Padaliniai

Edukacijos

Užsiėmimų trukmė – 1–1,5 val.
Užsakymai priimami ir informacija teikiama tel. (8 41) 37 53 45

Iš anksto užsisakius, muziejaus darbuotojai gali vesti istorijos paskaitas įvairiomis temomis, kurios glaudžiai susijusios su Šiauliais, svarbiais Lietuvos istorijos įvykiais. Norimą paskaitos temą būtina suderinti su paskaitos vadovu. Kaina – muziejaus lankymo bilietas kiekvienam moksleiviui ir paskaitos vadovo paslaugos – 28,50 Eur.

Ukrainos piliečiams vykdomos edukacijos – nemokamos. Būtina išankstinė registracija tel. +370 41 37 53 45Tarpukario Lietuvos pradžios mokykla

Skambutis, girgždantis mokyklinis suolas, juoda lenta ir rašaluoti pirštai... Vieniems – tai pramoga ir puiki proga pažvelgti į kitokią, senąją, mokyklą, kitiems – tai grįžimas į vaikystę ir nuostabūs mokyklos laikų prisiminimai... Ateikite ir mokykitės KITAIP!

Istorijos pamoka. Apie laikus, kurių niekas neprisimena, niekas neaprašė sužinome iš archeologinių tyrimų. Randami daiktai parodo mums kaip senovėje žmonės gyveno ir kaip ta gyvensena keitėsi ir tobulėjo. Edukacinio užsiėmimo dalyviams parodome tikrus archeologinius radinius iš įvairių laikotarpių, aptariame kaip tie daiktai buvo daromi, kam naudojami, ką mes galime pasakyti apie žmones, kurie tuos daiktus naudojo. Galiausiai patys dalyviai galės moksliškai apibūdinti kelis gautus radinius, taip lengviau supras mokslinio pažinimo procesą.

Lietuvių kalbos pamoka. Gimtoji kalba, aplinkos ir Tėvynės pažinimas – tautinės mokyklos pagrindas, jos branduolys. Lietuvių kalbos pamokėlėje ugdoma meilė ir pagarba savo Tėvynei? ir tautai. Skaitysime ir nagrinėsime legendomis ir pasakomis apipintą Vilniaus miesto įkūrimą (B. Sruogos „Giesmę apie Gediminą"), persirengsime karių apranga, išsiaiškinsime, kokiais ginklais kovėsi mūsų protėviai, ir nusifotografuosime.

Skirta 1–9 klasių moksleiviams
Viena pamoka vienam moksleiviui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 37 53 45

Rankų darbo pamoka. Lietuvių liaudies mene kiekvienas ornamentas turi tam tikrą simbolinę ar net mistinę reikšmę, kurios šiandien jau nepamename. Šiandien ornamentas – tai tik puošybos elementas, naudojamas tekstilėje, drabužių puošyboje, keramikoje, aptinkamas architektūroje, ant metalo dirbinių ir pan. Prisiminsime senąsias ornamentų reikšmes, būsime menininkai, liaudies dailės tradicijų tęsėjai, kursime savus ornamentus ir dekoruosime knygų skirtukus.

Skirta 1–5 klasių moksleiviams
Viena pamoka vienam moksleiviui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 94

Dailyraščio pamoka. Raštas – vienas iš svarbiausių žmonijos atradimų. Dėl jo šiandien turime ir išmanome savo ir kitų tautų istoriją bei praeitį. Tačiau svarbu ne tik taisyklingai, bet ir gražiai rašyti. O tai jau – mokslas. Keistai suliniuotame sąsiuvinyje plunksnakočiu vieną po kitos raitysime dailias raideles ir jungsime jas į žodžius ir sakinius.

Skirta 1–12 klasių moksleiviams
Viena pamoka vienam moksleiviui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos)
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 94
Archeologija

Archeologinis kostiumas ir virvučių vijimas akmenukais

Kviečiame į įdomų ir linksmą edukacinį užsiėmimą, mėgstamą tiek pradinukų, tiek ir vyresniųjų klasių moksleivių. Jo metu geležies amžiaus kostiumu apsirengęs archeologas papasakos apie senovinius drabužius nuo akmens amžiaus iki XVII a. Moksleiviai sužinos apie siūlus, audinius, galės apžiūrėti kostiumų rekonstrukcijas, jais apsirengti ir nusifotografuoti. Archeologas pamokys nusivyti vieną archeologinio kostiumo elementą – spalvotą virvutę, kuri vejama iš vikingų išmoktu būdu, naudojant akmenukus.Skirta 1–12 klasių moksleiviams.

Kaina vienam asmeniui – 2 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 37 53 45

Puodų lipdymas senoviniais būdais

Remiantis archeologine Lietuvos medžiaga, įrengtoje keramikos raidą atspindinčioje ekspozicijoje moksleiviai supažindinami su atskirų istorinių laikotarpių keramika, jos tipais ir formomis, aptariama keramikos gamybos technologija. Moksleiviai gilinasi į senovės žmonių gyvenseną, buitį ir pasaulėžiūrą, paskui virveline technika nusilipdo iš molio puodą.


Skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui – 2 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 94

Archeologiniai papuošalai
Senovės žmonės tikėjo gamtos galiomis ir stengėsi jas atkartoti papuošaluose. Išmokę apdirbti metalą, lietuviai pradėjo iš jo gaminti papuošalus. Ankstyviausi randami metalo dirbiniai pagaminti iš žalvario, kuris buvo plačiai naudotas papuošalams gaminti visą geležies amžių. Papuošalų formos kito, kiekvienas regionas turėjo kažką savito. Per užsiėmimą muziejuje bandysime atkurti baltiškos kilmės papuošalus – saulės formos pakabučius ir žiedus.

Skirta 8–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui– 4 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 37 53 45

Archeologiniai kasinėjimai

Užsiėmimas vyksta atsinaujinusiame Šiaulių istorijos muziejuje, specialiai edukacijoms pritaikytoje erdvėje – ,,Archeologijos dirbtuvėse". Dirbtuvės įrengtos temą atitinkančioje aplinkoje – istorijos ekspozicijos archeologijos dalyje, cokoliniame pastato aukšte. Tai leidžia užsiėmimo dalyviams ne tik susipažinti su archeologija per pasakojimą ir praktinę užduotį, bet ir pamatyti tikrus archeologinių kasinėjimų metu rastus ir ištirtus eksponatus iš pačių seniausių laikų. Edukacija ,,Archeologiniai kasinėjimai" – tai siekis parodyti, kad informacija apie šį mokslą lengvai pasiekiama, populiarinama visuomenėje, noriai dalijamasi naujais atradimais, kurie yra neišsemiami kaip ir turtinga mūsų krašto istorija.

Užsiėmimo metu susipažinsime su Šiaulių krašto priešistore, šiam kraštui būdingais kultūriniais sluoksniais, ekspozicijoje išvysime, kokius įrankius naudojo pirmieji, prieš maždaug 12 tūkstančių metų į šiuos kraštus atkeliavę žmonės, neolito laikotarpiu naudotas žemdirbystės technologijas, bronzos amžiaus žalvario lydinius bei V a. pr. Kr. pradėtą iš vietinės pelkių rūdos lydyti geležį.

Gyvai pamačius profesionalių archeologų iškastus ir ištirtus radinius, edukacijos dalyviai bus įkvėpti patys išbandyti šio darbo procesą. Pasirinkę norimą tyrinėti plotelį inscenizuotose perkasose (dėžutėse su radiniais, užpiltais smėliu) su edukatoriaus pagalba, mentele ir šepetėliu dalyviai kasinės ir analizuos aptiktus atsitiktinius radinius, diskutuos, kas tai per objektai, mėgins priskirti juos atitinkamam istoriniam laikotarpiui.

Skirta 7–11 klasių moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui– 2 Eur (nuolaidos netaikomos).

Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 37 53 45

 
Etnografija

Molinukai

Senovėje, pagonybės laikais molio švilpynė buvo laikoma magišku instrumentu, padedančiu iškviesti vėją, o kartu su juo ir lietų bei galinčiu atbaidyti piktąsias dvasias. Ne mažiau magijos turi ir žmogaus fantazija, jo kūrybiškumas, pasaulio matymas ir sugebėjimas perteikti vaizduotėje iškylančius vaizdus. Kiekvienas darbas, o ypatingai kūrybinis, reikalauja daug laiko ir pastangų, tačiau kūrybos džiaugsmas, pasididžiavimas savo rankomis padarius ką nors gražaus ir praktiško, pilnai kompensuoja laiko ir jėgų sąnaudas. Kviečiame ateiti ir sukurti gražią, įdomią švilpynę turinčią skambų „balsą“. 

Siūlome išbandyti šiuos keramikos užsiėmimus:
Kaukės. Ikimokyklinio amžiaus vaikučius ir jaunesniųjų klasių moksleivius kviečiame į Užgavėnių šventei skirtą užsiėmimą, per kurį bus galima pasidaryti šmaikščią ir išraiškingą suvenyrinę kaukę.
Švilpukai (su švilpimo mechanizmu). Vyresniųjų klasių moksleivius kviečiame susipažinti su viena iš pačių nuostabiausių ir archajiškiausių baltų keramikos tradicijų – molinių švilpukų lipdyba, reikalaujančia daug laiko, kruopštumo ir žinių. Jaunesnio amžiaus moksleiviai kviečiami nusilipdyti molinę figūrėlę – paukštuką, be švilpimo mechanizmo.Skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams ir 1–12 klasių moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 94

Žvakių liejimas

Žvakės nuo seniausių laikų buvo laikomos apsaugos ir dvasingumo simboliu. Jomis mūsų senoliai pasišviesdavo dirbdami įvairius namų ruošos darbus, tikėjo, jog jos apsaugo nuo negandų, blogųjų dvasių, sugeria neigiamą energiją, turi gydomųjų galių.
Per edukacinį užsiėmimą sužinosite žvakės atsiradimo istoriją, su žvakėmis susijusius papročius, žvakių liejimo technologijas ir būdus. Ikimokyklinukai ir 1–4 klasių moksleiviai iš vaško plokštelės susisuks žvakelę ir pasidarys molinę žvakidę.

Skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams ir 1–4 klasių moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai.
Registracija tel. (8 41) 52 43 94
Kalėdiniai žaislai iš šiaudų

Artėjant šv. Kalėdoms, kai gamtoje tvyro ramybė, taip norisi apmąstyti nuveiktus darbus ir tyliai laukti stebuklo. Sugrįžkime šimtmetį atgal. Ilgais žiemos vakarais, kai moterys verpdavo, vyrai pančius vydavo, o senoliai vilnas pašydavo, vaikai ir jaunuoliai darė šiaudinius eglutės žaisliukus, nes pirkti jų paprasčiausiai nebuvo. Šiaudas – puiki medžiaga kūrybai. Pamėginkime ir mes iš paruoštų šiaudų pasidaryti saulutę, žvaigždutę, paukštuką ar angeliuką. Po šio užsiėmimo kiekvienas ant savo eglutės turėsite po mažą stebuklą, primenantį šį šventinį užsiėmimą.Skirta 3–12 kl. moksleiviams ir suaugusiems.
Kaina vienam asmeniui – 3 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 94Kai senoliai pančius vijo ir linus verpė

Mažuosius muziejaus lankytojus kviečiame nusikelti į XVIII – XIX a. valstiečių gyvenamąją aplinką. Buities rakandai pasakos apie protėvių grožio sampratą, pasaulėjautą, gyvenimo būdą. Kartu žaisime nesudėtingus senovinius žaidimus, mėginsime įminti mįsles, mokysimės smagių skaičiuočių ir greitakalbių.

Skirta priešmokyklinio amžiaus vaikams, 1 kl. – 4 kl. moksleiviams.
Kaina vienam asmeniui – 2 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Registracija tel. (8 41) 52 43 94
Dailė

Kokliai. Molyje įamžinta istorija

Krosnies ištakos slypi akmens amžiuje, o koklių gamybos amatas, perduodamas iš kartos į kartą, atkeliavo iki mūsų dienų. Kodėl koklių ir jų fragmentų dažniausiai randama pilių ir dvarų teritorijose, griuvėsiuose? Kokią dar funkciją, be pagrindinės savo paskirties, atliko koklinės krosnys? Atsakymus į šiuos klausimus sužinosite edukaciniame užsiėmime „Kokliai. Molyje įamžinta istorija“.

Koklių būta įvairių – paprastų ir įmantriai dekoruotų. Lietuvoje aptinkamų koklių dekorui įtaką darė populiarūs Europoje siužetai ir ornamentai, kurie plito per dailės kūrinius, grafikos lakštus, knygas, keliaujančius amatininkus. Keliaudami po Šiaulių istorijos muziejaus ekspozicijas susipažinsite su Šiaurės Lietuvoje rastais koklių fragmentais ir sužinosite, koks koklių fabrikas, įsteigtas visai šalia miesto, garsino Šiaulius. Vėliau Amatų mokykloje galėsite išbandyti amatininko profesiją, iš molio nusilipdyti savąjį koklį ir jį dekoruoti.

Skirta 7–12 klasių moksleiviams, suaugusiesiems.
Kaina vienam asmeniui – 5 Eur (nuolaidos netaikomos).
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47, Šiauliai)
Registracija tel. (8 41) 52 43 94