Naujienos

Atgal

Šiaulių „Aušros“ muziejus gavo išskirtinę ir ypač vertingą dovaną

2023-09-26

Šiais metais 100-metį švenčiantis „Aušros“ muziejus džiaugiasi sulaukiantis daug sveikinimų, šiltų linkėjimų ir dovanų iš muziejaus bičiulių ir kolegų. Šeduvos žydų istorijos muziejus „Dingęs štetlas“ aušriečius nudžiugino tikrai išskirtine ir ypač vertinga dovana – klijų plytelėmis su Chaimo Frenkelio fabriko ženklu! Dovaną įteikė muziejaus „Dingęs štetlas“ įkūrimo iniciatorius Sergejus Kanovičius, dalyvavęs Chaimo Frenkelio viloje vykusiame žurnalisto Andrew Cassel‘io (JAV) knygos „Užrašai iš Skerdynių slėnio“ pristatyme.

Klijų plytelių atradimo istorija – išties įdomi. Šeduvos žydų istorijos muziejaus „Dingęs štetlas“ parodų kuratorė Milda Jakulytė-Vasil viešėjo pas bičiulį Kaune, kuris netikėtai aptiko klijų plyteles, pažymėtas Chaimo Frenkelio fabriko ženklu, Algirdo Smilgos namuose, esančiuose netoli Maironio lietuvių literatūros muziejaus. Prieškaryje A. Smilga (1897–1989) vertėsi dailininkams reikalingų priemonių prekyba. Yra žinoma, jog jis bendravo su skulptoriumi Petru Rimša (1881–1961) – liedavo jo kūrinius. Kolegė Milda, kaip muziejininkė suprasdama klijų plytelių vertę, nusprendė, kad geriausia vieta joms – Chaimo Frenkelio vila-muziejus.

Nuoširdžiai dėkojame kolegoms už šią išskirtinę ir mums labai svarbią dovaną, kuri svariai papildys Chaimo Frenkelio vilos-muziejaus ekspoziciją apie žymiausią Šiaulių pramonininką, odininką Chaimą Frenkelį.