Vasaros festivalio uždaryme muzika nukels į egzotiškus kraštus

2020-08-15

Šiaulių „Aušros“ muziejaus organizuojamas XVII tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis pasiekė finišo tiesiąją – rugpjūčio 27 d., ketvirtadienį, 18 val. įvyks uždarymo koncertas, kuris, kaip gaivaus oro gurkšnis, nudžiugins šiauliečius, išsiilgusius naujų skambesių.

Festivalio uždarymo koncertui parengta šventinė programa, kurioje į didingą skambesį susilies būgnai ir varis – kartu su Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“ scenoje pasirodys žinomiausias tarptautinį pripažinimą turintis perkusininkų ansamblis „Giunter Percussion“. Tai jau 24 metus gyvuojantis, pirmasis Lietuvoje perkusijos ansamblis, grojantis klasikinę, modernią, liaudies, populiariąją ir džiazo muziką. Perkusininkai kartu su orkestru atliks gaivą ir džiaugsmą perteikiančią muziką, kur turtinga mušamųjų instrumentų tembrų paletė susijuns su pučiamųjų garsais, sukurdama netikėčiausius sąskambius ir lydėdama į egzotiškas garsines keliones.

Koncertas prasidės orkestriniu kūriniu – Samuelio Hazo „Olimpiada“, atskleidžiančia žmogaus pojūčius – šlovę ir skausmą, kuriuos gali įkvėpti tik olimpinės žaidynės. Pats kompozitorius savo kūrinį vadina tarsi lenktynių poema, kurios pabaigoje griausmingos fanfaros skelbia visuotinės vienybės jausmą.

Koncerte skambės įvairių stilių muzika. Vaizduotę neabejotinai sužadins itin kinematografiškas D. R. Gillinghamʼo Concertino 4 perkusininkams ir pučiamųjų ansambliui, o drauge pasvajoti apie tolimą kraštą, Lotynų Ameriką, pakvies M. Fordʼo „Stubernic Fantasy“. Uždegančia aistra alsuojantis kūrinys vedžios po egzotiškąsias Gvatemalą ir Nikaragvą. Neįprastumu dvelks ir afrikiečių folkloro kūrinys „Wenda Kanawa“, o mistikos gūsį įneš N. Daughtreyʼaus kompozicija „Black Rainbow“, ypač ekspresyviai atskleidžianti išskirtines pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų spalvas ir jų skleidžiamą energiją.

Koncerto pabaigoje – didžiausia vakaro intriga. Specialiai „Giunter Percussion“ ir orkestrui „Trimitas“ parašytas kompozitoriaus Lino Rimšos kūrinys „March&Drum“ (2019 m.) – galingą pučiamųjų orkestro ir mušamųjų sąjungą vainikuojantis maršas. Kompozitorius L. Rimša savo kūrybines sferas aprėpia nuo muzikos teatrui, kinui, videoinstaliacijoms iki popmuzikos. Kūrėjas savo muzikoje mėgsta laužyti dogmas ir peržengti žanrų ribas, ne išimtis ir kūrinys „March&Drum“. Jame vienu metu skamba keli skirtingi ritmai ir muzikos stiliai.

Liepos 6-ąją prasidėjęs Tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis šiemet kvietė išvysti muzikines, teatrines, tekstines kompozicijas. Savo talentais su žiūrovais dalijosi ne tik Lietuvos atlikėjai, bet ir svečiai iš Estijos, Vokietijos, Lenkijos. Vienas pasirodymas buvo skirtas vaikams, surengtas išvykstamasis koncertas Telšiuose. Dėl atšauktų skrydžių Tbilisio valstybinio operos ir baleto teatro ansamblio „Suliko“ koncertas perkeltas į rugsėjo 10 d. 18 val.

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“
Dirigentas Ugnius Vaiginis, vadovas prof. dr. Antanas Kučinskas
Perkusininkų ansamblis „Giunter Percussion“ (Pavel Giunter, Tomas Kulikauskas, Sigitas Gailius, Guntars Freibergs)

Koncertas vyks Chaimo Frenkelio vilos parke (Vilniaus g. 74, Šiauliai)

Festivalio uždarymo koncerto bilieto kaina – 10 Eur, su nuolaida – 8 Eur. Bilietai platinami TICKET MARKET ir Chaimo Frenkelio vilos kasose. Bilietai internetu – https://www.ticketmarket.lt/lt/e/renginys/chaimo-frenkelio-festivalio-koncertas-bilietai-20200827

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Pagrindiniai rėmėjai: Šiaulių miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba. Rėmėjos: „Sabalin“, „Dabija“. Informaciniai rėmėjai: LRT plius, „Šiaulių apskrities televizija“, „Etaplius“, „Šiaulių kraštas“.