Chaimo Frenkelio viloje – dailininkės, tapytojos Aleksandros Laucevičiūtės-Čipkienės (1922–2009, JAV) paroda

2019-02-11

Nuo 2019 m. vasario 15 d. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) eksponuojama dailininkės, tapytojos Aleksandros Laucevičiūtės-Čipkienės (1922–2009, JAV) paroda „Poeto mūza – Savoldo angelas“.

Aleksandra Laucevičiūtė-Čipkienė, draugų ir artimųjų vadinta švelniu vardu Sandra, gimė 1922 metų balandžio 25 dieną Kuršėnuose. Persikėlusi į Kauną, mokėsi gimnazijoje ir domėjosi daile, o ypač mistiniu M. K. Čiurlionio pasauliu, vėliau – A. Samuolio ir A. Gudaičio kūryba. 1947 metais Sandra sėkmingai baigė meno mokyklą ir gavo V. K. Jonyno pasirašytą mokslo baigimo pažymėjimą.

Vokietijoje sutiko artimą sielą – poetą Alfonsą Čipkų (Alfonas Nyka-Niliūnas), ištekėjo. Persikėlę į Ameriką, apsigyveno Baltimorėje. Amerikoje dirbo keliose privačiose tapytojų studijose, bendravo su dailininku J. Westerman’u. Lankė Baltimorės meno mokyklą – Museum of Art School, tobulinosi pas tapytoją K. Martin’ą, bet didžiulę įtaką padarė vienas iš žymių dailininkų ekspresionistų – J. Pollock’as. A. Laucevičiūtė buvo vertinama amerikiečių dailininkų pasaulyje.

Dailininkas A. Valeška, kuravęs vieną iš A. Laucevičiūtės parodų, rašė: „Sandra visa savo kūryba yra europietė daugiau, negu visi kiti mūsų jaunieji dailininkai. Ji net savo koloritu primena nepriklausomos Lietuvos tapytojus. Dailininkės spalvų derinys gana pavojingas, nevartojant pasažo tarp vienos ar kitos spalvos. Dailininkės mėgiama spalva yra geltona, kuri tapyboje ypač sunkiai yra rišama su kitom spalvom. Sandra ilgą laiką tylėjo. Atrodė, kad ji tapybą jau užmetusi. Bet šiandien štai regime visą jos individualią parodą, kurioje akys užkliūva už spalviniu ir kompoziciniu atžvilgiu gerai nusisekusių kūrinių.“

2019 m. kovo 7 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Chaimo Frenkelio viloje – renginys skirtas Pasaulio lietuvių metams paminėti. Renginio metu vyks Aleksandros Laucevičiūtės-Čipkienės (JAV) parodos „Poeto mūza – Savoldo angelas“ ir knygos „Alfonsas Nyka-Niliūnas. Praradimo simfonijos“ (fotografinė laida) pristatymai.

Dalyvaus knygos sudarytoja ir parengėja dr. Virginija Paplauskienė (Maironio lietuvių literatūros muziejus), aktorius Vladas Baranauskas (Valstybinis Šiaulių dramos teatras).

Dailininkės, tapytojos Aleksandros Laucevičiūtės-Čipkienės darbai Chaimo Frenkelio viloje bus eksponuojami iki balandžio 7 d.