Naujienos

Atgal

Meninis projektas subūrė vietos bendruomenę ir kūrėjus viename seniausių Šiaulių miesto kvartalų

2025-09-05

2025 m. rugsėjo 11 d. 17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus (Vilniaus g. 140, Šiauliai) – vidiniame kieme atidaryta Tilžės gatvės „Bromos“ meno galerija, kurioje eksponuojami kūriniai, įamžinantys vieno seniausių Šiaulių senamiesčio kvartalo tarp Vilniaus, Tilžės ir Vasario 16-osios gatvių gyvenimą praeityje ir dabar. Fotografijos muziejaus projektą, subūrusį vietos bendruomenę ir šiauliečius kūrėjus, vainikavo atidarymo piknikas, kvietęs neformaliam dialogui. Šiuo meniniu įvykiu siekta atskleisti senamiestį ne tik kaip urbanistinę, bet ir kaip savitą socialinę struktūrą.

Fotografijos muziejus dar 2022 m. pradėjo projekto „Šiaulių senamiesčio atminties galerijos“ įgyvendinimą, kurio metu šalia muziejaus esanti Tilžės gatvės „broma“ iš asocialios, apleistos vietos transformuota į kultūriškai patrauklią erdvę. Čia muziejuje saugomų fotografijų motyvais sukurta neofreska „Kaimynai“ (aut. Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė bei Lauryna Kiškytė), įamžinanti Šiauliuose gyvenusios žydų bendruomenės atminimą, sutvarkyta erdvė, įdiegtas apšvietimas.

Šiais metais muziejus bendrai veiklai, plėtojant „bromos“ tapatumą, pakvietė susiburti vietos bendruomenę bei šiauliečius menininkus. Fotografai Laurynas Nevidonskis, Edvardas Tamošiūnas, Mažvydas Prokopovič, Ramunė Bernotaitė, Arnoldas Jemeljanovas ir Daiva Šeibelienė įamžino kvartalo vidinį gyvenimą – tuos, kurie čia gyvena ir kuria, triūsia kavinėse, dirbtuvėse, biuruose, muziejaus ar teatro erdvėse. Tai žmonės, kurie šiandien puoselėja gyvą miesto dvasią, kuria šios vietos savitumą ir ritmą. Pasakojimą apie dabartinę kasdienybę papildo kvartalo praeities gyvenimo archyviniai vaizdai iš Fotografijos muziejaus ir privačių kolekcijų. Šie kadrai leis lankytojams, praeiviams susipažinti su miesto istorine raida ir suprasti, kaip kvartalas keitėsi bėgant metams.

Šalia šiuolaikinių ir istorinių fotografijų ekspozicijos grafikė  Vaiva Kovieraitė-Trumpė „Bromos“ galerijoje sukūrė neofreską „Kvartalas“, perteikiančią jaukią, kasdienybės paprastumu alsuojančią kiemo atmosferą. Autorė pristatydama kūrinio idėją teigia, kad kiekvienas elementas – šiltas geltonas fonas, plastikinės kėdės, atsitiktinai išdėliotos kiemo erdvėje, atviri langai su gėlėmis, augalai, įaugantys į grindinį ar kyšantys iš šalia esančių plyšių – sukuria erdvę su tyliais kasdienybės simboliais, kviečiančiais sustoti, prisėsti ir akimirkai pabūti. Kūrinys „Kvartalas“ – tai ne tik fizinė vieta, bet ir socialinė, kultūrinė bei asmeninė erdvė, kurioje susijungia įvairios žmogaus patirtys, atmintis, bendrystė ir miesto kasdienybės grožis. Skirtingai nei jau esanti istorinė neofreska, vaizduojanti rimtą ir simbolinę sceną iš senosios Šiaulių fotografijos – gatve einančius žydus, šis naujasis kūrinys – tai autorinė miesto istorijos interpretacija, kviečianti  kūrybai spontaniškai prisijungti ir kitus menininkus.

Rugsėjo 8 d. – spalio 5 d. šalia Fotografijos muziejaus esančioje „Gaidžio“ laikrodžio aikštėje eksponuojama dar daugiau senamiesčio vaizdų pristatanti laikinoji lauko paroda „Apie vieną Šiaulių senamiesčio kvartalą“.

Projekto koncepcijos autorė ir kuratorė – Vilija Ulinskytė-Balzienė
Parodos koordinatoriai – Žygimantas Ruškys, Mažvydas Prokopovič
Komunikacijos koordinatorė – Lina Pliučė
Parodos dizaineris – Darius Linkevičius

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys – Fotografijos muziejus
Projektą finansuoja – Šiaulių miesto savivaldybė

Fotografijos:
1–9. „Bromo“ galerijos atidarymo pikniko akimirkos. Fot. Edvardas Tamošiūnas
10. Kuriama Tilžės g. „Bromos“ galerija. Grafikė Vaiva Kovieraitė-Trumpė tapo neofreską „Kvartalas“. Fot. Edvardas Tamošiūnas
11. Grafikė Vaiva Kovieraitė-Trumpė, neofreskos „Kvartalas“ autorė. Fot. Edvardas Tamošiūnas
12–13. Projekto koncepcijos autorė ir kuratorė Vilija Ulinskytė-Balzienė rengia ilgalaikę „Bromos“ galerijos ekspoziciją. Fot. Edvardas Tamošiūnas
14–16. Rengiama laikinoji lauko paroda „Gaidžio“ laikrodžio aikštėje – „Apie vieną Šiaulių senamiesčio kvartalą“. Fot. Edvardas Tamošiūnas
17. „Bromos“ galerijoje eksponuojamos fotografijos, įamžinusios vieno seniausių Šiaulių senamiesčio kvartalo gyvenimą praeityje ir dabar. Fot. Edvardas Tamošiūnas
18. Šalia Fotografijos muziejaus – meninis projektas, subūręs vietos bendruomenę ir kūrėjus. Fot. Edvardas Tamošiūnas