Naujienos

Atgal

Europos paveldo dienos Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniuose

2022-09-16

Rugsėjo 9–18 dienomis Lietuvoje vyks Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai, šiemet kviečiantys aktualia tema „Tvarus paveldas“. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į daugiau kaip 70 tūkstančių renginių suburiančios dienos. Renginių tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, išmokti jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti. Prie Europos paveldo dienų jungiasi ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniai:

CHAIMO FRENKELIO VILA-MUZIEJUS (VILNIAUS G. 74, ŠIAULIAI)

2022 m. rugsėjo 17 ir 18 d. 10 val. vyks ekskursija po restauruotą Chaimo Frenkelio vilą-muziejų ir parką. Jos metu bus papasakota apie 1995–2006 m. etapais vykusius Chaimo Frenkelio vilos restauravimo darbus. Restauruojant ir pritaikant vilą muziejaus reikmėms, buvo stengiamasi maksimaliai atkurti pirminį interjero vaizdą. Architektams ir restauratoriams tai buvo sudėtingas uždavinys, kadangi nėra išlikę jokios ikonografijos ar istorinės medžiagos. Po penkerių restauravimo metų, 2000-aisiais, visuomenė buvo pakviesta į pirmąsias parodas, renginius ir koncertus – Kazimiero Švainausko grafikos darbų parodą, Pelikso Bugailiškio premijos įteikimo iškilmes, Šiaulių senosios muzikos ansamblio koncertą. 2003 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Chaimo Frenkelio vila paskelbta kultūros paminklu. Ši ekskursija yra Europos paveldo dienų renginių dalis. Įėjimas nemokamas.

VENCLAUSKIŲ NAMAI-MUZIEJUS (VYTAUTO G. 89, ŠIAULIAI)

2022 m. rugsėjo 17 ir 18 d. 11.30 val. vyks ekskursija po 2017–2019 m. restauruotus Venclauskių namus-muziejų, tarpukariu vadintus „Baltaisiais rūmais“. Jos metu pažinsite tarpukario Lietuvos šviesuolių Venclauskių namų interjerus. Išvysite per restauraciją atidengtus ryškiaspalvius sienų dekorus, sužinosite apie to meto interjero madas. Po atnaujinimo pats pastatas tapo eksponatu, lankytojams kalbančiu savo erdvėmis, proporcijomis, interjerų polichromija, išlikusiomis autentiškomis detalėmis. Pasivaikščiosite ir po „Našlaičių“ sodelį bei išgirsite jame esančių skulptūrų istorijas. Ši ekskursija yra Europos paveldo dienų renginių dalis. Įėjimas nemokamas.

FOTOGRAFIJOS MUZIEJUS (VILNIAUS G. 140, ŠIAULIAI)

2022 m. rugsėjo 17 ir 18 d. 13 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) vyks ekskursija po 2009–2014 m. rekonstruotą Fotografijos muziejų. Jos metu bus pristatoma pastato istorija ir jo tarpukario modernizmo stiliaus architektūra. Sužinosite, kaip vieta, kurioje įsikūręs muziejus, jau nuo XIX amžiaus siejasi su fotografija. Lydimi gido pasakojimo, apžiūrėję keičiamas parodas, pakilsite ant muziejaus stogo, kur įrengta atvira terasa. Nuo jos atsiveria dar neregėtos Šiaulių miesto panoramos, į kurias galėsite pažvelgti ir iš terasos bokštelyje įrengtos vienintelės Lietuvoje stacionarios „cameros obscuros“. Ji leis pasijusti tarsi fotoaparato viduje ir stebėti, kaip jame atsiranda fotografinis vaizdas. Ši ekskursija yra Europos paveldo dienų renginių dalis. Įėjimas nemokamas.

ŠIAULIŲ ISTORIJOS MUZIEJUS (AUŠROS AL. 47, ŠIAULIAI)

2022 m. rugsėjo 17 ir 18 d. 14.30 val. vyks ekskursija po 2019–2022 m. rekonstruotą Šiaulių istorijos muziejų (Aušros al. 47, Šiauliai). Jos metu išgirsite pastato istoriją, kuriamos ekspozicijos ir atvirų saugyklų planus. Apžiūrėsite edukacines erdves bei galėsite pasėdėti tarpukario Lietuvos pradžios mokyklos klasėje esančiuose autentiškuose tarpukariniuose suoluose. Ši ekskursija yra Europos paveldo dienų renginių dalis. Įėjimas nemokamas.

ŽALIŪKIŲ VĖJO MALŪNAS (ARCHITEKTŲ G. 73, ŠIAULIAI)

2022 m. rugsėjo 17 ir 18 d. 16 val. vyks ekskursija po 2008–2011 m. restauruotą Žaliūkių malūnininko sodybą-muziejų (Architektų g. 73, Šiauliai). Ekskursijos metu išgirsite malūno istoriją, išvysite kaip veikia miltų malimo įrenginys, susipažinsite su XX a. pradžios buitimi. Žaliūkių vėjo malūnas yra vienintelis išlikęs ir saugomas medinės architektūros technikos paveldo objektas Šiauliuose, pirmasis Lietuvoje grūdų apdirbimo istorijos muziejus ir svarbus Šiaulių miesto pietinio rajono kraštovaizdžio akcentas. Ši ekskursija yra Europos paveldo dienų renginių dalis. Įėjimas nemokamas.

REGISTRACIJA Į EKSKURSIJAS NEVYKDOMA – LAISVAS DALYVAVIMAS.