Naujienos

Atgal

Ridenti margučių – į Velykėlių šventę prie Žaliūkių malūno

2019-04-28

2019 m. balandžio 28 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje vyko tradicinė Atvelykio šventė – Velykėlės. Susirinkusiųjų laukė Velykės apsilankymas, margučių ridenimas, gražiausių margučių rinkimas ir apdovanojimas, Velykėlių kiaušinienės, piemenų duonos kepimas ir skanavimas, edukacinė programa, šokiai, liaudiški žaidimai, varžytuvės, sūpuoklės, prizai ir siurprizai. 

Velykų laikotarpis Žaliūkių malūnininko sodyboje tradiciškai pabaigiamas gražia vaikų švente Velykėlėmis. Tai antrasis šiemet muziejuje organizuojamo projekto „Bendruomenių sambūris prie Žaliūkių malūno“ renginys.

Velykų dieną visi daužia numargintus kiaušinius, juos ridena, supasi sūpynėse, o per Atvelykį tai daro tik vaikai. Žinoma, kartais jiems padeda seneliai ar tėvai.

Sekmadienį Žaliūkių malūnininko sodyboje mažųjų lankytojų, jų tėvelių, senelių, krikštatėvių laukė gausybė visokių linksmybių. Šventėje dalyvavo Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ ir „Gasužis“. Jie dainavo, šoko, kvietė visus įsijungti į liaudišką ratelį ir drauge trepsint budinti žemę. Modernaus folkloro grupė „Rasgauda“ susirinkusiems atliko senoviškas dainas, stebindama jų šiuolaikišku skambesiu.

Į šventę muziejininkai kvietė atsinešti nudažytų kiaušinių – buvo renkami gražiausi ir stipriausi, vyko įvairios varžytuvės, ridenimo rungtys. Nuo senų laikų tikima, kad riedėdami margučiai pažadina ilgai miegojusią žemę, o kartu ir visa, kas gyva. Norintys čia pat galėjo ir patys marginti kiaušinius karštu vašku.

Laikantis senųjų papročių iki Velykėlių reikia aplankyti krikšto tėvus, o šie būtinai turi apdovanoti krikšto vaikus margučiais. Tie, kurie nespėjo to padaryti per Velykų savaitę, turėjo puikią progą susitikti, pabūti drauge ir linksmintis Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Šventės metu prisiminėme ir velykinio supimosi tradiciją. Manoma, kad kuo aukščiau per Velykas ar Atvelykį išsisupsi, tuo linksmesnis ir sveikesnis būsi visus ateinančius metus. Kiekvienas galėjo išbandyti jėgas įvairiose liaudiškose varžytuvėse, paragauti svarbiausio šios šventės patiekalo – Atvelykio kiaušinienės ir ką tik iškeptos piemenų duonos ar ant laužo išvirtos kvapnios žolelių arbatos.

Renginio dalyviai sulaukė ir svarbiausios šios šventės viešnios – Velykės. Mažai kas žino, kaip ji atrodo. Vieni sako, kad ji panaši į labai gražią moterytę su balta skaryte, kiti girdėjo, kad niekas iki šiol jos nematė, nes ji nuo visų slepiasi. Bet visi žino: pamiškėje nuo pat Gavėnios pradžios Velykė dažo kiaušinius, kad galėtų apdovanoti visus labai gerus ir paklusnius vaikus. Į Žaliūkių malūnininko sodybą užsukusi Velykė nepašykštėjo dovanų ir mažiems, ir dideliems.

Šventės metu buvo pristatyta Šiaulių lopšelis-darželis „Klevelis“ organizuota respublikinė ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenių kūrybinių darbų fotografijų paroda „Velykos karpiniuose“. Parodą bus galima apžiūrėti iki gegužės 5 d.

Renginio akimirkos – nuotraukų galerijoje. Fot. E. Tamošiūnas.

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė. Draugas – Ginkūnų paukštynas.