Renginiai

Atgal
68754120_2632562233422930_1096015318238625792_n-f53149bdef07521e2b0404bafab67d46.jpg
2019-09-11

Medžio drožėjų pleneras „Žemaitiškas ličynas“

2019 m. rugsėjo 11 d., trečiadienį, 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 74, Šiauliai) vyks pirmą kartą prie Žaliūkių vėjo malūno organizuojamo medžio drožėjų plenero „Žemaitiškas ličynas“ atidarymas. Pleneras vyks rugsėjo 11–14 d., visi renginiai nemokami.
 
Į LR Vyriausybės patvirtintą Žemaitijos metų minėjimo planą įtrauktas pleneras suburs geriausius žemaitiškų ličynų meistrus ir kvies visus prisiliesti prie šio tradicinio žemaitiško amato. Užgavėnių kaukės (žemaitiškai – ličynos) šiandien mums primena ne tik Žemaitijos etnografinį regioną, bet ir dalį lietuvių tapatybės. Norėdami išsaugoti Šiaulių krašto, kaip istorinių žemaičių, kultūrinį tapatumą ir gyvosios tradicijos tęstinumą (kad ličynos neliktų tik muziejuose saugomais eksponatais), į plenerą pakvietėme žinomų meistrų ne tik iš Šiaulių miesto ir rajono, bet ir iš įvairių Žemaitijos vietovių (Mažeikių, Telšių, Kretingos, Platelių). Visi kūrėjai įdomūs savo darbais, išlaikantys tradicinę drožimo manierą ir mokantys perteikti amato ypatybes.

Keturias plenero dienas nuo vidurdienio iki vakaro Žaliūkių malūnininko sodyboje veiks kūrybinės dirbtuvės visuomenei. Kiekvienas meistras plenero metu mielai pasidalins savo patirtimi, o lankytojai galės pasirinkti, pas kurį profesionalą jie norėtų mokytis. Įdomių veiklų ras ir tie, kurie jau yra bandę drožti, ir tie, kurie niekada nelaikė kalto rankose.

Trečiadienį 19 val. malūnininko troboje lankytojai galės daugiau sužinoti apie Šiaulių „Aušros“ muziejaus kaukių kolekciją, kurią pristatys Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, ketvirtadienį 19 val. etnologas doc. dr. Arūnas Vaicekauskas (Vytauto Didžiojo universitetas) kalbės apie Užgavėnių kaukių tradicijas ir individualią raišką, o penktadienio vakarą 19 val. troboje skambės muzika – žemaitiškų dainų programą lankytojams dovanos bardas Povilas Girdenis. Atlikėjas, žinomo kalbininko, žemaičių tarmės tyrinėtojo prof. akademiko Alekso Stanislovo Girdenio sūnus, parašė dainų pagal savo tėvo žemaitiškus eilėraščius. Dainos atliekamos šiaurės žemaičių tarme, įdomiu, savitu tembru. Jos – įvairios  stilistikos, nuotaikingos, skoningos, su savitu žemaitišku muzikiniu ir poetiniu ženklu. P. Girdenis savo kūryboje nevengia bliuzo ir rokenrolo elementų, todėl jo koncertinė programa – nenuobodi ir žaisminga.

Plenero metu Žaliūkių malūnininko troboje veiks Šiaulių „Aušros“ muziejaus Užgavėnių kaukių paroda. Muziejaus rinkinyje sukaupta daugiau nei 60 Užgavėnių kaukių. Parodoje bus galima pamatyti vertingiausią ir didžiausią šio rinkinio dalį – XIX a. pab. – XX a. pr. eksponatus, surinktus per įvairias muziejaus gyvavimo pradžioje rengtas kraštotyros ekspedicijas Žemaitijoje ir Šiaulių krašto apylinkėse.

Paskutinę plenero dieną, šeštadienį, lankytojamas savo drožtas ličynas pristatys Algerdas Česnauskas iš Mažeikių, o meistras Albertas Martinaitis papasakos apie Užgavėnių lėlių teatro kūrimo subtilybes. Žinoma, bus galima pamatyti visas, per keturias plenero dienas, drožėjų sukurtas ličynas, o paskui ir pasilinksminti tikroje žemaitiškoje vakaruškoje. Plenero atidaryme nuotaikingą muzikinę programą atliks Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus), o šeštadienio popietę visus džiugins Mažeikių kultūros centro folkloro ansambliai „Alksna“ (vad. Dainora Petrikienė ir Algirdas Vilkas) ir „Alksniokā“ (vad. Dainora Petrikienė ir Jolanta Kaleckienė)
 
Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.
 
 
PROGRAMA:
 
RUGSĖJO 11 D.
12 val. Plenero atidarymas. Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos sveikinimo žodis
12.30 val. Muzikuos ir šventinę nuotaiką skleis Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „VIEVERSĖLIS“ (vad. Ar12.30ūnas Stankus)
13–18 val. Kūrybinės dirbtuvės su geriausiais ličynų meistrais iš visos Žemaitijos
19 val. Vakaro pašnekesiai. Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė „Šiaulių „Aušros“ muziejaus Užgavėnių kaukių kolekcija“
                     
RUGSĖJO 12 D.
12–18 val. Kūrybinės dirbtuvės su geriausiais ličynų meistrais iš visos Žemaitijos
19 val. Vakaro pašnekesiai. Etnologas Arūnas Vaicekauskas „Žemaitiškos kaukės – nuo tradicijos iki individualios raiškos“
                     
RUGSĖJO 13 D.
12–18 val. Kūrybinės dirbtuvės su geriausiais ličynų meistrais iš visos Žemaitijos
19 val. Vakaro muzika. Žemaitiškos dainos su bardu Povilu Girdeniu
 
RUGSĖJO 14 D.
12–15 val. Kūrybinės dirbtuvės su geriausiais ličynų meistrais iš visos Žemaitijos
13 val. Svečiuose Algerdas Česnauskas (Mažeikiai) su savo ličynom
14 val. Alberto Martinaičio (Šiauliai) Užgavėnių lėlių teatro pristatymas
15 val. Plenero uždarymas ir meistrų sukurtų darbų paroda
16 val. Žemaitiška vakaruška su Mažeikių kultūros centro folkloro ansambliais „ALKSNA“ (vad. Dainora Petrikienė ir Algirdas Vilkas) ir „ALKSNIOKĀ“ (vad. Dainora Petrikienė ir Jolanta Kaleckienė)
 
Per plenerą Žaliūkių malūnininko troboje veiks Šiaulių „Aušros“ muziejaus Užgavėnių kaukių paroda.
Renginiai nemokami.

Informacija apie renginį

Data: 2019-09-11
Laikas: 10-19 val.
Vieta: Žaliūkių malūnininko sodyba
Adresas: Architektų g. 73, Šiauliai

Galerija