Naujienos

Atgal

Edukacijos – būdas mokytis kitaip

2018-11-27

Baigiantis 2018 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus džiaugiasi, kad šiemet įvairiose edukacinėse veiklose jau apsilankė daugiau nei 16 tūkst. dalyvių, tarp jų – net du trečdaliai moksleivių iš visos Lietuvos. Edukacinė veikla muziejuje – viena iš prioritetinių, todėl lankytojams siūlomos įvairios archeologijos, etnografijos, istorijos, dailės srities edukacinės programos, kurios tampa savotiška pagalba mokytojams. Edukacinių užsiėmimų metu per žaidimus, pasakojimus ir kūrybą skatinama kultūrinė, meninė, pažintinė ir kita aktyvi veikla, todėl  šis mokymosi būdas sparčiai populiarėja.

Šiais metais, Kultūros ir Švietimo ir mokslo ministerijoms patvirtintus kultūros paso koncepciją, „Aušros“ muziejus, prisidėdamas prie moksleivių kultūros pažinimo įpročių ugdymo, kultūros paso programoje pradinukams pateikia net 12 edukacinių užsiėmimų. Tai sudaro trečdalį visų siūlomų Šiaulių mieste. Džiugu, kad programai pradėjus veikti, per spalio mėnesį edukacijose apsilankė net 504 vaikai. Daugiausia dėmesio sulaukė edukacinis užsiėmimas „Fotograma“, vykstantis Fotografijos muziejuje, kurio metu vaikai mokosi pasigaminti fotogromas, naudodamiesi vieną iš seniausių ir paprasčiausių fotografikos formų. Nemažai pradinukų apsilankė ir Žaliūkių malūnininko sodyboje vykstančioje edukacijoje „Duonos kepimas“, kur kepama naminė duonelė, susipažįstama su senolių tradicijomis.

Verta paminėti, kad Šiaulių „Aušros“ muziejuje vykdomi edukaciniai užsiėmimai populiarūs tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Pastaroji auditorija itin pamėgusi edukaciją „Košerinio maisto paslaptys“, kurios metu susipažįstama su košerinio maisto ypatumais ir jo ruošimo specifika, vaišinamasi tradiciniais žydų patiekalais. Vyresniųjų klasių mokiniai yra pamėgę Chaimo Frenkelio odos dirbtuvėlėse vykstančias edukacijas „Raktų pakabukas“ ir „Apyrankės“. Šios edukacijos sąlyginai naujos, mat pirmosios ir vienintelės Lietuvoje odininko dirbtuvės, skirtos edukacinei veiklai, atidarytos tik 2016 m. pabaigoje. Nepaisant to, galimybe iš odos pasigaminti raktų pakabuką ar apyrankę susidomi nemažai muziejaus lankytojų, vien šiais metais per pirmus tris ketvirčius šiose edukacijose apsilankė 1393 dalyviai.

Tai, kad muziejaus edukatoriams šie metai ypač darbingi įrodo faktas, kad vos prasidėjus edukacijų sezonui, rugsėjo mėnesį, Žaliūkių malūnininko sodybos užimtumo grafikas buvo greitai užpildytas iki metų pabaigos. Panaši situacija ir kituose muziejaus padaliniuose.

„Aušros“ muziejus didžiuojasi edukacinių užsiėmimų gausa galėdamas prisidėti prie kultūrinio ir meninio ugdymo, tradicijų ir kultūrinio sąmoningumo puoselėjimo, todėl kiekvienais metais įsteigia padėkas mokykloms, kurios aktyviausiai dalyvauja muziejaus edukaciniuose užsiėmimuose. 2018 m. daugiausia gimnazistų apsilankė iš Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos, progimnazistų – iš Šiaulių Dainų progimnazijos. Džiugu, kad tarp miesto mokyklų ir muziejaus vyksta gražus bendradarbiavimas, todėl mokyklos tampa neatsiejama muziejaus bendruomenės dalimi.

Fot. E. Tamošiūnas, R. Parafinavičius.