Kultūrinis gyvenimas gyvas ir regionuose

2018-11-26

Be Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio jau būtų sunku įsivaizduoti Šiaulių kultūrinį gyvenimą šiltuoju metų laiku. Penkiolika metų vykstantis Šiaulių „Aušros“ muziejaus organizuojamas festivalis išaugo – tiek renginių ir premjerų, kiek jų buvo šiemet, dar nėra buvę.

Šeši tūkstančiai lankytojų – tiek profesionaliojo meno gerbėjų sulaukė šių metų vasarą vykę jubiliejinio festivalio renginiai. Palyginimui, 2017 m. publikos buvo beveik tris kartus mažiau – 2240. Daugiausiai šiauliečių ir miesto svečių dėmesio sulaukė 4 renginiai: nemokamas atidarymo koncertas „Šiauliai sveikina Lietuvą“, simfoninio orkestro ir solistų pasirodymas, roko muzikos ir klasikos junginys koncerte „Untold story“ ir pirmą kartą lauko erdvėje vykęs Valstybinio Šiaulių dramos teatro muzikinis spektaklis vaikams „Kukučio kelionė“.

Kulminacija tapo pirmą kartą festivalyje dalyvavusio Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninio orkestro bei solistų Kosto Smorigino ir Veros Talerko (Latvija) pasirodymas. Specialiai šiam koncertui meno vadovas, dirigentas Robertas Šervenikas parengė išskirtinę programą, kuri vainikavo visą šiųmetį vasaros festivalį. Koncerte dalyvavusi Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė džiaugėsi festivaliu, kuris sudaro sąlygas Šiauliuose pasirodyti net simfoniniam orkestrui. „Tokie renginiai įrodo, kad šnekos apie nepakankamą kultūros gyvenimą regionuose yra netikros. Viskas priklauso nuo miesto, nuo ten veikiančių kultūros įstaigų ir jų iniciatyvos“, – kalbėjo G. Žemaitytė.

Šių metų festivalis išsiskyrė renginių gausa – pirmą kartą per 15 vasaros festivalio organizavimo metų programoje buvo net 10 renginių. Pusė iš jų – tarptautiniai. Į Šiaulius atvyko atlikėjai iš Kubos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Latvijos.

Publikai šiemet buvo pristatyta išskirtinai daug premjerų. Pirmoji jų – kompozitorės iš Šiaulių Monikos Sokaitės kūrinio „Todos los fuegos el fuego“ premjera Lietuvoje. Kūrinį atliko Šiaulių kamerinis orkestras ir žymus smuikininkas Martynas Švėgžda von Bekker. Įdomu tai, kad pasaulinė kūrinio premjera įvyko 2017 m. Hamburge. Festivalio gerbėjai taip pat išvydo jaunimo miuziklo teatro premjerą Šiauliuose „Didžioji kometa“, pastatytą rusų klasiko Levo Tolstojaus romano „Karas ir taika“ motyvais, ir talentingos šiauliečių komandos parengtą moderniojo amžiaus miuziklo „Patrimpas“ premjerą.

Verta paminėti, kad labai didelio auditorijos susidomėjimo sulaukė pirmą kartą festivalyje vykęs netradicinio pobūdžio koncertas, kuriame susijungė roko muzikos ir klasikos melodijos. Į grupės „Colours of Bubbles“ ir Šv. Kristoforo kamerinio orkestro koncertą „Untold Story“ visi sėdimų vietų bilietai buvo išpirkti dar likus porai savaičių iki renginio pradžios.

Prie XV tarptautinio festivalio programos įgyvendinimo ženkliai prisidėjo Šiaulių miesto savivaldybė, kuri festivalį pripažino reprezentaciniu miesto renginiu ir skyrė finansavimą, sudariusį net 50 proc. viso festivalio biudžeto. Užsitikrinęs Šiaulių miesto savivaldybės palaikymą, pritraukdamas naujus festivalio rėmėjus, išlaikydamas esamus ir gaudamas Lietuvos kultūros tarybos dalinį finansavimą, „Aušros“ muziejus į kokybiškus renginius gali pasiūlyti ženkliai mažesnes bilietų kainas nei komercinių renginių. Be to, festivalio atidarymo koncertas Liepos 6-ąją visada yra nemokamas. Tai sudaro galimybę šiauliečiams ir aplinkinių miestelių gyventojams profesionaliojo meno renginius išvysti nevykstant į sostinę ar užsienį.

Fot. E. Tamošiūnas, D. Butkevičius, S. Jankauskas