Naujienos

Atgal

Žolinė po malūno sparnais – nuo tradicinių pramogų iki virtualios realybės

2021-08-09

2021 m. rugpjūčio 15 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko tradicinė Žolinės vakaronė. Susirinkusiųjų laukė šventinės Žolinės apeigos, šviežiai iškepta ruginė duona, smagi muzika, dainos, šokiai ir įvairios pramogos. Įėjimas nemokamas.

 
Žolinė – atsisveikinimo su vasara ir padėkos Žemei už derlių šventė. Ji susijusi su labai senomis liaudies tradicijomis, įprasminančiomis valstietiško gyvenimo etapą – svarbiausių vasaros darbų pabaigtuves. Nuo seno šiuo laiku baigdavosi rugiapjūtė ir po vasarojaus nuėmimo visa giminė susirinkdavo pabaigtuvėms. Mūsų seneliai jai skirdavo ne vieną dieną, o visą savaitę. Buvo tikima – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas arba liks vienas bėdoj, o jei daugiau giminių susirenka per Žolinę, tai kiti metai bus geresni ir linksmesni.

Šventės metu muziejininkai kvietė aplankyti Žolynų turgelį, šokinėti ant šieno, drauge dekoruoti sode stovinčius bičių avilius, žaisti senoviškus žaidimus, pasidaryti gražią apyrankę ar tikro vaško žvakę ir net patiems išsikepti piemenų duonos.

Dalyvavo Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro kolektyvai – moterų vokalinis ansamblis „MĖTOS“ (Kužiai), liaudiškos muzikos kapela „SUSIEDAI“ (Kužiai),  romansų atlikėjų grupė „RETRO“ (Verbūnai). Skambiomis dainomis ir šokiais džiugino Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „SALDUVĖ“, pirmą kartą į Žaliūkių malūnininko sodybą atvyko puikūs muzikantai iš Vilniaus – instrumentinio folkloro grupė „RATILAI“.

Šios šventės simboliu malūnininkjo sodyboje šiemet tapo įspūdingo dydžio jaučio skulptūra, kurią iš nendrių sukūrė menininkai Reda ir Arūnas Uogintai. Istoriniuose šaltiniuose minima, kad jautį per Žolinę yra aukojęs Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Menininkai sodyboje taip pat sukūrė 6 metrų Rasos, nešančios saulę, skulptūrą, kuri buvo skirta Kupolinių šventei. Apsilankiusieji Žolinėje galės iš arčiau apžiūrėti abi skulptūras.

Lankytojai taip pat buvo kviečiami apžiūrėti ir patyrinėti Žaliūkių vėjo malūną – lietuviškos tradicinės medinės architektūros statinį su autentiška grūdų malimo įranga – ir po to išbandyti edukacinį virtualios realybės modelį ir žaidimą. Jame, remiantis istorine ikonografija, yra atkurtas originalus sodybos apstatymas. Visa apimantis Žaliūkių malūno 3D modelis su Žaliūkių malūnininko sodybos aplinka leidžia įsijausti į laikus, kai malūnai buvo neatsiejama gyvenimo dalis. Virtualios realybės žaidimo metu bus galima patirti visus potyrius, kurie kyla malant grūdus: įvairius triukšmus, pavojus, stebėti visą kelią nuo grūdų atgabenimo į malūną iki miltų supylimo į maišus, ir net „išnešti“ pilną miltų maišą į kiemą.

Kiekvienais metais Žolinės metu muziejininkai dalijasi naujo derliaus duona su visais susirinkusiais, linkėdami, kad namai būtų gausūs gėrybėmis. Šiai šventei kepama duona jau iš šviežio derliaus, tik iš šviežiai prikultų grūdų. Žaliūkių malūnininko sodyboje, prisiminus senoviškuosius papročius, buvo galima pajusti tikrąją Žolinės ir bendruomeniškumo dvasią.

Per Žolinę Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sode (Paitaičių g. 4, Šiauliai) veikė paroda iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių. Šiemet lankytojai išvydo parodą „Iš praeities į dabartį“, kurioje pamatė unikalius muziejuje saugomus eksponatus. 

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba.
Rėmėjos: LR kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.
Fot. A. Tomkutė