Padaliniai

Pastato istorija

Lankytojus gali sudominti ir pati poeto Jovaro namo istorija, kurią pelnytai galime pavadinti visos Šiaulių istorijos puslapiu.

Mūrinis dviejų aukštų Vytauto (buv. Pagyžių) g. nr. 116 namas statytas tarpukaryje. Jo savininkas K. Žukauskas 1927 m. čia įsteigė saldainių fabriką „Aušra". Jame buvo įrengtos modernios mašinos, gamino apie 200 rūšių saldainių, šokoladą, marmeladą. 1928 m. fabriko gaminiai žemės ūkio ir pramonės parodoje Kaune pelnė sidabro medalį. Karui baigiantis, Žukauskai pasitraukė į Vakarus. Po karo miesto valdžios leidimu poetas, knygnešys Jonas Krikščiūnas-Jovaras (1880–1967) pasirinko šį apleistą namą, kurį atstatinėjo su pažįstamu Dapšiu. Vėliau poetas su šeima gyveno antrame, o Dapšiai – pirmame aukšte.

1980 m. mirus poeto našlei, namą nutarta paversti muziejumi. 1981–1985 m. vyko namo ir jo aplinkos rekonstrukcijos darbai, buvo organizuojamos ir visuomeninės talkos. Namo vidus buvo pertvarkytas. Antrajame aukšte išgriovus tarp kambarių buvusią koklių krosnį, suremontuota poeto svetainė ir darbo kambarys. Jo sienoje buvo įstatytos durys, kad lankytojai galėtų matyti kabinetą. Panaikintos koridoriaus gale, prie balkono buvusios vonia ir virtuvėlė, išgriautos ir krosnys pereinamajame kambaryje koridoriaus dešinėje pusėje bei pirmajame aukšte. Pirmo aukšto patalpos pritaikytos muziejaus reikmėms, sutvarkytas kiemas, ūkinis pastatas.

1986 m. rugsėjo 25 d. duris atvėrė memorialinis poeto J. Krikščiūno-Jovaro muziejus. Pirmajame aukšte veikė poetui skirta ekspozicija, antrajame – atkurti du memorialiniai kambariai.

1992–1994 m. muziejus buvo uždarytas pirmajai ekspozicijų rekonstrukcijai. 1995 m. vasario 10 d. pirmajame aukšte atidaryta ekspozicija „Literatūros kūrėjų pasaulis ir likimai" (autorė doc. D. Striogaitė).

2010 m. balandį muziejus buvo uždarytas antrajai ekspozicijų rekonstrukcijai. Buvo atliktas einamasis pastato remontas: perdažytos sienos, lubos, langai, įstatytos naujos lauko durys. Atnaujinti poeto J. Krikščiūno-Jovaro memorialiniai kambariai ir parengti informaciniai stendai apie poeto gyvenimą ir kūrybą. Pirmame aukšte sukurta nauja ekspozicija „XX a. I p. knygynas".