Renginiai

Atgal
Girininkienės paskaita (366 x 366 mm)-f5117ca96ea5fceee2486cbf7bbb510d.png
2025-04-17

Vieša paskaita „Maištingi Vilniaus medicinos-chirurgijos akademijos studentai 1832-1842 metais“

2025 m. balandžio 17 d., ketvirtadienį, 16 val. Šiaulių istorijos muziejuje (Aušros al. 47, Šiauliai) vyks istorikės, publicistės Vidos Girininkienės paskaita „Maištingi Vilniaus medicinos-chirurgijos akademijos studentai 1832-1842 metais“. Paskaita skiriama Aleksandro Daukanto 220-osioms gimimo metinėms. Įėjimas nemokamas. 

Informacija apie renginį

Data: 2025-04-17
Laikas: 16:00 val.
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus
Adresas: Aušros al. 47, Šiauliai

Vilniaus medicinos-chirurgijos akademija (toliau – Akademija) buvo išskirtinis reiškinys XIX amžiaus pirmosios pusės Lietuvos kultūros ir politikos istorijoje. „Kultūros“ – todėl, kad po 1830–1831 m. sukilimo čia perėję studijuoti uždaryto Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentai ir vėliau įstoję jaunuoliai gyveno ta pačia Universiteto dvasia, puoselėjusia atsakomybės ir pareigos jausmus, švietėjišką veiklą (kova su girtuokliavimu ir etc). „Politikos“ – todėl, kad per dešimt Akademijos gyvavimo metų čia buvo susektos dvi slaptos anticarinės organizacijos, palaikiusios ryšius su Simonu Konarskiu, vykdžiusios antivyriausybinę veiklą. Nuo 1841 m. Rusijos caro nurodymu Akademiją baigusių studentų, kurių buvimo vietos buvo nežinomos, sąrašai buvo siunčiami Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos pareigūnams, siekiant buvusius absolventus medikus surasti, iškratyti, apklausti, o kilus įtarimui – suimti ir tardyti. Būtent tuo metu Odesos generalgubernatoriaus akiratin pateko gydytojas Motiejus Lovickis, buvęs Pranciškaus Savičiaus vadovaujamos „Demokratų draugijos“ narys.

Kratos metu pas jį rasti Simono Daukanto jaunesniojo brolio, Chersono karo ligoninės gydytojo Aleksandro Daukanto laiškai. Po A. Daukanto apklausos ir bandymo nusižudyti ši byla pasiekė carą, įsakiusį detaliai viską ištirti ir apie tai jį asmeniškai informuoti. Kitos anticarinės organizacijos dalyviui, Akademijos studentui Petrui Smuglevičiui, dailininko Pranciškaus Smuglevičiaus brolio Pilypo anūkui, tremties pavyko išvengti. Po gero dešimtmečio P. Smuglevičius Jaunsvirlaukoje (Latvija, Jelgavos raj.) išsinuomojo dvarą (lietuviškų leidinių knygynui, laikraščio leidybai ir etc), kuriame kurį laiką gyveno Simonas Daukantas, Mikalojus Akelaitis, lankėsi būsimo 1863–1864 m. sukilimo dalyviai.

Paskaitoje pirmą kartą bus pristatyti Ukrainos archyvų dokumentai. Prisimindami Akademijos aliumnų likimus, pagerbsime Chersono karo ligoninėje tardymo metu nusižudžiusio A. Daukanto atminimą. Koks jų ryšys ryšis su dabar už laisvę ir nepriklausomybe kovojančia Ukraina? Ar visa tai tik tolima istorija?

Galerija