Naujienos

Atgal

Užgavėnių tradicijos. Pasakojimai iš Žaliūkių malūnininko sodybos

2021-02-12

Kasmet Šiaulių „Aušros“ muziejus kviesdavo į Žaliūkių malūnininko sodybą triukšmingai vyti žiemą ir šauktis ateinančio pavasario. Šiemet dėl karantino apribojimų Užgavėnių šventė sodyboje nevyks, tačiau muziejininkai per internetines platformas papasakos apie šventės tradicijas ir pamokys, kaip joms pasiruošti namuose.

Užgavėnių išvakarėse, vasario 15 d. 10 val., Šiaulių „Aušros“ muziejaus youtube paskyroje įvyks vaizdo įrašo „Virtualios Užgavėnės“ premjera – https://www.youtube.com/watch?v=BcEBIoGVtOk.

Žiūrintiems vaizdo įrašą „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė plačiau papasakos, kodėl, kada ir kaip yra švenčiamos Užgavėnės, kokios jų tradicijos, karnavalo elementai, valgiai. Galbūt tai taps įkvėpimu Užgavėnių dieną paįvairinti meniu ir ruošti ne tik blynus, bet ir šaltieną, kugelį, tradicinę žemaičių kiunkę ar šiupinį su kiaulės uodega, galva ar kojomis. Anksčiau ypatinga reikšmė šiupinyje teikta kiaulės uodegai. Buvo sakoma, kas valgant pirmas ją suras, tas pirmas ir ves. Dar tikėta, kad, jei per Užgavėnes esi sotus, tai būsi sotus visus ateinančius metus.

Žadinti žemę, kad ji greičiau atsibustų, sužaliuotų ir duotų vaisių galima voliojantis ant sniego, čiuožiant nuo kalnelio su rogėmis (seniau čiuoždavo visi, pasiėmę ką tik rado po ranka – kas rogutes, o kas ir kokią geldą). Ši žiema mus apdovanojo gausiu sniegu ir didelėmis pusnimis, tad per Užgavėnes tiesiog būtina nučiuožti nuo kalno ir pasivartyti sniege, šaukiantis pavasario.

Taip pat verta prisiminti, kad tą dieną būdavo draudžiama siūti, lopyti, vyti pančius, o ypač malti girnomis – kad vasarą nebūtų viesulų ir perkūnijų. Dar reikia kojomis sutrypti kepurę, tuomet baravykai užaugs kepurės dydžio.

Užgavėnės neįsivaizduojamos be kaukės. Kaukės padaromos iš įprastos, savoje aplinkoje atrandamos, medžiagos: drožiamos iš medžio, padaromos iš medžio tošies, odos, kailio, linų pluošto, pakulų ir pan. Kad neliktumėte per šią šventę tik su medicine kauke, muziejininkas Julius Vainorius pamokys, kaip savo rankomis pasigaminti originalią kaukę namuose. Jos gamybai tinka molis, plastilinas, modelinas.

Žiūrėdami „Virtualias Užgavėnes“ taip pat išvysite išskirtinius kadrus iš Žaliūkių malūnininko sodybos, kurioje slapta susitiko Lašininis ir Kanapinis, norėję išsiaiškinti, kuris nugalės Metų kovoje.

Užgavėnėms įkvėps ir archyvinė šventės medžiaga apie laikus, kai kaukės teikė džiaugsmo, Rimanto Braziulio filme „Žiemos palydos“ (1988 m.) iš Lietuvos kino mėgėjų sąjungos archyvo.

Tikrąją Užgavėnių dieną, vasario 16-ąją, vakare Žaliūkių malūnininko sodybos facebook‘e pasidalinsime nuotaikingu Joniškio kultūros centro folkloro ansamblio „Kupars“ (vad. Rita Kipšaitė-Balčiūnienė) filmu „Užgavėnių čiūčialos“, kuriame skamba smagi joniškietiška muzika, o pagrindiniai veikėjai – šiauliečio meistro Alberto Martinaičio sukurto Užgavėnių lėlių teatro personažai.