Naujienos

Atgal

Lietuvos muziejų kelio renginys Kryžių kalne

2020-09-04

Bendras Lietuvos muziejų projektas „Lietuvos muziejų kelias“ šiais metais kviečia pažvelgti į piliakalnių, kalnų ir kalvų kultūrinę atmintį muzikoje, folklore, dailėje bei kitose meno ir istorijos formose. 2020 m. rugsėjo 5 d., šeštadienį, 15 val. Muziejų kelias atvingiavo į Kryžių kalną, kur susirinkusiems pasirodė kanklių trio „Aušrinė“, vyko ekskursija su gidu.

„Lietuvos muziejų kelias“ jau antrus metus plėtoja trimetę nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“, kurią įkvėpė Nobelio premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, ypač giliai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius.

Šiemet muziejai visoje Lietuvoje kviečia susitikti  ant garsiausių Lietuvos istorinių kalnų ir kalvų, turinčių ypatingą kultūrinę atmintį ir meninį įprasminimą. Siekiant lankytojų saugumo, renginiai organizuojami išimtinai atvirose erdvėse.
Jurgaičių (Domantų) pilakalnis, geriau atpažįstamas Kryžių kalno pavadinimu, yra vienas garsiausių piliakalnių Lietuvoje, plačiai žinomas visame pasaulyje. Jurgaičių piliakalnis unikalus savo sakralumu, jis liudija pagarbą ir ištikimybę kryžiaus aukai.

Šiaulių „Aušros“ muziejus įsiliedamas į Muziejų kelio programą kvietė šeštadienio popietę susitikti šalia Kryžių kalno. Susirinkusiems koncertavo kanklių trio „Aušrinė“. Regina Marozienė, Regina Vaišnorienė ir Lora Andriuškienė atliko M. K. Čiurlionio, A. Lapinsko, R. Marozienės, A. Mikulskio, J. Švedo ir kitų autorių kūrinius.

Po koncerto vyko ekskursija „Kryžių kalnas nuo seniausių laikų iki XXI a.“, kurią vedė Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centro gidas. Trukmė apie 40 min.

Kanklės – tradicinis, styginis lietuvių liaudies muzikos instrumentas, kuris buvo plačiai paplitęs Lietuvoje (išskyrus Dzūkiją). Kanklininkas skambindavo dienai auštant arba temstant – sakraliu metu, kai pereinama iš tamsos į šviesą ar atvirkščiai. Simboliška, kad kanklių harmonija skleisis ir tokioje ypatingoje vietoje kaip Kryžių kalnas.

Išlaikant susiformavusias tradicijas, „Lietuvos muziejų kelias“ nusitęsia per visus etnografinius regionus: apkeliavęs Dzūkiją, Sūduvą, Mažąją Lietuvą ir Žemaitiją, rugsėjo pradžioje atvingiuoja į Aukštaitiją ant Raginėnų piliakalnio. Projekto pabaiga numatyta rugsėjo 25-ąją prie Liudiškių kalvos ir Jono Biliūno „Laimės žiburio“.

Visa Lietuvos muziejų kelio programa skelbiama – https://www.muziejukelias.lt/renginiai

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus.
Partneris – Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras.
Informacija (8 41) 43 36 80.

Renginio vietoje ir renginio metu privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Fot. J.Kirkilaitė