Pasaulinio garso pianistas vasaros festivalyje Šiauliuose prabilo lietuviškai

2023-07-13

Vakar, liepos 12 d., Chaimo Frenkelio vilos parke koncertavo ansamblis „Makedonissimo“, specialiai į Šiaulius atvykęs iš Š. Makedonijos. Pirmą kartą Lietuvoje pasirodžiusio ansamblio įkūrėjas ir vienas iš narių – pasaulinio garso pianistas virtuozas Simonas Trpčeskis – su žiūrovais bendravo lietuviškai, o atlikta muzikinė programa sužavėjo šiauliečius ir miesto svečius. Koncertas buvo XX tarptautinio Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio programos dalis.

Užtikrinant aukštą pasirodymo kokybę, specialiai į Chaimo Frenkelio vilos parko sceną iš Latvijos buvo atvežtas fortepijonas. Šiauliečiai turėjo galimybę iš arti pamatyti ir išgirsti juo grojant pasaulinio lygmens atlikėją S. Trpčeskį. Atlikėjas žiūrovus nustebino ne tik savo talentu – viso pasirodymo metu bendravo lietuviškai, plačiau papasakodamas apie programą, ansamblio narius. Pasiruošti pasakojimą lietuvių klaba ir kartu su grupe sugroti vieną lietuvių liaudies kūrinį, atlikėją paskatino pagarba publikai ir jos kultūrai.

Šiuo metu Chaimo Frenkelio vilos parke žydi per 1,6 tūkst. rožių krūmų, kurių fone koncertavo ne tik Š. Makedonijoje, bet ir už jos ribų populiarus ansamblis „Makedonissimo“. Jų muzika vertinama dėl stiprios melodijų linijos ir unikalaus makedoniško skambesio. Ansamblis taip pat yra žinomas dėl savo inovatyvių aranžuočių ir originalių kompozicijų.

Plačiajai Lietuvos publikai „Makedonissimo“ įkūrėjas S. Trpčeskis geriau žinomas iš praėjusiais metais Kaune vykusio „Europos kultūros sostinė“ tarptautinio projekto-koncerto su garsiuoju Karališkuoju filharmonijos orkestru (Jungtinė Karalystė) ir Kauno valstybiniu choru. Dabar šią galimybę iš arti pamatyti ir išgirsti pasaulinio lygmens atlikėją su ansambliu turėjo ir šiauliečiai bei miesto svečiai.

„Tai mano ketvirtasis pasirodymas Lietuvoje ir pirmasis pasirodymas šalyje kartu su ansambliu. Lietuviai jaučia didelę pagarbą klasikinei muzikai ir menui apskritai. Čia vyksta daug nuostabių muzikinių projektų, įrodančių gerą skonį ir muzikos kokybę. Gražūs dalykai nutinka ne tik dideliuose miestuose, bet ir mažesnėse vietose, kur juntamas nuoširdumas“, – prieš pasirodymą pasakojo S. Trpčeskis.

Kitą savaitę, liepos 20 d., 22 val. Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio scenoje žiūrovai išvys „Šeiko šokio teatro“ spektaklį „Bolero – Extended“. Tai – neįprasta ir originali vieno garsiausių prancūzų kompozitoriaus Maurice’o Ravel’o kūrinių „Boléro“ interpretacija. Lengvai atpažįstama melodija ir jos parafrazės scenoje vizualizuojamos „Šeiko šokio teatro“ šokėjų ir Klaipėdos violončelių okteto atlikėjų. Originaliai dekonstruojama M. Ravel’o muzika, scenoje atliekama vienos, kelių ar iš karto aštuonių violončelių, suskamba netikėtai ir šiuolaikiškai.

Išsami festivalio programa skelbiama „Aušros“ muziejaus puslapyje www.ausrosmuziejus.lt. Bilietus į pasirodymus galima įsigyti „TICKET MARKET“ kasose ir Chaimo Frenkelio vilos-muziejaus kasose bei internetu – https://i.ausrosmuziejus.lt/AdlYF.

Festivalio meno vadovas – Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, dirigentas Robertas Šervenikas.
Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Pagrindiniai rėmėjai: Šiaulių miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba. Rėmėjai: „Gubernija. Nealkoholinis“, „Sabalin“. Informaciniai rėmėjai: LRT, „Etaplius“, „Šiaulių kraštas“, „LT ADVERT“. Draugas – gėlių ir dovanų salonas „Dabija“. Festivalį įgarsina – MB „SLS Tech“.