Naujienos

Atgal

Europos žydų kultūros dienų renginys

2019-09-08

2019 m. rugsėjo 8 d., sekmadienį, Šiaulių „Aušros“ muziejus tradiciškai minėjo Europos žydų kultūros dienas: 13 val. Frenkelių fabriko teritorijoje vyko orientacinis žaidimas, 14 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) – parodos „Frenkelių fabrikas – Šiaulių pramonės ir modernėjimo simbolis“ ir dokumentinių filmų ciklo apie Šiaulių žydus „Dingusio pasaulio pėdsakais. Žydiškieji Šiauliai“ (rež. Jūratė Sobutienė) pristatymas. Renginys buvo nemokamas.

Europoje žydų kultūros dienos pirmą kartą surengtos 1999 m. ir šiemet minėjo savo dvidešimtmetį. Renginių apimtis ir geografija nuolat auga – praėjusiais metais į veiklas įsiliejo daugiau nei 420 miestų dvidešimt aštuoniose Europos šalyse.
Šiaulių „Aušros“ muziejus nuo 2010 m. kviečia pažinti Šiaulių mieste esantį žydų kultūros palikimą. Šiais metais Europos žydų kultūros dienoms muziejus parengė orientacinį žaidimą, kuris leido plačiau susipažinti su Frenkelių fabriku ir jo istorija. Šioje aktyvioje veikloje buvo kviečiamos dalyvauti 2–4 asmenų komandos, kurios Frenkelių fabriko teritorijoje pagal duotas užuominas keliavo nuo vieno pastato prie kito ir atliko nurodytas užduotis. Laimėtoja tapo greičiausiai visas užduotis atlikusi komanda.
Pasibaigus orientaciniam žaidimui, Europos žydų kultūros dienos renginys tęsėsi Chaimo Frenkelio viloje.
Frenkelių šeimos fabriko gamybinių pastatų kompleksas šiandien, kaip architektūrinis, inžinerinis ir istorinis paveldas, yra saugomas valstybės. Dar prieš kelis dešimtmečius (iki 1998 m.) šiuose pastatuose veikė fabrikas „Elnias“, kuriame buvo gaminami įvairūs odos gaminiai. Tačiau fabriko istorijos pradžia siekia dar 1879 m., kai į Šiaulius atvyko Chaimas Frenkelis ir įkūrė čia nedidelę odų išdirbimo dirbtuvėlę. Įmonė pamažu augo, buvo nuolatos modernizuojama ir po kelių dešimtmečių pasiekė įspūdingus mastus. Chaimo Frenkelio odų perdirbimo fabrikas buvo žinomas visoje Europoje ir pasaulyje. Dalis iki mūsų dienų išlikusių gamybinių pastatų datuojami būtent ankstyvuoju fabriko veiklos laikotarpiu. Tai unikalus Lietuvos ir Šiaulių miesto pramonins paveldas. Miestui, kurio didžioji dalis nukentėjo per du pasaulinius karus ir kuris negali pasigirti istorinių pastatų ir nekilnojamo kultūros paveldo objektų gausa, fabriko statiniai yra ypatingą reikšmę turintis paveldas, bylojantis apie garbingą ir reikšmingą  miesto istoriją.


Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus
Renginio rėmėjas – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos

Fot. T. Eitutis.