Naujienos

Atgal

Kupolinių šventė!

2020-06-17

2020 m. birželio 20 d., šeštadienį, 15–20 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) buvo švenčiama seniausias vasarvidžio tradicijas išlaikiusi šventė – Kupolinės. Dainos, pažintis su žolynais, edukacijos, žaidimai – tai tik dalis veiklų, kurios laukė šventės dalyvių. Šventinę nuotaiką kūrė ansambliai: „Gasužis“, „Vieversėlis“, „Salduvė“, „Margulis“. Sodyboje pirmą kartą viešėjo grupė iš Joniškio „Ašalia“ (vadovė Rita Kipšaitė-Balčiūnienė), kurios repertuare buvo romansai, liaudies dainos bei šiuolaikiška jų interpretacija, sava kūryba. 
Žaliūkių malūnininko sodyboje vykusi šventė yra viena iš pirmųjų, kurią po kelių mėnesių pertraukos organizuoja Šiaulių „Aušros“ muziejus. Laisvėjančios lauko renginių taisyklės leido rengti Kupolinių šventę, kuri tradiciškai po malūno sparnais vyksta nuo 2012 m. Visgi šventėje dalyvaujančių žmonių buvo prašoma saugoti save ir kitus bei nesibūriuoti. Paruošta kelių valandų programa leido pasirinkti labiausiai dominančias dalis ir ateiti konkrečiu laiku.
Pagrindiniai Kupolinių atributai – burtai, vainikų pynimas, šokinėjimas per laužą – išliko. Tęsiant tradicijas, buvo pristatyti amatai nuo seniausių iki šiuolaikinių. Norintieji galėjo drožti medį, žiesti puodą, rišti sodą, lipdyti švilpynę.
Šventėje „Aušros“ muziejaus archeologai ir restauratoriai parodė, kaip gaminami archeologiniai papuošalai, žaidžiami senoviniai žaidimai, siuvamas archeologinis kostiumas.
Mažiesiems šventės dalyviams buvo būtina apsilankyti meistro Alberto Martinaičio dirbtuvėlėse, kur skraidė akmeniniai paukšteliai ir dainavo šiaudinės birbynės. Liaudies filosofo išmintis tikrai sudomino ir vyresnius lankytojus.
Su žolynais supažindino Šiaulių universiteto Botanikos sodo kolektyvas – ne tik parodė svarbiausius vidurvasario augalus, turinčius gydančiųjų ir kerinčių galių, bet ir pakvietė išbandyti kvapų terapiją, vaišino žolynų arbata.
Šventėje netrūko pramogų ir mažiems, ir dideliems. O svarbiausia – ir vėl drauge šventėme, nes senosios tradicijos ir ritualai kvietė susitikti su stebuklais, kurie reikalingi ne tik mažiems vaikams, bet ir suaugusiesiems.

PROGRAMOJE:

15 val. Jaunimo valanda su ansambliais „Gasužis“ ir „Vieversėlis“

16 val. Žolynų valanda su Šiaulių universiteto Botanikos sodo darbuotojais

17 val. Geros muzikos valanda su ansambliu „Salduvė“

18 val. Apeigų ir burtų valanda su ansambliu „Margulis“

19 val. Svečių valanda su grupe „Ašalia“ (Joniškis)

15–20 val. Žaliūkių gatvės meistro Alberto Martinaičio dirbtuvėlė

15–20 val. Amatų pristatymas „nuo seniausių laikų iki šiandien“: medžio drožyba, puodų žiedimas, švilpynių lipdymas, krepšelių pynimas, kalvystė, archeologinių rūbų siuvimas, papuošalų kūryba, audimas, sodų rišimas, senoviniai žaidimai ir kitokios pramogos.

 

Organizatorė – Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba.
Rėmėjai: LR Kultūros taryba, Šiaulių m. savivaldybė.
Draugas – Šiaulių universiteto Botanikos sodas.

Fot. E. Tamošiūno