Renginiai

Atgal
2221-615811002559662103c1d180f342a3df.jpg
2023-07-30

Paskutinį liepos sekmadienį – nemokamas muziejų lankymas

2023 m. liepos 30 d., paskutinį mėnesio sekmadienį, 11–17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinių lankymas yra nemokamas.
Muziejaus padaliniuose veikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus 100-mečiui skirta paroda „Šiaulių albumas“. Ši paroda – tai bandymas permąstyti miesto tapatybę, apibendrinti praeities kartų bei šiandienos tyrėjų įžvalgas ir miesto temai dedikuotas „Aušros“ muziejaus eksponatų kolekcijas, kurių ekspoziciją parodoje papildė kitų institucijų saugomi ar autorių paskolinti kūriniai. Kiekviename „Aušros“ muziejaus padalinyje verčiamas vis kitas pasakojimo apie miesto praeitį ir dabartį puslapis, o kai kurios istorijos prasitęsia už muziejaus ribų į miesto gatves ir aikštes.

Informacija apie renginį

Data: 2023-07-30
Laikas: 11.00–17.00 val.
CHAIMO FRENKELIO VILA-MUZIEJUS (VILNIAUS G. 74, ŠIAULIAI)
Nuolatinės ekspozicijos „Provincijos dvaras ir miestas“, „Žydų kultūros paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai“ lankymas.

Parodoje „Šiaulių albumas“ pristatoma vandenų apsupto pramoninio miesto, stambaus transporto mazgo istorija. Pelkėta vietovė, ežerai, per miestą tekančios upės, kelių sankryža – tai veiksniai, nulėmę sprendimą šioje vietoje kurti miestą, o vėliau darę įtaką miestiečių gyvenimo būdui, plėtojamiems verslams, pramonės pobūdžiui, laisvalaikiui ir kt.

Muziejuje turėsite unikalią galimybę virtualiai nusikelti į M. K. Čiurlionio paveikslus. Būtina įsigyti filmo peržiūros bilietą! Daugiau informacijos – https://i.ausrosmuziejus.lt/yjboI

FOTOGRAFIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 140, ŠIAULIAI)

Galerijoje veikia paroda „Šiaulių albumas“, pasakojanti apie Vilniaus ir Tilžės gatvių raidą. Šios, vienos seniausių gatvių mieste, šiandien yra pagrindinės Šiaulių urbanistinio karkaso ašys, susikertančios pačiame miesto centre, senamiesčio branduolyje. Tai ir judriausios šiauliečių kasdienių maršrutų trasos, skersai ir išilgai skrodžiančios miestą, o už jo ribų virstančios magistralėmis, kurios jį sujungia su pasauliu.

Studijoje „Šiaulių albumas“ atskleidžia, kodėl Šiaulius būtų galima vadinti Lietuvos Mančesteriu? Beieškant atsakymo, trumpai perbėgama per esminius žinomus faktus, kurių iliustracijas aptiksite šioje parodos dalyje, talpinančioje pašėlusio muzikinio gyvenimo liudijimus iš praeities.

Muziejuje taip pat galėsite žvilgtelėti į vertingiausius eksponatus, eksponuojamus atvertoje ekspozicijos „Laisvė fotografijai!“ dalyje.

VENCLAUSKIŲ NAMAI-MUZIEJUS (VYTAUTO G. 89, ŠIAULIAI)
Muziejuje išvysite per restauraciją atidengtus ryškiaspalvius sienų dekorus. Nusileidę į cokolinį muziejaus aukštą pateksite į vaikų erdvę, kurioje mažieji tikrai ras ką veikti, kol tėveliai apžiūrinės Venclauskių namų-muziejaus ekspoziciją. Taip pat kviečiame pasivaikščioti po Našlaičių sodą.

Parodos „Šiaulių albumas“ dalis kviečia pažinti miesto dvasią: laisvą, veržlią, nepasiduodančią.

Muziejaus pirmajame aukšte veikia paroda Olegas Truchanas – šiaulietis, tapęs Australijos legenda“, skirta žinomo keliautojo, gamtosaugininko Olego Truchano (1923–1972) 100-osioms gimimo metinėms. Parodos kuratorius Jonas Nekrašius.

ŠIAULIŲ ISTORIJOS MUZIEJUS (AUŠROS AL. 47, ŠIAULIAI)
Šiaulių istorijos muziejuje lankytojai išvys atvirų saugyklų ekspoziciją, parodančią „Aušros“ muziejaus eksponatų „aukso fondą“ ir šiemet atvertą nuolatinę ekspoziciją, atskleidžiančią Šiaulių praeitį nuo seniausių laikų iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1918 m.

„Šiaulių albumo“ parodos dalyje pristatoma senoji miesto istorija, jos raidą menantys pagrindiniai objektai ir stilistiniai leitmotyvai. Parodos pasakojimas prasideda nuo Šiaulių katedros, paliečia Prisikėlimo aikštę, Šiaulių dvarą ir Aušros alėjos gatve tęsiasi link parodos ekspozicijos vietos – dabartinio Šiaulių istorijos muziejaus.

Muziejaus lauko teritorijoje veikia paroda „Nusikaltėlių paktas“, skirta Molotovo–Ribbentropo pakto pasirašymui. Parodą parengė Tautos atminties institutas Varšuvoje.

DVIRAČIŲ MUZIEJUS (VILNIAUS G. 139, ŠIAULIAI)
Pirmame muziejaus aukšte jūsų lauks tiek suaugusiesiems, tiek vaikams džiaugsmo suteikiančios varžybos šiuolaikiniu ir senoviniu dviračiais. Senovinis medinis dviratis sukonstruotas pagal beveik penkių šimtmečių senumo brėžinius. Trečio aukšto ekspozicijoje galėsite išbandyti plento dviračių sportą, antrame aukšte – paminti netradicinę sporto priemonę – velomobilį.

Šiauliai dar ir šiandien kartais pavadinami dviračių miestu. Apie tai, kaip gimė dviračių miesto legenda pasakojama Dviračių muziejaus ekspozicijoje, parodos „Šiaulių albumas“ dalyje.

RADIJO IR TELEVIZIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 174, ŠIAULIAI)
Muziejaus ekspozicijoje pamatysite skirtingais laikotarpiais pagamintus veikiančius televizijos imtuvus, išgirsite grojančius mechaninius patefonus, elektrofonus, magnetofonus. Pasiūlysime patiems išbandyti telegrafo aparatą ir Morzės abėcėle pasiųsti SOS signalą.

Muziejaus edukacinėje erdvėje išvysite Odesoje pagamintą kino juostos montavimo stalą ir XX a. 7 deš. menančią kino kamerą. Atskleisime paslaptį, kaip XX a. 7-9 deš. nufilmuota medžiaga buvo apdorojama iki kol ją pamatydavo žiūrovai.

„Šiaulių albumo“ dalis Radijo ir telelvizijos muziejuje iškels klausimą – „o gal Šiauliai – inžinierių miestas?“ Vartydami miesto istorijos albumą, jame aptinkame pasakojimų apie iškilius išradėjus ir jų išradimus.

ŽALIŪKIŲ MALŪNININKO SODYBA-MUZIEJUS (ARCHITEKTŲ G. 73, ŠIAULIAI)
XIX a. pabaigoje užmiestyje, Žaliūkių kaime vokiečio Gustavo Danielio tėvo žemėje pastatytas Žaliūkių malūnas šiandien jau „apglėbtas“ augančio miesto. Šis įspūdingo stoto statinys ir šalia jo atkurta sodyba mena kadaise čia buvusį Žaliūkių kaimą, apie kurį taip pat pasakojama „Šiaulių albume“.
Kviečiame pasivaikščioti sodybos kieme. Jei lauke nesinorės būti – galėsite apžiūrėti malūną, trobą ir net pažaisti virtualios realybės žaidimą, leisiantį pasijusti tikru malūnininku. Veikia nuolatinė „Žaliūkių vėjo malūno“ ekspozicija.
-------------------------------------------
Paroda „Šiaulių albumas“ taip pat eksponuojama skvere šalia laikrodžio „Gaidys“.
Parodą lydi interaktyvus maršrutas Šiaulių senamiestyje ir virtualioje erdvėje „Šiaulių TOP vietos ir herojai“. Interaktyvus edukacinis maršrutas kviečia atrasti svarbias istorines vietas bei objektus ir susipažinti su juos kūrusiais žmonėmis. Maršrutas pasiekiamas atsisiuntus į savo išmanųjį įrenginį programėlę „Actionbound“.

Plačiau apie parodą „Šiaulių albumas“ – https://i.ausrosmuziejus.lt/eEw97

Galerija