta 5–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 0,50 Eur, ekskursijos vadovo paslaugos – 4 Eur.
Vieta: ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47.

ŠIUO METU EKSKURSIJOS, DĖL VYKDOMOS REKONSTRUKCIJOS, NEVEDAMOS.


EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI

EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI
Archeologinis kostiumas ir virvučių vijimas su akmenukais

Kviečiame į įdomų ir linksmą edukacinį užsiėmimą, mėgstamą tiek pradinukų, tiek ir vyresniųjų klasių moksleivių. Jo metu geležies amžiaus kostiumu apsirengęs archeologas papasakos apie senovinius drabužius nuo akmens amžiaus iki XVII a. Moksleiviai sužinos apie siūlus, audinius, galės apžiūrėti kostiumų rekonstrukcijas, jais apsirengti ir nusifotografuoti. Archeologas pamokys nusivyti vieną archeologinio kostiumo elementą – spalvotą virvutę, kuri vejama iš vikingų išmoktu būdu, naudojant akmenukus.

Skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 1 Eur.
Vieta: Poeto Jovaro namas, Vytauto g. 116, Šiauliai.

Puodų lipdymas senoviniais būdais

Pratybos vyksta naujoje edukacinėje erdvėje – „Amatų mokykloje". Remiantis archeologine Lietuvos medžiaga, įrengtoje keramikos raidą atspindinčioje ekspozicijoje moksleiviai supažindinami su atskirų istorinių laikotarpių keramika, jos tipais ir formomis, aptariama keramikos gamybos technologija. Moksleiviai gilinasi į senovės žmonių gyvenseną, buitį ir pasaulėžiūrą, paskui virveline technika nusilipdo iš molio puodą.

Skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 1 Eur.
Vieta: Poeto Jovaro namas, Vytauto g. 116, Šiauliai.

Archeologiniai kasinėjimai

Archeologai kantriai kasinėja žemę ir iš surinktos informacijos gabaliukų dėlioja praėjusio gyvenimo vaizdų mozaiką. Per pratybas moksleiviai gali trumpam tapti archeologais. Kiekvienam skiriamas plotelis su jame slypinčiais archeologiniais radiniais. Moksleiviai išmoksta kasinėti, tvarkyti radinius, tiriamus plotus užfiksuoti pagal visas archeologijos mokslo taisykles. O kokie bus radiniai, priklausys nuo atsitiktinumo – kaip ir realiame gyvenime.

Skirta 5–9 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 1 Eur.
Vieta: ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47. EDUKACIJA ŠIUO METU NEVYKSTA.

Archeologiniai papuošalai
Senovės žmonės tikėjo gamtos galiomis ir stengėsi jas atkartoti papuošaluose. Išmokę apdirbti metalą, lietuviai pradėjo iš jo gaminti papuošalus. Ankstyviausi randami metalo dirbiniai pagaminti iš žalvario, kuris buvo plačiai naudotas papuošalams gaminti visą geležies amžių. Papuošalų formos kito, kiekvienas regionas turėjo kažką savito. Per užsiėmimą muziejuje bandysime atkurti baltiškos kilmės papuošalus – saulės formos pakabučius ir žiedus.

Skirta 8–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 2 Eur.
Vieta: Poeto Jovaro namas, Vytauto g. 116, Šiauliai.