Naujienos

Atgal

Prisiminimai apie Sausio 13-osios įvykius – pateikiami virtualiai

2023-01-12

2023 m. sausio 13 d., minint Laisvės gynėjų dieną, Šiaulių „Aušros“ muziejus dalijasi virtualiose platformose paskelbtais pasakojimais, liudijančius apie lemtingas sausio dienas. „Aušros“ muziejus yra suskaitmeninęs savo rinkiniuose saugomas 1991 m. sausio įvykius menančias istorines vertybes ir papildęs jas medžiaga iš privačių archyvų. Ši informacija skelbiama virtualioje Sausio 13-osios atminimui skirtoje parodoje „Transliacija (Ne)nutraukiama!“. Renkant asmenines sausio įvykių patirtis, buvo paruoštas devynių pasakojimų ciklas „Prisiminimai apie Sausio 13-ąją. Pasakoja muziejininkai“.

Virtuali Sausio 13-osios atminties galerija „Transliacija (Ne)nutraukiama!“

Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir jo padalinio – Fotografijos muziejaus – interneto svetainėse publikuojamoje virtualioje galerijoje siūloma susipažinti su 1991 m. sausio įvykių fotografijomis, filmuota medžiaga, dokumentais, plakatais, piešiniais, spauda ir kita muziejaus fonduose sukaupta istorine medžiaga, liudijančia Lietuvos laisvės dvasią ir pergalę prieš sovietų agresiją. Pateikiama dramatiškų sausio įvykių Šiauliuose kronika. Viliamės, kad istoriniai liudijimai žadins visuomenės atminį apie visos Lietuvos žmonių ryžtą ir susitelkimą tomis lemtingomis dienomis. Kai kam istorinėse fotografijose ar vaizdo medžiagoje galbūt pavyks surasti save ar savo artimuosius, prieš 30 metų stovėjusius laisvės sargyboje.

Virtuali paroda skelbiama čia>>

„Prisiminimai apie Sausio 13-ąją. Pasakoja muziejininkai“

„Aušros“ muziejus ėmėsi iniciatyvos rinkti Sausio 13-osios pasakojimus, asmenines patirtis ir sujungti jas į išsamų pasakojimų ciklą. Pirmieji savo prisiminimais dalijosi muziejaus darbuotojai, kurių istorijos nugulė devynių dalių cikle, pavadinimu „Prisiminimai apie Sausio 13-ąją. Pasakoja muziejininkai“.

Vaizdo įrašuose užfiksuotos muziejininkų patirtys labai įvairios – nuo dalyvavimo įvykių epicentre, budint prie svarbiausių valstybinių objektų, iki tuo metu vaiko akimis į pasaulį žvelgiančio Lietuvos piliečio. Pasakojančiųjų istorijose atsispindi išgyvenimai, nerimas dėl rytdienos, nežinomybė. Visgi šias emocijas nustelbė viltis ir tikėjimas artėjančiu išsilaisvinimu. „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza prisimena, kad žmonės tuomet buvo drąsūs, nes visus buvo užvaldęs įsitikinimas, kad būtina iškovoti laisvę.

Muziejininkų pasakojimuose perteikiami neramumai, lydėję žmones ir po sausio 13-osios: „Sausio 15 d. vakare į muziejaus patalpas Aušros al. 47 įsiveržė vyrai. Tada pajutome, kad čia atėjo kažkokia grėsmė. Jie iškart pareikalavo ginklų“, – prisimena muziejininkė Birutė Lukošiūtė.

„Aušros“ muziejaus socialinių tinklų platformose facebook ir youtube įkelti įrašai atskleidžia muziejuje tebedirbančių muziejininkų – Raimundo Balzos, Vilijos Ulinskytės-Balzienės, Juliaus Vainoriaus, Birutės Lukošiūtės, Ernesto Vasiliausko, Elvinos Karosienės, Ramūno Šambaro – ir tuomet dirbusių – Audronės Tamulienės ir Jono Ziemelio – asmenines patirtis.

Vaizdo įrašus galima išvysti čia>>