Restauravimo skyrius

Atgal

Restauruota Stanislavos Venclauskienės (1874–1958) suknelė

2019 m. birželio mėn. į muziejų sugrįžo restauruota unikali suknelė (ŠAM, E-Pg4580). Ją dėvėjo šiaulietė Stanislava Venclauskienė (1874–1958), aktorė, režisierė, visuomenės ir kultūros veikėja, užauginusi ir išauklėjusi daugiau kaip šimtą našlaičių ir beglobių vaikų. Suknelę pasiuvo nežinoma siuvėja XX a. I p. iš acetatinio šilko, medvilnės, dirbtinės odos, papuošė karoliukais. Suknelė siūta mašina ir rankomis. 

BŪKLĖ PRIEŠ RESTAURAVIMĄ

Suknelė neplauta, nevalyta, dėmėta, nešvari. Daugiausiai dėmių ir dėmelių buvo priekinėje dalyje. Suknelė labai išblukusi, ypač viršutinės klosčių dalys ir pečių linija. Kai kurios siūlės prairusios, palanka net keturiose vietose nuirusi. Suknelė skylėta: buvo nedidelių skylučių (apie 36) ir dvi didelės (apie 9 x 7 cm ir apie 4,5 x 3,5 cm). Dirželio galas nuplyšęs (apie 3 cm).

RESTAURAVIMO DARBAI

Suknelės dėmės valytos cheminėmis priemonėmis. Ji išplauta, džiovinta kambario temperatūroje horizontalioje padėtyje. Sunykusioms audinio vietoms atkurti pasirinktas lopymo metodas.

MANEKENO FORMAVIMAS

Suknelei eksponuoti parinktas standartinis pramoninis manekenas. Iš sintepono suformuotos rankos, pakoreguotas torsas. Iš gelsvo viskozinio pamušalinio audinio pasiūtas prigludęs prie suformuoto manekeno drabužis. Pakoreguotas manekenas aprengtas pasiūta juoda viskozine trikotažine glaustinuke. Manekenas aprengtas suknele.

Stanislavos Venclauskienės suknelė bus eksponuojama naujoje Šiaulių „Aušros“ muziejaus ekspozicijoje, skirtoje Šiaulių istorijai, Venclauskių namuose.

Suknelę restauravo Prano Gudyno restauravimo centro aukščiausiosios kategorijos tekstilės restauratorė Jurga Bogdanaitė.

Restauravimą rėmė Lietuvos kultūros taryba.