Naujienos

Atgal

Šiaulių istorijos muziejaus lauko teritorijoje – paroda „Nusikaltėlių paktas“

2023-07-21

2023 m. liepos 17 d. – rugpjūčio 18 d. Šiaulių istorijos muziejaus lauko teritorijoje (Aušros al. 47, Šiauliai) eksponuojama paroda „Nusikaltėlių paktas“.

 
Parodą „Nusikaltėlių paktas“, skirtą Molotovo–Ribbentropo pakto pasirašymui, parengė Tautos atminties institutas Varšuvoje.

1939 m. rugpjūčio 23 d. Maskvoje po tik vieną dieną trukusių derybų buvo pasirašyta Sovietų Sąjungos ir Vokietijos nepuolimo sutartis, kuri turėjo papildomą slaptąjį protokolą. Jis yra žinomas kaip Molotovo–Ribbentropo paktas.

Europai ir visam pasauliui Adolfas Hitleris ir Josifas Stalinas drauge paruošė iki tol nematytų mastų žudikišką karą. Pirmąja jų bendradarbiavimo auka tapo Lenkija, užpulta iš dviejų pusių 1939 m. rugsėjo 1 ir 17 dienomis.

Per ilgus šešerius metus trukusias abiejų totalitarinių režimų represijas Lenkijos Respublika neteko beveik 6 milijonų piliečių. Šios tūkstančių nusikaltimų epochos simboliais tapo Katynė ir Aušvico koncentracijos stovykla.

Sovietų Sąjunga po dvejų metų glaudaus bendradarbiavimo su Trečiuoju Reichu pati buvo jo užpulta 1941 m. birželio 22 dieną. SSRS karą baigė priklausydama nugalėjusiai sąjungininkų koalicijai. Anglosaksai nuolaidžiavo naujajai sovietų totalitarizmo politikai. Apie sovietų dalyvavimą „pirminiame nusikaltime“ tuomet mažai kas norėjo prisiminti.

Hitleris ir Ribbentropas už savo veiksmus sumokėjo gyvybe. Pirmasis pralaimėjimo akivaizdoje nusižudė Reicho kanceliarijos bunkeryje Berlyne. Antrasis Niurnbergo karo tribunolo buvo nuteistas mirties bausme. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Tautos atminties institutas Varšuvoje

Paroda lankoma nemokamai.