Fotografijos muziejuje 2025 m. balandžio 10 d. – gegužės 11 d. veiks Virgilijaus Šontos (1952–1992) fotografijų ciklo „Mokykla – mano namai“ paroda.
Atidarymas – 2025 m. balandžio 10 d. 17.30 val.
Parodos atidaryme dalyvaus ciklo kūrimo liudininkas, V. Šontos bičiulis Virgis Stakėnas, menininko artimieji.
Virgilijus Šonta – žinomas Lietuvos fotografas, aktyviai dirbęs XX a. aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje, iki tragiškos mirties 1992 m. Jo kūryba pastebimai skyrėsi nuo tuometės Lietuvos fotografijos mokyklos tradicijos, nes autorius nesilaikė savicenzūros ir aktyviai eksperimentavo su naujomis idėjomis bei temomis. Žinomiausiame jo fotografijų cikle „Mokykla – mano namai“, kurį autorius sukūrė 1980–1983 m. Šiaulių ir Kauno pagalbinėse mokyklose – internatuose, užfiksuota vaikų kasdienybė namuose, skirtuose specialiųjų poreikių turintiems vaikams. Sovietmečiu tokie žmonės – vaikai ir suaugusieji – buvo izoliuojami ir slepiami nuo viešumos, todėl V. Šontos pasirinkta tema tuo metu buvo provokuojanti ir politiškai problemiška.
V. Šonta šiame cikle pavaizdavo, kaip atrodo vaikų, augančių atskirtyje nuo visuomenės, gyvenimas. Jie, kaip ir dauguma žmonių, patiria įvairiausių dalykų – nuo vaikiškos laimės sportuojant, mėgaujantis saule ar sniegu, iki vienatvės ar sumišimo jausmo, nuo meilės iki neapykantos, nuo draugystės iki tarpusavio ginčų ir konfliktų. Autorius aprėpia visą šių mažame uždarame rate gyvenančių vaikų jausmų ir patirčių pasaulį.
1983 m. Šiauliuose vykusioje Baltijos šalių fotografijos parodoje „Gintaro kraštas“, V. Šontai už ciklą „Mokykla – mano namai“ komisija skyrė Didįjį prizą. Tačiau įsikišo Maskvos pareigūnai, pasipiktinę, kad fotografijose vaizduojami sovietinei santvarkai nepageidaujami asmenys. Parodos komisija sprendimą atšaukė ir galiausiai tais metais parodos pagrindinis prizas visai nebuvo paskirtas.
Dabar Fotografijos muziejuje surengta paroda simboliškai ištaiso istorinę skriaudą. Joje eksponuojami atspaudai iš nuskenuotų V. Šontos negatyvų. Fotografijos neretušuotos ir tai yra sąmoningas kuratorių sprendimas, rodantis pagarbą autoriui ir siekiantis išlaikyti darbų autentiškumą. Nors artimas V. Šontos bičiulis fotografas Romualdas Požerskis, skaitmeninęs jo archyvą, pažymėjo, kad pats autorius, siekdamas techninio tobulumo, paprastai retušuodavo savo fotografijas, parodos kuratoriai nusprendė originalų savo nuožiūra nekeisti. Tokiu pasirinkimu pabrėžiamas pasipriešinimas skaitmeninio ar dirbtinio retušavimo tendencijoms, kurios šiuolaikinėmis technologinėmis intervencijomis pakeičia autentišką vizualinį istorinį įrašą.
Daugelis parodoje eksponuojamų fotografijų niekada nebuvo viešai rodytos. Pateikiamas dinamiškas ir energingas vizualinis pasakojimas, atspindintis vaikų gyvenimo tempą ir juos supančio pasaulio pažinimą. Tačiau centrinė parodos dalis santūri ir statiška, simbolizuojanti šių vaikų atskirtį ir atitolimą nuo visuomenės.
Parodoje eksponuojami kūriniai yra V. Šontos šeimos nuosavybė, parodiniai atspaudai spausdinti iš Romualdo Požerskio skaitmeninio archyvo.
Parodos kuratorius – Valentyn Odnoviun
Parodos komunikacijos dizaineris – Darius Linkevičius
Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys – Fotografijos muziejus
Projektą finansuoja LR Kultūros ministerija
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |