Naujienos

Atgal

Žemaitijos metams skirtoje parodoje – dėmesys Šiauliams

2019-12-09

2019 m. gruodžio 12 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) vyko parodos „Šiauliai – Žemaitijos kunigaikštystės centras“ atidarymas. Paroda skiriama Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800-osioms metinėms. Renginio metu prof. dr. Rita Regina Trimonienė skaitė viešą paskaitą „Keletas štrichų, kaip gyveno šiauliečiai ir Šiaulių ekonomijos valstiečiai“, vyko ekskursija parodoje.
 
Šiaulių „Aušros“ muziejaus parengta paroda atspindi ryškiausius XVI–XIX a. pirmos pusės Šiaulių istorijos momentus, lėmusius Šiaulių, kaip vieno iš svarbiausių Žemaitijos administracinių centrų, susiformavimą. Čia buvo sutelkta Šiaulių ekonomijos administracija, rezidavo bajorų seimeliai ir teismai. Šiauliuose iškilusi mūrinė bažnyčia tapo katalikų Bažnyčios ideologiniu simboliu. Greta bažnyčios, prekybinių kelių Karaliaučius–Ryga ir Vilnius–Klaipėda sankirtoje įkurta turgaus aikštė tapo regiono prekybos ašimi.
Maža to, šiauliečiai buvo aktyvūs XVIII a. sukilimų dalyviai ir organizatoriai, Šiaulių miestas buvo pasipriešinimo židinys, o regione aktyviai veikusių didikų giminių dėka Šiauliai tapo kultūros lopšiu.
Paroda lankytojams atskleidžia Žemaitijos ir vieno iš jos centrų – Šiaulių miesto – istoriją bei parodo, kaip Šiauliai iš nedidelio miesto XVI a. palaipsniui virto reikšmingu administraciniu centru. Parodos turinys padės susipažinti su svarbiausiais XVI–XIX a. pirmos pusės įvykiais, nulėmusiais šį miesto virsmą, bei asmenybėmis – Žemaitijos didikų giminėmis, dvasininkais, miesto administratoriais – savo veikla prisidėjusiomis prie miesto kaitos ir augimo.
Apsilankymą muziejuje paįvairina teminės edukacinės veiklos – lankytojai gali pasivaikščioti po Šiaulių ekonomiją, susipažinti su bajoriškais simboliais ar prisijaukinti lokį.

Paroda Chaimo Frenkelio viloje veiks 2019 m. lapkričio 12 d. – 2020 m. kovo 1 d.
 
Informaciją teikia l. e. p. Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Augustė Labenskytė, tel. 841 524397, a.labenskyte@ausrosmuziejus.lt

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus

Rėmėja – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Parodos dizainas – Zet-a-Zet