Tinklalaidėje „Šiaulių albumas: portretai“ – miesto tapatumo paieškos

2023-11-27

Šiaulių „Aušros“ muziejaus socialinio tinklo youtube kanale startavo tinklalaidė „Šiaulių albumas: portretai“, kurioje – kelios dešimtys išsamių pokalbių su šiauliečiais. Vaizdo įrašuose nugulė autentiški pasakojimai, istorijos bei prisiminimai, atspindintys asmeninius patyrimus, liudijimus apie miesto gyvenimą, reikšmingus įvykius Šiauliuose ir visoje Lietuvoje.

Minint Šiaulių „Aušros“ muziejaus įkūrimo 100-metį, muziejaus padaliniuose ir miesto erdvėse buvo eksponuojama paroda „Šiaulių albumas“, kurios pasakojimą papildė filmuoti šiauliečių liudijimai. Dalį ištraukų lankytojai galėjo išgirsti muziejuose, o nespėjusiems to padaryti ir norintiems išsamiau susipažinti su šiuo turiniu, „Aušros“ muziejus sukūrė tinklalaidę, kurioje publikuojami 7 autentiški pasakojimai, o per artimiausius mėnesius bus paskelbta dar per 25.

Interviu metu buvo užduodami muziejininkų paruošti klausimai, skatinantys pašnekovus plačiau papasakoti apie jų veiklos sritis, tuometinius Šiaulius, šeimos prisiminimus, sąsajas su „Aušros“ muziejumi ir kt. Pašnekovai taip pat ne atsitiktiniai – kalbinti įvairių sričių atstovai prieš keliasdešimt metų dirbę, kūrę Šiauliuose, aktyvūs visuomenės veikėjai, tuometinių įvykių liudininkai. Šis patirčių atspindys per vaizdo įrašuose užfiksuotus prisiminimus tampa metraščiu, perteikiančiu tuometines aktualijas, emocijas, požiūrius.

Rengiant parodą „Šiaulių albumas“, dėmesys buvo sutelktas į besikeičiančių epochų atspindžius miesto kasdienybėje, atskleidžiant Šiaulių vietos dvasią. Tinklalaidėje taip pat apčiuopiami laikmetį charakterizuojantys ženklai, išskirtiniai bruožai, kurie reflektuojami per asmenines įvairių profesijų atstovų patirtis. Vaizdo įrašai papildo Šiaulių miesto istorijos paveikslo vaizdą, kuris yra aktualizuojamas įvairiomis formomis.

Pokalbių temos apima įvairias sritis: kultūrą, švietimą, politiką, architektūrą, meną, pramonę, muziką, tautines mažumas, kariuomenę, bažnyčią, žymius giminaičius ir kt. Tinklalaidė leidžia klausytojui leistis į Šiaulių miesto tapatumo paieškas, kartu su kalbančiuoju pažvelgti iš šono, lyginti, pasidžiaugti ar įvertinti kritiškai.

Klausytojai išgirs pokalbius su rašytoju Rimantu Kmita, menotyrininku Virginijumi Kinčinaičiu, Šiaulių miesto garbės piliečiu Zenonu Sabaliu, atlikėju Virgiu Stakėnu, architektūros istorijos tyrinėtoju Sigitu Saladžinsku, menininkais Petru Repšiu, Sigitu Prancuičiu, pirmuoju Šiaulių miesto savivaldybės tarybos pirmininku atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje Jonu Tručinsku, sąjūdininkais Virgilijumi Kačinsku, Algirdu Ulčinu, teisininku Alfredu Vilbiku ir kt.

Pokalbiai su tuometiniais ar buvusiais šiauliečiais pradėti įrašinėti dar 2022 m. Filmavimai vyko tiek Šiauliuose, tiek kituose miestuose, kur šiuo metu gyvena pašnekovai. Įrašyti kai kuriuos interviu užtruko net 10 valandų! Tinklalaidėje pateikiami sutrumpinti pokalbių įrašai, labiausiai įtraukiančios jų dalys. Nors šiauliečių prisiminimus muziejus įrašo ne pirmą kartą, šįkart buvo pasirinktas itin platus temų spektras, siekiant atskleisti įvairesnius Šiaulių gyvenimo momentus.

Pašnekovus kalbino Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotojai, filmavo – muziejininkas Viktoras Gundajevas.

Tinklalaidė „Šiaulių albumas: portretai – https://i.ausrosmuziejus.lt/IUP06

Fot. sustabdyti kadrai iš pokalbių su Virginijumi Kinčinaičiu, Rimantu Kmita, Genovaite Žukauskiene, Rimvydu Tamulaičiu.