Edukacijos

Istorija

Užsiėmimų trukmė – 1–1,5 val.

Iš anksto užsisakius, muziejaus darbuotojai gali vesti istorijos paskaitas įvairiomis temomis, kurios glaudžiai susijusios su Šiauliais, svarbiais Lietuvos istorijos įvykiais. Norimą paskaitos temą būtina suderinti su paskaitos vadovu. Kaina – muziejaus lankymo bilietas kiekvienam moksleiviui ir paskaitos vadovo paslaugos – 28,50 Eur, tel. (8 41) 43 36 80.
TEMINĖS EKSKURSIJOS

Chaimas Frenkelis ir Frenkelių paveldas Šiauliuose

Teminė ekskursija vedama Chaimo Frenkelio viloje ir po Šiaulių miestą. Moksleiviai supažindinami su vienos iš žymiausių šiauliečių žydų Frenkelių šeimos paveldu ir gyvenamąja aplinka. Pasakojama apie Chaimo Frenkelio vilą, šalia esantį fabriką ir sinagogą, parodomi pastatai, kurie buvo pastatyti šios šeimos lėšomis.

Skirta 7–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 1,50 Eur, ekskursijos vadovo paslaugos – 5,5 Eur.
Vieta: Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74.

Registracija tel. (8 41) 52 43 89.

Pinigai pasaulyje ir Lietuvoje

Tai ekskursija-paskaita besidomintiems ekonomikos istorija, kurioje pasakojama apie pirmųjų pinigų atsiradimą, jų raidą ir įvairovę nuo natūrinių mainų iki elektroninių pinigų šiandien. Pasakojimas iliustruojamas vaizdine medžiaga bei demonstruojami muziejaus ekspozicijoje esantys lobiai. Supažindinama su pinigų vertės mato ir kaupimo funkcijomis, nagrinėjami kainų skirtumai, pvz., kiek gramų sidabro viduramžiais kainavo kiaušiniai, žirgas ar namas. Bus mėginama suprasti, kaip pinigai susiję su vertybių apskaita ir kodėl pirmieji pinigėliai buvo tokie smulkūs. Kalbant apie pinigų kolekcionavimą ir jų numizmatinę reikšmę, supažindinama su „pinigų likvidumo" sąvoka. Pabaigoje demonstruojamas kelis tūkstantmečius trukęs rankinis monetų kalybos procesas.

Skirta 10–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 0,50 Eur, ekskursijos vadovo paslaugos – 4 Eur.
Vieta: ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47. EKSKURSIJA ŠIUO METU NEVYKSTA.

Registracija tel. (8 41) 52 43 94.


EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI

Tarpukario Lietuvos pradžios mokykla

Skambutis, girgždantis mokyklinis suolas, juoda lenta ir rašaluoti pirštai... Vieniems – tai pramoga ir puiki proga pažvelgti į kitokią, senąją, mokyklą, kitiems – tai grįžimas į vaikystę ir nuostabūs mokyklos laikų prisiminimai... Ateikite ir mokykitės KITAIP!

Dailyraščio pamoka. Raštas – vienas iš svarbiausių žmonijos atradimų. Dėl jo šiandien turime ir išmanome savo ir kitų tautų istoriją bei praeitį. Tačiau svarbu ne tik taisyklingai, bet ir gražiai rašyti. O tai jau – mokslas. Keistai suliniuotame sąsiuvinyje plunksnakočiu vieną po kitos raitysime dailias raideles ir jungsime jas į žodžius ir sakinius.Istorijos pamoka. Pamatyti, kas glūdi giliai žemėje, pažvelgti į tolimas priešistorines epochas, prisiliesti prie seniai pamirštos kultūros – tai visuomet žavėjo ir žavi žmones. Pamėginsime ir mes, nors trumpam, tapti archeologais, tyrėjais, mokslininkais, restauratoriais... Iš šukių surinksime puodą ar jo fragmentą, aptarsime, kam jis buvo naudojamas, pasvarstysime, kokia galėtų būti jo istorija.Lietuvių kalbos pamoka. Gimtoji kalba, aplinkos ir Tėvynės pažinimas – tautinės mokyklos pagrindas, jos branduolys. Lietuvių kalbos pamokėlėje ugdoma meilė ir pagarba savo Tėvynei? ir tautai. Skaitysime ir nagrinėsime legendomis ir pasakomis apipintą Vilniaus miesto įkūrimą (B. Sruogos „Giesmę apie Gediminą"), persirengsime karių apranga, išsiaiškinsime, kokiais ginklais kovėsi mūsų protėviai, ir nusifotografuosime.Rankų darbo pamoka. Lietuvių liaudies mene kiekvienas ornamentas turi tam tikrą simbolinę ar net mistinę reikšmę, kurios šiandien jau nepamename. Šiandien ornamentas – tai tik puošybos elementas, naudojamas tekstilėje, drabužių puošyboje, keramikoje, aptinkamas architektūroje, ant metalo dirbinių ir pan. Prisiminsime senąsias ornamentų reikšmes, būsime menininkai, liaudies dailės tradicijų tęsėjai, kursime savus ornamentus ir dekoruosime knygų skirtukus.


Pertraukėlės. Tarpukario žaidimai „Žiužis", „5 pagaliukai".

Skirta 1–9 klasių moksleiviams.
Trukmė: pamokų – 45 min., pertraukėlių – 20 min.
Kainos:
Viena pamoka vienam moksleiviui – 1 Eur.
Visų pamokų komplektas moksleiviui – 2,75 Eur.

Ši edukacinė programa – visoje šalyje vykdomo Lietuvos muziejų asociacijos projekto „Muziejus – mokykla – moksleivis. Muziejų ir bendrojo lavinimo mokyklų nacionalinis partnerystės tinklas", finansuojamo Europos socialinio fondo ir Lietuvos valstybės lėšomis, dalis.
Edukacinę programą ir Šiaulių apskrities televizijos apie ją parengtą reportažą galite išvysti ir internete.

Registracija tel. (8 41) 52 43 94Monetų istorija, kolekcionavimas, kaldinimas

Naudojant vaizdinę medžiagą, pasakojama apie senąsias pasaulio ir Lietuvos monetas, jų kaldinimo ypatumus nuo antikos iki šių dienų. Apžvelgiamos aplinkybės, privertusios žmoniją natūriniams mainams surasti tarpininką – pinigus. Ekspozicijoje rodomi senų sidabrinių monetų lobiai ir klausiama: kodėl ne visos to laikmečio monetos, kaip ir dabartiniai papuošalai, žvilga? Supažindinama su įvairiomis proginėmis Lietuvos monetomis, jų numizmatine verte, kolekcionavimo ypatumais, aukcionais. Demonstruojamas rankinis monetų kalybos procesas, buvęs iki automatinio preso išradimo. Moksleiviai patys gali nusikalti proginę monetą savo būsimai kolekcijai.

Skirta 4–12 klasių moksleiviams, studentams.
Kaina vienam moksleiviui – 1 Eur.
Vieta: Poeto Jovaro namas, Vytauto g. 116, Šiauliai.

Registracija tel. (8 41) 52 43 94.

Daraktorinė mokykla

Pasakojama apie spaudos draudimo laikotarpiu (1864–1904 m.) Lietuvoje veikusias daraktorines (slaptąsias lietuviškas) mokyklas. Supažindinama, kokios buvo mokymosi sąlygos, mokymo priemonės, dėstomi dalykai, kaip dirbo ir gyveno daraktoriai. Per pratybas moksleiviai gali pabandyti parašyti žąsies plunksnomis ant medinių lentelių ar medinėmis arba metalinėmis lazdelėmis ant vaško lentelių.

Skirta 1–5 klasių moksleiviams.
Kaina vienam moksleiviui – 1 Eur.
Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73, Šiauliai.

Registracija tel. (8 41) 211198.

Košerinio maistos paslaptys


Atrodytų, kas gali būti labiau įprasta už valgymą? Tačiau tai tik paviršutiniškas požiūris. Mes norime pakviesti Jus peržengti įdomų, viliojantį ir netgi kiek paslaptingą žydų virtuvės slenkstį. Košerinė žydų virtuvė – viena įdomiausių ir, ko gero, labiausiai mitais ir legendomis apipintų temų. Judėjų maisto taisyklės – kašrutas – egzistuoja jau trys tūkstančiai metų. Taisyklių sąrašas – o jų apie 600 – yra įtrauktas į šventąją žydų knygą – Torą.

Per edukacinį užsiėmimą dalyviai bus supažindinami su košerinio maisto ypatumais ir ruošimo specifika, bus vaišinami tradiciniais žydų valgiais: vištienos sultiniu su kukuliu iš macų (Maca kneidl), saldžiu jautienos troškiniu su džiovintomis slyvomis (Floimen tsimmes), saldumynais iš morkų (Imberlach), vištų kepenėlių paštetu (Gehakte leber).


Skirta 8–12 klasių moksleiviams.
Grupė – 10-40 žmonių.
Edukacinio užsiėmimo kaina – 12 Eur. II–V po 18 val., VI po 17 val. – 14 Eur. Nuolaidos netaikomos.
Edukacinę programą galima užsisakyti ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas, užsiėmimo pradžia – ne anksčiau kaip 12 val.
Registracija tel. (8 41) 52 43 89.

ŠIUO METU EDUKACIJA NEVYKSTA!