Edukacijos

Istorija

Užsiėmimų trukmė – 1–1,5 val.

Iš anksto užsisakius, muziejaus darbuotojai gali vesti istorijos paskaitas įvairiomis temomis, kurios glaudžiai susijusios su Šiauliais, svarbiais Lietuvos istorijos įvykiais. Norimą paskaitos temą būtina suderinti su paskaitos vadovu. Kaina – muziejaus lankymo bilietas kiekvienam moksleiviui ir paskaitos vadovo paslaugos – 28,50 Eur.
TEMINĖS EKSKURSIJOS

Chaimas Frenkelis ir Frenkelių paveldas Šiauliuose

Teminė ekskursija vedama Chaimo Frenkelio viloje ir po Šiaulių miestą. Moksleiviai supažindinami su vienos iš žymiausių šiauliečių žydų Frenkelių šeimos paveldu ir gyvenamąja aplinka. Pasakojama apie Chaimo Frenkelio vilą, šalia esantį fabriką ir sinagogą, parodomi pastatai, kurie buvo pastatyti šios šeimos lėšomis.

Skirta 7–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 2,50 Eur, ekskursijos vadovo paslaugos – 20 Eur.

Vieta: Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.


EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI

Šešėlių teatras
Šešėlis – reiškinys, su kuriuo susiduriame kasdien. Tačiau ne kasdien jį bandome prisijaukinti. Edukacijos metu mokiniai galės įsisiausti į šešėlių pasaulį – susipažinti su šešėlių teatru, jo pagrindiniais akcentais ir atributais. Taip pat jie sužinos keletą būdų, kaip pasidaryti šešėlių teatro sceną, lėles ir figūrėles bei kitus rekvizitus. Pasitelkę paprastas priemones – keletą popieriaus lapų, pieštuką, žirkles ir klijus, – mokiniai galės sukurti individualias šešėlių teatro lėles. Pasigaminę lėles mokiniai taps šešėlių teatro aktoriais – pagal parengtą scenarijų vaidins virtualiame šešėlių spektaklyje.Skirta 1–4 klasių moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos).
Užsiėmime gali dalyvauti 5–30 mokinių.
Užsiėmimai gali vykti ir nuotoliniu būdu.
Užsiėmimo trukmė – 40 min.

Vieta: Venclauskių namai, Vytauto g. 89, Šiauliai

Registracija tel. (8 41) 52 43 92
Siluetų kūrimas
Edukacinis užsiėmimas „Siluetų kūrimas“ kviečia apsilankyti Venclauskių namuose, kuriuose tarpukario metais nuolatos gyveno daugybė vaikų – Venclauskių šeima augino ir rūpinosi vaikais, likusiais be tėvų globos ar iš sunkiau besiverčiančių šeimų. Gausus globotinių būrys susigalvodavo įvairiausių įdomių užsiėmimų. Užsiėmimo metu dalyviai galės išmėginti vieną iš jų mėgiamų užsiėmimų – autentišku būdu sukurti savo profilio siluetą. Užsiėmimo metu dalyviai pieš vienas kito siluetus, pasitelkę specialius prietaisus (siluetų piešimo rėmelį, pantografą ir kt.) juos sumažins iki reikiamo dydžio, ir pagal individualius sprendimus parengę rėmelį sukurs autentišką savo profilio atvaizdą.


Skirta 4–8 klasių moksleiviams
Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Užsiėmime gali dalyvauti 10–30 mokinių
Užsiėmimo trukmė – 60 min.

Vieta: Venclauskių namai, Vytauto g. 89, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 92
Edukacinė ekskursija Venclauskių šeimos namuose
Edukacinė ekskursija kviečia į Venclauskių namus-muziejų, kur pasakojama daugybė nepaprastų istorijų apie čia gyvenusią Venclauskių šeimą, taip pat apie Šiaulių miesto istoriją. Klaidžiodami po įvairiaspalviais tarpukariniais dekorais puoštus kambarius, sužinosite, kuo ypatinga buvo Venclauskių šeima, ką svarbaus nuveikė jos nariai ir apskritai, kuo gyveno, kaip atrodė tarpukariniai Šiauliai. Šiuose namuose persipina daugybė pasakojimų, kurie ne tik įdomūs, bet ir pakviečia susimąstyti. Ekskursijos dalyviai nebus tik pasyvūs klausytojai, bet galės patys aktyviai dalyvauti ekskursijoje, atlikdami įvairias užduotis. O taip pat pabandyti atkurti Venclauskių namų-muziejaus tarpukarinę sienų puošybą bei susikurti savo ornamentą. Edukacinis užsiėmimas ne tik praplės akiratį, suteiks naujų žinių, leis pasireikšti kūrybiškumui, bet ir įtrauks į komandinį darbą, ugdys bendradarbiavimą, dalinimąsi. Gražus Venclauskių šeimos pavyzdys paskatins tarpusavio toleranciją.


Skirta 5–12 klasių moksleiviams
Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Vieta: Venclauskių namai-muziejus, Vytauto g. 89, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 92
Modernizmo architektūra Šiauliuose: pažink, kurk, žaisk
Edukacinis užsiėmimas kviečia į Venclauskių namus-muziejų. Pastato architektas Karolis Reisonas – žinomas tarpukario Lietuvos modernizmo architektūros kūrėjas, tad Venclauskių namai-muziejus yra puiki vieta susipažinti su modernizmo architektūra. Ši architektūra šiandien yra išskirtinis Lietuvos kultūros paveldas. Kauno modernizmo pastatai įvertinti Europos paveldo ženklu bei įtraukti į UNESCO preliminarųjį sąrašą. Tarpukariu Lietuvoje susiformavo aukšto meninio lygio, savitų regioninių bruožų turinti architektūra. Šiauliai tuo laikotarpiu buvo vienas iš svarbiausių Lietuvos miestų ir čia taip pat augo šios architektūros statiniai. Tuo laikotarpiu mieste dirbo žymieji Lietuvos modernizmo kūrėjai – architektai Karolis Reisonas, Vladas Bitė, Klaudijus Dušauskas-Duž ir kt.

Edukaciniame užsiėmime laukia įvairiapusė pažintis su modernizmu. Jame ne tik sužinosite, kas gi ta modernzimo architektūra, kas jai būdinga, kurie Šiaulių pastatai yra tarpukario modernzimo pavyzdžiai, bet ir pažinsite modernizmą praktiškai. Architektės Eglės Januškienės sukurti 3d Šiaulių tarpukario pastatų maketai pakvies žaismingai pažinčiai su modernizmo architektūra. Edukacijoje taip pat sužinosite, jog šios architektūros pastatus galima susikurti ir iš Lego detalių. Pamatysite tarpukariu K. Reisono suprojektuotų, bet nepastatytų muziejaus-bibliotekos rūmų Lego modelį (autorius Rokas Mikšiūnas) ir sužinosite, kaip jis buvo sukurtas. Be to, kiekvienas užsiėmimo dalyvis galės pasijusti architektu ir susikurti savo modernizmo pastato modelį. Edukacinis užsiėmimas ne tik praplės akiratį, suteiks naujų žinių, leis pasireikšti kūrybiškumui, bet ir įtrauks į komandinį darbą, paskatins tarpusavio bendradarbiavimą ir dalinimąsi. Pažintį su modernzimo architektūra vėliau galėsite pratęsti jau iškeliavę į gatvę ir mieste savarankiškai atrasdami ir atpažindami modernizmo statinius.


Skirta 3–8 klasių moksleiviams
Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Vieta: Venclauskių namai-muziejus, Vytauto g. 89, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 92
Monetų istorija, kolekcionavimas, kaldinimas

Naudojant vaizdinę medžiagą, pasakojama apie senąsias pasaulio ir Lietuvos monetas, jų kaldinimo ypatumus nuo antikos iki šių dienų. Apžvelgiamos aplinkybės, privertusios žmoniją natūriniams mainams surasti tarpininką – pinigus. Ekspozicijoje rodomi senų sidabrinių monetų lobiai ir klausiama: kodėl ne visos to laikmečio monetos, kaip ir dabartiniai papuošalai, žvilga? Supažindinama su įvairiomis proginėmis Lietuvos monetomis, jų numizmatine verte, kolekcionavimo ypatumais, aukcionais. Demonstruojamas rankinis monetų kalybos procesas, buvęs iki automatinio preso išradimo. Moksleiviai patys gali nusikalti proginę monetą savo būsimai kolekcijai.

Skirta 4–12 klasių moksleiviams, studentams.
Kaina vienam asmeniui – 2 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 37 53 45

Daraktorinė mokykla

Pasakojama apie spaudos draudimo laikotarpiu (1864–1904 m.) Lietuvoje veikusias daraktorines (slaptąsias lietuviškas) mokyklas. Supažindinama, kokios buvo mokymosi sąlygos, mokymo priemonės, dėstomi dalykai, kaip dirbo ir gyveno daraktoriai. Per pratybas moksleiviai gali pabandyti parašyti žąsies plunksnomis ant medinių lentelių ar medinėmis arba metalinėmis lazdelėmis ant vaško lentelių.

Skirta 1–5 klasių moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui – 4 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 21 11 98

Košerinio maistos paslaptys

Šalom!

Įdomių istorijų ir gero maisto mylėtojus kviečiame į išskirtinę edukaciją apie žydišką virtuvę ir jos tradicijas.

Susirinkusiems gidė papasakos žydiškos virtuvės istoriją, apie jos išskirtinumą, svarbiausias žydų kalendorines šventes. Sužinosite, kas yra košerinis maistas, kokios taisyklės apie mitybą yra nurodytos Toroje. Išsiaiškinsime, kuo žydų patiekalai skiriasi nuo lietuviškų, o gal visgi yra labai panašūs?

Žydų virtuvė – viena įdomiausių ir, ko gero, labiausiai mitais ir legendomis apipintų temų ir remiasi laiko patikrintais, jau tris tūkstančius metų skaičiuojančiais kašruto principais. Pasak žydų religinių priesakų, maistas yra svarbus ne tik mūsų kūno sveikatai, tačiau ir dvasinei būsenai. Griežtų taisyklių taikymas košerinėje virtuvėje nėra atsitiktinis – tai yra taisyklingo maitinimosi pagrindas ir rūpinimasis savo sveikata. Nūdienoje maisto pasirinkimas, jo derinimas yra ne tik įdomi, bet ir aktuali, naudinga tema, todėl kviečiame paragauti žydiškos virtuvės patiekalų ir susipažinti su košerinės mitybos ypatumais.

Edukacijos metu bus tiekiami šie tradiciniai žydų virtuvės patiekalai:

-Foršmakas (silkės kapotinis).
-Vištienos sultinys su kukuliu iš macų (maca kneidl).
-Saldus jautienos troškinys su džiovintomis slyvomis (floimen tsimmes).
-Sausainiai su aguonomis (hamantašen).
Galimas ir vegetariškas pasirinkimas (būtina nurodyti registracijos metu).
Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai bus vaišinami pasirinktu gėrimu (pasirinkti registracijos metu).

Skirta 8–12 klasių moksleiviams ir suaugusiesiems.
Grupė – 10-25 žmonių.
Edukacinio užsiėmimo kaina – 20 Eur asmeniui. Nuolaidos netaikomos.
Edukacinę programą galima užsisakyti ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas. 

Vieta: Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.Tarpukario Lietuvos pradžios mokykla

Skambutis, girgždantis mokyklinis suolas, juoda lenta ir rašaluoti pirštai... Vieniems – tai pramoga ir puiki proga pažvelgti į kitokią, senąją, mokyklą, kitiems – tai grįžimas į vaikystę ir nuostabūs mokyklos laikų prisiminimai... Ateikite ir mokykitės KITAIP!

Istorijos pamoka. Apie laikus, kurių niekas neprisimena, niekas neaprašė sužinome iš archeologinių tyrimų. Randami daiktai parodo mums kaip senovėje žmonės gyveno ir kaip ta gyvensena keitėsi ir tobulėjo. Edukacinio užsiėmimo dalyviams parodome tikrus archeologinius radinius iš įvairių laikotarpių, aptariame kaip tie daiktai buvo daromi, kam naudojami, ką mes galime pasakyti apie žmones, kurie tuos daiktus naudojo. Galiausiai patys dalyviai galės moksliškai apibūdinti kelis gautus radinius, taip lengviau supras mokslinio pažinimo procesą.

Lietuvių kalbos pamoka. Gimtoji kalba, aplinkos ir Tėvynės pažinimas – tautinės mokyklos pagrindas, jos branduolys. Lietuvių kalbos pamokėlėje ugdoma meilė ir pagarba savo Tėvynei? ir tautai. Skaitysime ir nagrinėsime legendomis ir pasakomis apipintą Vilniaus miesto įkūrimą (B. Sruogos „Giesmę apie Gediminą"), persirengsime karių apranga, išsiaiškinsime, kokiais ginklais kovėsi mūsų protėviai, ir nusifotografuosime.

Skirta 1–9 klasių moksleiviams
Viena pamoka vienam moksleiviui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 37 53 45

Rankų darbo pamoka. Lietuvių liaudies mene kiekvienas ornamentas turi tam tikrą simbolinę ar net mistinę reikšmę, kurios šiandien jau nepamename. Šiandien ornamentas – tai tik puošybos elementas, naudojamas tekstilėje, drabužių puošyboje, keramikoje, aptinkamas architektūroje, ant metalo dirbinių ir pan. Prisiminsime senąsias ornamentų reikšmes, būsime menininkai, liaudies dailės tradicijų tęsėjai, kursime savus ornamentus ir dekoruosime knygų skirtukus.

Dailyraščio pamoka. Raštas – vienas iš svarbiausių žmonijos atradimų. Dėl jo šiandien turime ir išmanome savo ir kitų tautų istoriją bei praeitį. Tačiau svarbu ne tik taisyklingai, bet ir gražiai rašyti. O tai jau – mokslas. Keistai suliniuotame sąsiuvinyje plunksnakočiu vieną po kitos raitysime dailias raideles ir jungsime jas į žodžius ir sakinius.

Skirta 1–9 klasių moksleiviams
Viena pamoka vienam moksleiviui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 94