Naujienos

Atgal

Chaimo Frenkelio viloje – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos ir „Aušros“ muziejaus 96-ųjų įkūrimo metinių minėjimas

2019-03-12

2019 m. kovo 11 d. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos – Kovo 11-osios – ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus 96-ųjų įkūrimo metinių minėjimas. Profesoriai dr. Alfonsas Eidintas ir dr. Raimundas Lopata pristatė savo nseseniai parengtus istorinių dokumentų rinkinius „Lietuvos vyriausybių 1918–1920 metų posėdžių protokolai“ (I–II tomai), skirtus Pirmosios Lietuvos Vyriausybės šimtmečiui paminėti.

Neseniai pasirodę dokumentų rinkiniai pristato pirmųjų Lietuvos vyriausybių protokolus. Jie atskleidžia Lietuvos valstybės atstatymo ir kūrimo istoriją, svarbiausius vyriausybių svarstytus klausimus. Pirmosios Lietuvos vyriausybės veikė ne tik dėl tautinės valstybės idėjos puoselėjimo, Lietuvos suvereniteto įtvirtinimo, bet ir pradėjo formuoti realią valstybės struktūrą, administraciją, megzti santykius su užsienio valstybėmis, vedė derybas dėl Lietuvos valstybės pripažinimo, rūpinosi besiformuojančia šalies ekonomika, prekyba ir kt.

Dokumentų rinkiniuose publikuoti protokolai apima laikotarpį, kai Lietuvos politinė parlamentinė santvarka dar nebuvo galutinai nustatyta: nuo 1918 m. lapkričio 9 d. (buvo suformuota pirmoji (laikinoji) vyriausybė), iki 1920 m. birželio 16 d. (Ernesto Galvanausko vyriausybę pakeitė Kazio Griniaus vyriausybė).

Anot vieno iš dokumentų rinkinio sudarytojų, prof. dr. A. Eidinto, „Vyriausybės posėdžių užrašai – autentika, ateinanti iš šimtmečio senumo kasdienybės, kai atsiskleidžia asmenybės, stovėjusios prie nepriklausomos valstybės kūrimo ir reikalingiausių sprendimų priėmimo bei įgyvendinimo. Tai tikrai nėra vien tik sausi dokumentai“. Tuo tarpu R. Lopata leidinį apibūdina kaip įtempto siužeto istorinį romaną. Laikinoji Lietuvos vyriausybė vos pradėjusi veikti turėjo perimti valdžią iš Vokietijos okupacinės administracijos, tačiau buvo priversta trauktis nuo Rusijos bolševikų agresijos iš Vilniaus į Kauną ir esminius valstybės kūrimo bei gynybos darbus pradėti ten.

Renginyje taip pat buvo pristatomi Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro leidiniai, skirti Lietuvos istorijai.

Dalijamės renginio akimirkomis. Fot. E. Tamošiūnas.

Tęsiant tradicijas, kovo 11 d. 11–17 val. visi Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniai buvo lankomi nemokamai.

Fotografijos muziejus tą dieną lankytojams siūlė ir daugiau veiklų: apžiūrėti parodas – Vlado Mikalausko „Šiauliai, Vilniaus gatvė“, Mindaugo Meškausko „Amžinas atvaizdas“, užsiimti kūrybine veikla edukaciniame centre, o 13 val. žiūrėti filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“ (režisierius Donatas Ulvydas, 2017 m., trukmė 122 min.). Filmo peržiūrą dovanojo VšĮ „Fralita Films“ ir UAB Ulvyds.