Naujienos

Atgal

Parodos „Tarpukario Lietuvos fotografų – M. Levi ir S. Bajer – palikimas“ atidarymas

2018-09-01

Atliepdami 2018 m. Europos žydų kultūros dienų temą „Pasakojimai", F. Borovsky ir Šiaulių „Aušros" muziejus pristato dviejų tarpukario Lietuvos fotografų – Maušos Levio (1886–1941) ir Simono Bajero (1893–1942) – darbus, pasakojančius apie gyvenimą tarpukario Lietuvoje. Tobulėjant technologijoms, fotografija tarpukario Lietuvoje sparčiai plito ir populiarėjo. Jau pirmaisiais nepriklausomos valstybės metais įvairiose Lietuvos vietovėse ėmė kurtis fotoateljė ir vis platesni modernėjančios valstybės gyventojų sluoksniai norėjo turėti savo fotografinį atvaizdą.

Apie 1918 m. Ukmergėje S. Bajeras kartu su M. Leviu atidarė fotografijos studiją „Baer ir Levi". Fotografijos studijos veikla Ukmergėje buvo sėkminga. Apie 1923 m. M. Levis tapo vieninteliu studijos „Baer ir Levi" savininku, ateljė pakeitė pavadinimą į „M. Levi" ateljė. Ji specializavosi portretų, vinječių, grupinės fotografijos srityje ir buvo viena iš svarbiausių ir populiariausių Ukmergės fotoateljė.

Šiuo laikotarpiu daug fotografų ėmė kurtis valstybės sostinėje Kaune. Vienas iš pirmųjų Kauno fotoateljė savininkų jau Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje tapo S. Bajeras. Jis buvo ne tik fotografas, bet ir fotokorespondentas, vienas iš to meto Lietuvos fotografų bendros veiklos iniciatorių ir organizatorių. 1926 m. kovo 13 d. Kauno komercinių fotoateljė savininkai įkūrė pirmąją šalyje fotografus vienijančią organizaciją – Lietuvos fotografų profesionalų draugiją. Į suvažiavimą, vykusį S. Bajero fotodirbtuvėje, Laisvės alėjoje 57, Kaune, suvažiavo apie 50 fotografų. S. Bajeras buvo išrinktas į šios draugijos valdybą. Organizacija rūpinosi Lietuvos fotografų interesais, sprendė jų problemas, siekė šalyje plėtoti fotografiją.

Pristatomoje parodoje – įvairios M. Levio ir S. Bajero fotografijos, kuriose užfiksuotos tarpukario Lietuvos gyvenimo akimirkos: šventės ir kasdienybė, vietovių panoramos ir pastatai, žinomų Lietuvos asmenybių (Seimo narių, dvasininkų, rašytojų, menininkų) ir eilinių valstybės piliečių atvaizdai. Paroda parengta iš Ukmergės kraštotyros muziejaus rinkinių. Ukmergės kraštotyros muziejuje paroda veikė 2018 m. gegužės-rugpjūčio mėn.

Parodos iniciatorei ir rengėjai Fainai Borovsky Šiauliai yra gimtasis miestas. Ji čia gimė, praleido vaikystės ir jaunystės metus, baigė tuometį Šiaulių pedagoginį institutą, 1978 m. išvyko į Niujorką, kur gyvena ir šiuo metu, o dabar prasmingai grįžta į Šiaulius – atveža ir pristato miestui savo artimųjų palikimą. Parodą F. Borovsky pradėjo rengti prieš ketverius metus, kartais net po du kartus per metus dėl jos grįždavo į Lietuvą.

 

Informaciją apie parodą teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė (tel. +370 41 52 43 98) ir Faina Borovsky (tel. +370 633 60 771).