Naujienos

Atgal

Ant šventinio stalo – žaidimas pasakojantis lietuviško „art deco“ istoriją

2020-12-16

Kauniečių kolektyvas „Unikalus paveldas” išleido riboto tiražo pažintinį žaidimą „Art deco Pekseso”. Jame, naudojant edukacinius atminties žaidimų metodus, supažindinama su Pirmojoje Respublikos sukurtais art deco stiliaus taikomosios dailės ir amatų kūrinių pavyzdžiais.

Pirmajame tokio tipo žaidime apibendrinti Šiaulių „Aušros“ muziejuje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje ir jo padalinyje  Palangos gintaro muziejuje bei Rokiškio krašto muziejuje saugomi ir eksponuojami pavyzdžiai. Žaidimai bus šių muziejų edukacinėse erdvėse  ir vaikų kampeliuose.
„Art deco Pekseso“ lydi menotyrinis mokslo populiarinimo tekstas, kurį parengė Pirmosios Respublikos baldų dizaino specialistė, šia tema parengusi disertaciją, dr. Aistė Dičkalnytė.

„Tarp madingų Pirmosios Respublikos taikomosios dailės ir amatų kūrinių išsiskiria baldai bei medžio dirbiniai (pvz. dėžutės), kurių daugiausiai yra ir mūsų žaidime. Gausiai gaminti ir tekstilės, odos, keramikos kūriniai.

„Negalėjome neįtraukti ir mūsų lietuviškų, Palangoje sukurtų gintaro dirbinių, nors jie daugiau sekė moderno stiliumi. Tačiau radome ir Lietuvos muziejuose saugomų tarpukariu sukurtų dirbinių, kurie atitinka geometriškus art deco kanonus.

Už galimybę pristatyti stilingus to meto baldus ypač dėkingi Šiaulių „Aušros“ muziejui. Tarp jų – ir sukurti legendinio Šiaulių dailininko ir dizainerio Gerardo Bagdonavičiaus darbai “, - sakė žaidimo rengėjai.

Pažintinio atminties žaidimo sukūrimą parėmė Lietuvos kultūros taryba.
 
Daugiau informacijos: Jonas Oškinis, 8 611 43302, unikaluspaveldas@gmail.com
Nuotraukos: iš „Unikalaus paveldo“ archyvo, aut. Renata Kilinskaitė.