Naujienos

Atgal

Venclauskių namuose-muziejuje – vyko tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2022“ renginys

2022-05-28

2022 m. gegužės 27 d. Venclauskių namuose-muziejuje (Vytauto g. 89, Šiauliai) vyko tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2022“ renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose“. Jį organizavo Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius) ir Šiaulių „Aušros“ muziejus. Dalyvavo poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos laureatas Dominykas Norkūnas, poetai Greta Ambrazaitė, Aistis Žekevičius, Kerry Shawn Keys (JAV) ir Alan Berecka (JAV). Renginį vedė poetė Marija Mažulė, grojo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos pedagogės Marytės Markevičienės vadovaujami akordeonininkai.

58-asis tarptautinis festivalis „Poezijos pavasaris“, atslūgus pandemijai, vėl buvo rengiamas įprastu metų laiku. Prasidėjęs balandžio pabaigoje prologu JAV, gegužės 15 d. atidarytas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, dienai kitai užtrukęs Seinų ir Punsko mokyklose, Varšuvoje po kaštonais užsisakęs „kavos su eilėraščiu“, apsilankęs Šveicarijoje, virtualiai pasimatęs su lietuviais poetais, gyvenančiais plačiajame pasaulyje, visuomenei buvo pristatytas almanachu su kompaktine plokštele. Tada festivalis keliais takeliais sklido po visą Lietuvą. Liejosi poezijos valandos, popietės ir pavakariai, vakarai ir naktys, lydimi parodų atidarymų, koncertų, filmų peržiūrų, literatūrinių kelionių ir ekskursijų, priėmimų ir diskusijų, konferencijų ir premijų teikimų.

„Aušros“ muziejus, jau 13-tą kartą įtrauktas į festivalio programą, gerbėjus pakvietė į popietę „Poezijos pavasaris Šiauliuose“, vykusią Venclauskių namuose-muziejuje. Kūrėjų grupė, kaip ir kasmet, atvyko iš Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Naisių filialo, kur buvo įteikta jau 46-oji Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894–1912) premija už geriausią praėjusių metų poezijos debiutą. Ji teko poetui, redaktoriui Dominykui Norkūnui už pirmąją eilių knygą „Tamsa yra aštuonkojis“, išsiskiriančią konceptualumu, darnia tekstine kompozicija. Laureatas yra vienas iš produktyviausių jaunųjų vertėjų, už vertimo debiutą apdovanotas Dominyko Urbo premija.

Laureatą į Šiaulius lydėjo žmona, poetė ir vertėja Greta Ambrazaitė, kurios pirmoji knyga „Trapūs daiktai“ tapo 2018-ųjų Metų knyga, pelniusi jai Jaunojo jotvingio bei Lietuvos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premijas. Jos kūryba kultūrinėje spaudoje publikuojama nuo 2014 m., tekstai versti į anglų kalbą. Šiuo metu autorė dirba prie antrosios savo eilių knygos.

„Poezijos pavasario Šiauliuose“ dalyvis Aistis Žekevičius 2019 m. išleido pirmąją eilių knygą „Maratonas“, kurioje tradicinės vertybės apmąstomos kontroversiškai, stebina netikėti požiūrio rakursai ir poezijos daiktiškumas. Poeto, vertėjo, redaktoriaus eilėraščiai publikuoti kultūrinėje spaudoje, versti į anglų ir lenkų kalbas.

Pirmą kartą Šiauliuose viešėjo du „Poezijos pavasario“ svečiai iš JAV. Poetas, prozininkas, vertėjas Kerry Shawn Keys baigė anglų literatūros studijas Pensilvanijos ir Indianos universitetuose. 1974–1978 m. gyveno Rio de Žaneire (Brazilija), mokytojavo, vertėjavo. Pagrindinės jo veiklos ir tyrimų sritys: poezija, anglų literatūra, vertimas ir vertimo teorija. Pirmą kartą Lietuvoje apsilankė 1996 m. „Poezijos pavasario“ kvietimu. Nuo 1998 m. gyvena Vilniuje. Jo kūryba 1983–2018 m. buvo įvertinta įvairiais JAV ir Lietuvos prizais ir premijomis.

Poetas Alan Berecka mokėsi keliuose Teksaso universitetuose. Jo kūryba publikuota JAV periodinėje spaudoje, 2004–2013 m. autorius išleido 5 kūrybos knygas.

Dalijamės renginio akimirkomis. Fot. E. Tamošiūnas.