Naujienos

Atgal

Velykėlės Žaliūkių malūnininko sodyboje 2022

2022-04-25

2022 m. balandžio 24 d. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko Atvelykio šventė – Velykėlės.  Susirinkusiųjų nuotaikos netemdė net apniukęs dangus ir lietus! Linksmai nusiteikusius šventės dalyvius aplankė Velykė. Vyko margučių ridenimas, gražiausių margučių rinkimas ir apdovanojimas, edukaciniai užsiėmimai, šokiai, liaudiški žaidimai, varžytuvės, sūpuoklės. Šventės svečius šeimininkės vaišino Velykėlių kiaušiniene. Muzikinius pasirodymus dovanojo Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ (vad. Rima Šereivienė), „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė), Rasos progimnazijos lalauninkai ir oratoriai (vad. Eglė Baranauskienė), Šiaulių jaunųjų turistų centro būrelis „Muzikavimo tradicijos“ (vad. Danguolė Masandukienė).

Praėjus savaitei po Velykų švenčiamas Atvelykis. Žaliūkių malūnininko sodyboje šventinis Velykų laikotarpis tradiciškai baigiamas linksma vaikų švente, kuri vadinama Velykėlėmis arba vaikų Velykomis. Tai antrasis „Aušros“ muziejaus projekto „Tradiciniai sambūriai prie Žaliūkių vėjo malūno“ renginys, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms, taip pat pakartojama daug velykinių papročių – margučių marginimas, ridenimas, daužavimas, supimasis sūpuoklėse ir kitokios linksmybės. Tą dieną, nešini spalvingais margučiais, prie Žaliūkių malūno skuba vaikai, o kartu su jais – tėveliai, seneliai ir krikšto tėvai.

Atvelykio sekmadienį susirinkusiųjų į šventę laukė gausybė linksmybių. Atsinešę margučių, galėjo ridenti juos loveliuose. Buvo išrinkti ir apdovanoti gražiausi, didžiausi, mažiausi ir stipriausi vaikų, jų tėvelių ir močiučių marginti kiaušiniai, buvo žaidžiami liaudiški žaidimai, kiekvienas galėjo išbandyti jėgas įvairiose varžytuvėse, o norintys – pasimokyti kiaušinius marginti karštu vašku! Buvo prisiminta ir velykinio supimosi tradicija, nes anksčiau manyta, kad kuo aukščiau išsisupsi, tuo linai didesni augs, o pats linksmesnis ir sveikesnis būsi visus ateinančius metus.

Šeimininkės kvietė paragauti gardžios Atvelykio kiaušinienės – svarbiausio tradicinio šios šventės patiekalo. Pagrindinis Velykų patiekalas – visi tai žinome – virti kiaušiniai, o per Velykėles dažnai kepama ir Atvelykio kiaušinienė. Nuo senų laikų Žemaitijoje kiaušinienė buvo kepama per įvairias pavasario šventes, ne tik per Atvelykį, bet ir per Jurgines ar Sekmines. Šiais metais Atvelykis sutapo su Jurginėmis, tad kiaušinienę kepti ir ragauti buvo net dvi progos. Žaliūkių malūnininko sodyboje Velykėlių kiaušinienė ruošiama lauke ant krosnies ir tikrai visada būna nepaprastai gardi. Sušalę ar ištroškę galėjo paskanauti čia pat, ant laužo, išvirtos kvapnios vaistingųjų žolelių arbatos.

Žinoma, šventėje sulaukėme ir Velykės.  Paprastai Velykė vaikus aplanko pirmąją Velykų dieną, tačiau jau tapo tradicija per Atvelykį sulaukti jos ir malūnininko sodyboje. Galbūt iš pamiškės, kurioje gyvena ir margina kiaušinius, pasikinkiusi kiškučius (o gal net ir vaškinius arklius!) atvažiavo į Velykėlių šventę. Tai buvo puiki proga ją pamatyti, nes tikrai retam taip pasiseka.

Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ ir „Gasužis“, Šiaulių jaunųjų turistų centro būrelis „Muzikavimo tradicijos“, Rasos progimnazijos lalauninkai ir oratoriai visus, apsilankiusius šventėje, kvietė drauge budinti žemę, drauge padainuoti, pašokti, įsijungti į liaudišką ratelį, pasidžiaugti gražiomis šventinėmis tradicijomis.

Dalijamės renginio akimirkomis. Fot. E. Tamošiūnas

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba, rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto  savivaldybė, informacinis rėmėjas – VšĮ Šiauliai plius, draugas – ŽŪB „Ginkūnų paukštynas“