Naujienos

Atgal

Klasikinės muzikos skambesiu palydėta besibaigianti vasara – uždarytas XXIII tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis

2026-08-28

Rugpjūčio 27-osios vakarą Chaimo Frenkelio vilos-muziejaus parke skambėjo klasikinė muzika – čia iškilmingu koncertu uždarytas XXIII tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis. Scenoje pasirodė Vokietijos tenoras Ferdinand von Bothmer ir Šiaulių miesto simfoninis orkestras „Camerata Solaris“. Koncertui dirigavo festivalio meno vadovas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Robertas Šervenikas.

 
Besibaigiančią vasarą palydėjo iškilmingas muzikos vakaras, kupinas pakilios nuotaikos. Festivalio uždaryme nuskambėjo simbolinis pažadas – kitą vasarą vėl susitikti Chaimo Frenkelio vilos parke.

Festivalio organizatoriaus – Šiaulių „Aušros“ muziejaus – direktorius Raimundas Balza dėkojo ilgamečiam festivalio meno vadovui Robertui Šervenikui už jo indėlį formuojant festivalio meninę kryptį ir nuosekliai vedant jį profesionaliosios muzikos keliu. R. Balza pabrėžė, kad būtent R. Šerveniko dėka festivalio programą kasmet papildo išskirtiniai Lietuvos ir užsienio atlikėjai. Taip pat pasidžiaugta, kad Šiauliai turi savo simfoninį orkestrą, tampantį svarbia miesto kultūrinio gyvenimo dalimi.

Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis pastebėjo, kad šį vakarą susitinkama jau festivalio uždaryme, kuris kartu simbolizuoja ir besibaigiančią vasarą. Anot jo, dabar belieka laukti kito vasaros festivalio sezono. A. Bartulis pabrėžė ir Šiauliuose puoselėjamų kultūros tradicijų svarbą ir galimybę miestiečiams bei miesto svečiams mėgautis profesionaliosios muzikos renginiais.

R. Šervenikas savo ruožtu džiaugėsi ilgamečiu bendradarbiavimu su muziejumi ir galimybe festivalį rengti ypatingoje erdvėje – Chaimo Frenkelio vilos parke. Būtent ši aplinka, kurioje skleidžiasi tūkstančiai rožių žiedų, jau daug metų tampa vasaros susitikimų vieta ir neatsiejama festivalio atmosferos dalimi, kurią atranda ir atvykstantys užsienio atlikėjai.

Festivalio uždarymo koncerto solistas, Vokietijos tenoras Ferdinand von Bothmer, publiką žavėjo stilistiniu universalumu, įtaigia scenine laikysena ir plačiu repertuaru. Koncerto metu kartu su solistu scenoje pasirodė Šiaulių miesto simfoninis orkestras „Camerata Solaris“, tęsiantis ilgametes miesto muzikines tradicijas. Renginyje tarp žiūrovų buvo ir orkestro meno vadovas Vilhelmas Čepinskis. Jo iniciatyva kolektyvas 2025 m. tapo Šiaulių miesto simfoniniu orkestru – taip žengtas svarbus žingsnis profesionaliosios muzikos raidoje mieste.

Vakaro muzikinę programą pradėjo operų uvertiūros, vėliau skambėjo žymios tenorų arijos, klausytojus nukėlusios į didžiųjų operos kompozitorių – Ludwigo van Beethoveno, Wolfgango Amadeus Mozarto, Giuseppe Verdi ir kitų – pasaulį.
Į Šiaulius iš Italijos atvykęs tenoras vakaro programą papildė itališkomis dainomis, įnešdamas neapolietiškos dvasios. Nebuvo pamirštas ir lietuviškas akcentas. Šiemet minint Lietuvos kompozitoriaus Fausto Latėno (1956–2020) 70-ąsias gimimo metines, nuskambėjo kūrinys „Šviesiam atminimui“.

Festivalio baigiamasis vakaras tapo ne tik muzikiniu sezono finalu, bet ir gražia vasaros palydėtuvių švente. Skambant paskutiniams koncerto akordams, buvo užverstas dar vienas festivalio puslapis. 23-iasis tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis šiemet publiką pakvietė į 11 renginių. Birželį vykusioje programoje „STOGAS FM“ surengti trys renginiai Fotografijos muziejaus stogo terasoje, o liepos–rugpjūčio mėnesiais – dar aštuoni renginiai Chaimo Frenkelio vilos parke.

Šių metų festivalio programoje susipynė skirtingi muzikos žanrai ir scenos menai – nuo džiazo ir klasikinės muzikos iki elektroninės muzikos ir tango, taip pat šokio ir teatro. Tradiciškai vienas festivalio renginys buvo skirtas mažiesiems žiūrovams. Festivalio scenoje pasirodė atlikėjai iš Lietuvos, JAV, Argentinos, Kolumbijos ir Vokietijos.

 
Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Festivalį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė. Rėmėjai: restoranas „Bleu de Frenkel“, gėlių namai „Magnolija“, „Akropolis“. Informaciniai partneriai: LRT, „Šiaulių kraštas“, „LT ADVERT“, „Miesto naujienos“. Festivalį įgarsina – „SLS Tech“.

Fot. K. Steponavičiūtė