Naujienos

Atgal

Fotografijos muziejaus erdvėse – medijų meno festivalio parodos

2022-05-28

2022 m. gegužės 27 d. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) atidarytos dvi parodos: Visvaldo Morkevičiaus personalinė paroda „Tikiuosi susitikti save“ ir Elenos Kanarskaitės interaktyvi instaliacija „Pasilikti veidrodyje“. Šios parodos parengtos bendradarbiaujant su Šiaulių dailės galerija ir yra 20-ojo medijų meno festivalio „Enter“ dalis. Šiemet jubiliejinio medijų meno festivalio tema – medijuotas menas ir karo kontekstai, todėl neatsitiktinai parodose Fotografijos muziejuje prisistatys menininkai, savo kūriniuose naudojantys ar sujungiantys įvairias medijas ir fotografiją, individualius apmąstymus reflektuojantys skirtingose plotmėse.

Fotografijos muziejaus galerijoje pristatytas jaunosios kartos fotografo Visvaldo Morkevičiaus projektas „Tikiuosi susitikti save“. „Su šia fotografijų serija, pirmą kartą pristatyta erdvinės instaliacijos formate, menininkas iš naujo perteikia klasikinį Narcizo mitą. Projekto pavadinimas sufleruoja momentą ateityje, susidūrimą su (dar nepažintu, neatrastu) pačiu savimi. Ateities perspektyva, nors ir apibrėžta, nėra absoliučiai užtikrinta, ji laikiškai nepastovi ir kintanti – lyg Narcizo atspindys vandens paviršiuje. Tokį sudrumsto atspindžio motyvą žiūrovas randa vienintelėje į projektą įtrauktoje autoportreto žanro fotografijoje, įrėmintoje už užtapyto stiklo ir matomoje tik fragmentiškai. Kiti serijos darbai taip pat suponuoja į portreto žanrą ir menininko savi-reprezentacijos temą, tam pasitelkiant simbolius ir vaizdines metaforas, įvairias istorines, menotyrines, mitologines ar psichologines asociacijas. Atvaizdo reprodukcijos klausimas taip pat keliamas jungiant aiškias, objektus dokumentuojančias fotografijas su abstrakčiais darbais. Projekto pristatoma temų, žanrų ir formatų kompozicija menininkas perteikia savo požiūrį į portreto fotografiją kaip sudėtingą, kruopščių pastangų reikalaujantį savo ir kito analizės procesą, nuolatinį bandymą suprasti ar perprasti tiek save, tiek fotografuojamą artimą.“ – Ignas Petronis.

Fotografijos muziejaus studijoje lankytojai turi galimybę panirti į Elenos Kanarskaitės interaktyvią instaliaciją „Pasilikti veidrodyje“. Šis projektas – tai mūsų vidinio pasaulio simbolinė reikšmė, kurį galima pasiekti per sapno būseną. Pasak Juri Lotman, „sapnas – tai semiotinis mūsų veidrodis“. Veidrodis priskiriamas vienai seniausių archetipų grupei ir išsiskiria savo misticizmu. Miego būsenoje praleidžiame trečdalį savo gyvenimo laiko. Smegenys tęsia funkcionavimą ir jose pradedami generuoti neapibrėžti vaizdiniai: fragmentai iš gyvenimo, įvairūs daiktai, simboliai, žmonės, akimirkos, kuriuose lengvai galime pasiklysti. Sapnuose ne vien slypi pasakiški ir idealizuoti vaizdai, o dažnai nugula mūsų potrauminiai ir negatyvūs prisiminimai, kurie kartais gali net bauginti, po tokių sapnų ryte pabudę džiaugiamės, jog tai tik sapnas.

Projektas kviečia pasilikti mistiškame ir neapibrėžties pilname sapno pasaulyje, pasineriant į simuliaciją kuriančią būseną, kurioje vyrauja daugybė vizualių detalių ir elementų, neatitinkančių realybės normų arba esančių labai arti jos. Interaktyvi instaliacija yra priemonė, leidžianti žiūrovui panirti į tą būseną, pasitelkiant skirtingų medijų, tokių, kaip garsas, vaizdas, šviesa ir praturtinta realybė, sinergiją.

Parodos Fotografijos muziejuje veiks iki 2022 m. birželio 26 d.

Organizatoriai: Šiaulių dailės galerija, Fotografijos muziejus.
Rėmėja: Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.