Naujienos

Atgal

Muziejininkai atidarys Šiaulių istorijos muziejų

2021-03-10

Kovo 11-ąją Šiaulių „Aušros“ muziejus minėjo 98-ąsias įkūrimo metines. Simboliška, kad pasitikdamas šią sukaktį, muziejus baigia rekonstruoti istorinį savo pastatą Aušros alėjoje 47.

Į šį pastatą, 1932 m. pastatytą pagal architekto Vlado Bitės projektą mokyklos reikmėms, muziejus įsikėlė 1933 m. Čia įrengta antroji muziejaus ekspozicija, eksponuotos parodos, vyko turininga muziejinė veikla. 1944 m. pastatas smarkiai nukentėjo, po karo buvo suremontuotas, jame veikė mokykla. Muziejui pastatas grąžintas 1966 m. Muziejinė veikla jame nebenutrūko, čia buvo įrengtos archeologijos, etnografijos ir istorijos ekspozicijos, vėliau – edukacinės erdvės, eksponuotos parodos.

2019 m. pradėtas įgyvendinti pastato rekonstrukcijos projektas, finansuojamas ES Regioninės plėtros fondų ir LR valstybės biudžeto lėšomis. Pastatas sėkmingai baigiamas rekonstruoti ir jau šiais metais jame bus įkurtas Šiaulių istorijos muziejus.

„Šiauliai neturėjo muziejaus su specialiai parengtomis nuosekliomis ekspozicijomis, kurios atspindėtų Šiaulių, kaip krašto ir regiono centro, identitetą“, – sako „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, atkreipdamas dėmesį, kad tokie muziejai Europos ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose nėra naujiena.

Naujajame muziejuje bus sukurtos modernios ir šiuolaikiškos archeologijos, istorijos ekspozicijos bei dar naujiena Lietuvoje – atviros saugyklos-ekspozicijos, leisiančios pateikti gausius vertingiausių eksponatų rinkinius. Jame organiškai derės originalūs eksponatai ir rekonstrukcijos, informacija bus pateikiama keliais lygmenimis, prisitaikant prie lankytojo poreikių. Ekspozicijų kontekstą išplės edukacinės erdvės bei lauko ekspozicija. Daugiafunkcei muziejinei veiklai vykdyti bus skirta ir parodų-renginių salė.

Šiandien beveik šimtmetį skaičiuojantis „Aušros“ muziejus nuolat keisdamasis ir modernėdamas yra vienas iš didžiausių ir įvairiapusiškiausių Lietuvos muziejų, turintis 8 padalinius, kurie nuosekliai atnaujinami ir pritaikomi daugiafunkcėms muziejinėms veikloms. Visai neseniai baigti restauruoti Venclauskių namai, kurių ekspozicija per garsios šiauliečių Venclauskių šeimos gyvenimą pratęs Šiaulių istorijos muziejaus pasakojimą.

Projektas „Šiaulių „Aušros“ muziejaus Edukacijos centro pastato rekonstrukcija“ finansuojamas iš Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. www.esinvesticijos.lt


Pirmojoje fotografijoje - muziejaus pastatas apie 1935 m., fot. Mauša Fligelis.
Kitose fotografijose - rekonstruojamas pastatas 2021 m., fot. J. Kirkilaitė.
Būsimo Šiaulių istorijos muziejaus kūrimo eigą sekite muziejaus facebook puslapyje čia.