Naujienos

Atgal

Poezijos pavasaris Šiauliuose

2019-05-24

2019 m. gegužės 24 d. Chaimo Frenkelio viloje vyko tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2019“ renginys „Poezijos pavasaris“ Šiauliuose“.  Renginyje dalyvavo poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų poezijos debiutą, laureatas Tomas Vyšniauskas, poetės Lina Buividavičiūtė ir Sinikka Vuola (Suomija). Muzikinius kūriniu dovanojo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos moksleiviai, vadovaujami mokytojos ekspertės Marytės Markevičienės.

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2019“ – šiemet jubiliejinis, jau 55-asis. Prasidėjęs gegužės 12 d. vienu metu Vilniaus, Kauno teatruose bei Austrijos sostinės galerijoje, lyg iš gausybės rago pasipils ne tik įprastais dieniniais ar naktiniais skaitymais. Dvi savaites „eilės liesis laisvai“: skambės „nutapyti eilėraščiai“ ir sakrali poezija, „eilės marioms ir jūrai“ bei „dedikacijos Žvėrynui“, „poezija po kaštonais“ ir „po poezijos paukštės sparnu“, „po Žemaitijos dangumi“ ir „po Urbšio ąžuolu“, „išėjusiems atminti“ ir reveransai didiesiems. Taip pat vyks „Poezijos pavasario“ skaitymai visai šeimai, poezijos pamokos gimnazijose, kurių metu moksleiviai augs „kartu su eilėraščiu“, moterų kūrybos popietės, dvikalbiai skaitymai ar išpažintys „aš noriu būti tik čia“. Kitataučiai koncertuos Vilniuje „po lietuvių kalbos ir kultūros skėčiu“, o lietuvių poetai viešės Lenkijoje, Airijoje, Kaliningrado sr., JAV, Šveicarijoje. O kur dar konferencijos, svečių priėmimai, premijų teikimai, „Poezijos pavasario“ laureato vainikavimas Kaune ir baigiamasis festivalio vakaras Vilniuje, kurio metu pavasaris eilėmis skleisis...

Šiaulių „Aušros“ muziejus, nuo 2010-ųjų įsijungęs į „Poezijos pavasario“ renginių programą, šiemet jau 10-tą kartą pakvietė į poezijos ir muzikos vakarą „Poezijos pavasaris“ Šiauliuose“. Poetų grupė atvyko iš Naisių, kur Šiaulių rajono literatūros muziejuje vyko šventė „Tylios mano dainos...“ ir Tomui Vyšniauskui (g. 1978 m.) buvo įteikta 43-oji Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894–1912) premija už geriausią 2018 m. poezijos debiutą. Jo knyga „Įelektrinto piemens“, pasak literatūrologo R. Čičelio, rodo, kad „poetinė kalba yra nepamainoma ir nepakeičiama jokiomis kitomis kalbos rūšimis ir formomis. Ji – tiesiog unikali ir vienintelė“. Laureatas, 1996 m. baigęs Šakių „Žiburio“ gimnaziją, Kauno technologijos universitete studijavo finansus.

Poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė (g. 1986 m.), 2017 m. išleidusi savo pirmąją poezijos knygą „Helsinkio sindromas“, ją skaitytojams pristatinėja kaip ribinių patirčių kūrybą, ieškojimus santykio su savimi ir pasauliu. Nelieka nepastebėti ir jos literatūros kritikos straipsniai. 2016 m. Vilniaus knygų mugėje vykusioje akcijoje „Metų knygos rinkimai 2015“ ji buvo apdovanota už dvi geriausiai įvertintas recenzijas. Jaunoji mokslininkė taip pat ugdo gabius moksleivius, jiems VU Kauno fakultete dėstydama kūrybinį rašymą.

Pirmą kartą Šiauliuose lankysis „Poezijos pavasario“ viešnia iš Suomijos Sinikka Vuola (g. 1972 m.). Turėsime galimybę pasiklausyti jos pačios skaitomos kūrybos.

Organizatoriai: Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius), Šiaulių „Aušros“ muziejus.