Naujienos

Atgal

Medžio drožėjų pleneras „Žemaitiškas ličynas“

2019-09-11

Nuo 2019 m. rugsėjo 11 d. iki rugsėjo 14 dienos Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 74, Šiauliai) pirmą kartą vyko prie Žaliūkių vėjo malūno organizuojamas medžio drožėjų pleneras „Žemaitiškas ličynas“.
 
Į LR Vyriausybės patvirtintą Žemaitijos metų minėjimo planą įtrauktas pleneras subūrė geriausius žemaitiškų ličynų meistrus ir kvietė visus prisiliesti prie šio tradicinio žemaitiško amato. Užgavėnių kaukės (žemaitiškai – ličynos) šiandien mums primena ne tik Žemaitijos etnografinį regioną, bet ir dalį lietuvių tapatybės. Siekiant išsaugoti Šiaulių krašto, kaip istorinių žemaičių, kultūrinį tapatumą ir gyvosios tradicijos tęstinumą (kad ličynos neliktų tik muziejuose saugomais eksponatais), į plenerą buvo sukviesti žinomų meistrų ne tik iš Šiaulių miesto ir rajono, bet ir iš įvairių Žemaitijos vietovių (Mažeikių, Telšių, Kretingos, Platelių). Visi kūrėjai įdomūs savo darbais, išlaikantys tradicinę drožimo manierą ir mokantys perteikti amato ypatybes.

Keturias plenero dienas nuo vidurdienio iki vakaro Žaliūkių malūnininko sodyboje veikė kūrybinės dirbtuvės visuomenei. Kiekvienas meistras plenero metu mielai pasidalino savo patirtimi, o lankytojai galėjo pasirinkti, pas kurį profesionalą jie norėtų mokytis. Įdomių veiklų rado ir tie, kurie jau yra bandę drožti, ir tie, kurie niekada nelaikė kalto rankose.

Pirmąją plenero dieną malūnininko troboje lankytojai galėjo daugiau sužinoti būtent apie Šiaulių „Aušros“ muziejaus kaukių kolekciją, kurią pristatė Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė. Antrąją plenero dieną etnologas doc. dr. Arūnas Vaicekauskas (Vytauto Didžiojo universitetas) kalbėjo apie Užgavėnių kaukių tradicijas ir individualią raišką, o trečiąjį vakarą troboje skambėjo muzika – žemaitiškų dainų programą lankytojams dovanojo bardas Povilas Girdenis. Atlikėjas, žinomo kalbininko, žemaičių tarmės tyrinėtojo prof. akademiko Alekso Stanislovo Girdenio sūnus, parašė dainų pagal savo tėvo žemaitiškus eilėraščius. Dainos atliekamos šiaurės žemaičių tarme, įdomiu, savitu tembru. Jos – įvairios  stilistikos, nuotaikingos, skoningos, su savitu žemaitišku muzikiniu ir poetiniu ženklu. P. Girdenis savo kūryboje nevengia bliuzo ir rokenrolo elementų, todėl jo koncertinė programa – nenuobodi ir žaisminga.

Plenero metu Žaliūkių malūnininko troboje veikė Šiaulių „Aušros“ muziejaus Užgavėnių kaukių paroda. Muziejaus rinkinyje sukaupta daugiau nei 60 Užgavėnių kaukių. Parodoje buvo galima pamatyti vertingiausią ir didžiausią šio rinkinio dalį – XIX a. pab. – XX a. pr. eksponatus, surinktus per įvairias muziejaus gyvavimo pradžioje rengtas kraštotyros ekspedicijas Žemaitijoje ir Šiaulių krašto apylinkėse.

Paskutinę plenero dieną, šeštadienį, lankytojamas savo drožtas ličynas pristatė Algerdas Česnauskas iš Mažeikių, o meistras Albertas Martinaitis papasakojo apie Užgavėnių lėlių teatro kūrimo subtilybes. Žinoma, buvo galima pamatyti visas, per keturias plenero dienas, drožėjų sukurtas ličynas, o paskui ir pasilinksminti tikroje žemaitiškoje vakaruškoje. Plenero atidaryme nuotaikingą muzikinę programą atliko Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus), o šeštadienio popietę visus džiugino Mažeikių kultūros centro folkloro ansambliai „Alksna“ (vad. Dainora Petrikienė ir Algirdas Vilkas) ir „Alksniokā“ (vad. Dainora Petrikienė ir Jolanta Kaleckienė)
 
Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.
Fot. E. Tamošiūnas