Kovo 11-ąją Šiaulių istorijos muziejuje – šventinis minėjimas ir Pelikso Bugailiškio premijos įteikimas

2024-03-08

2024 m. kovo 11 d. 15 val. Šiaulių istorijos muziejuje (Aušros al. 47, Šiauliai) vyko Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus įkūrimo 101-ųjų metinių minėjimas. Renginio metu dr. Jonui Sireikai buvo įteikta Pelikso Bugailiškio premija, Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Severinas Norgaila skaitė P. Bugailiškio atsiminimų fragmentus, muzikavo Eglė Žalalienė (sopranas), Irina Tautkuvienė (pianinas).

2023-iaisiais Šiaulių „Aušros“ muziejus minėjo įkūrimo 100-metį, pasitikęs jį po rekonstrukcijos moderniai įrengtame istoriniame pastate – Šiaulių istorijos muziejuje – į kurį įsikėlė dar 1933 m. Šiemet užbaigiant įvairios veiklos kupinus jubiliejinius metus, „Aušros“ muziejus kvietė vėl susiburti Šiaulių istorijos muziejuje ir paminėti  Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną bei muziejaus įkūrimo 101-ąsias metines.

2023 m. gruodžio 30 d. minėta ir kita muziejui svarbi sukaktis –140-osios Lietuvos visuomenės, politikos ir kultūros veikėjo, teisininko, publicisto, kraštotyrininko, Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus įkūrimo iniciatoriaus ir ilgamečio globėjo Pelikso Bugailiškio (1883–1965) gimimo metinės. Šia proga Šiaulių apygardos teismo rūmuose, Pelikso Bugailiškio vardo teismo posėdžių salėje, buvo atidaryta paroda „Peliksui Bugailiškiui – 140“ (kuratorius – teisininkas, muziejininkas, Lietuvos teismų istorijos metraštininkas Alfredas Vilbikas), sukurtos ir per LRT transliuotos laidos, skirtos P. Bugailiškio asmenybei atskleisti. Dar 1998 m. minint „Aušros“ muziejaus 75-metį, buvo įsteigta  Pelikso Bugailiškio premija, kuri skiriama pagerbiant P. Bugailiškio atminimą, už darbus Šiaulių krašto istorijos, kultūros paveldo tyrimų,  muziejininkystės ir kraštotyros srityse. Premijos steigimo iniciatoriai – „Aušros“ muziejus, Pelikso Bugailiškio palikimo paveldėtoja, tautodailininkė Julija Daniliauskienė (1926–2009) ir šiaulietis verslininkas Rimas Belickas (1958–2003). Šiemet į Pelikso Bugailiškio premijos skyrimo komisijos veiklą aktyviai įsijungė ir R. Belicko sūnus Povilas Belickas, kuris atstovaudamas Belickų šeimą, skyrė lėšų Premijos fondui.

Šventiniame renginyje buvo įteikta 2024 m. Pelikso Bugailiškio premija, už ilgamečius nuoseklius Šiaulių miesto ir krašto istorijos, kultūros paveldo tyrimus, asmenybių, kūrusių Nepriklausomą Lietuvą ir Šiaulius, aktualizavimą paskirta istorikui dr. Jonui Sireikai. Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Severinas Norgaila skaitė P. Bugailiškio atsiminimų fragmentus iš knygos „Gyvenimo vieškeliais“ (1994 m.). Muzikavo grupės „Pasteliniai garsai“ narės – Eglė Žalalienė (sopranas), Irina Tautkuvienė (pianinas).

2024 m. kovo 11 d. 11–17 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniai – Chaimo Frenkelio vila-muziejus, Fotografijos muziejus, Šiaulių istorijos muziejus, Venclauskių namai-muziejus, Žaliūkių malūnininko sodyba-muziejus, Dviračių muziejus, Radijo ir televizijos muziejus – buvo lankomi nemokamai.