Naujienos

Atgal

Europos žydų kultūros dieną žurnalistas iš JAV Andrew Cassel‘is pristatė knygą-dienoraštį, rašytą Šiaulių gete

2023-08-28

2023 m. rugsėjo 3 d. Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko Europos žydų kultūros dienai skirtas renginys, kuriame žurnalistas iš JAV Andrew Cassel‘is pristatė knygą „Notes from the Valley of Slaughter“ („Užrašai iš Skerdynių slėnio“). Pokalbį moderavo vertėjas, poetas, eseistas Sergejus Kanovičius, besikuriančio Šeduvos žydų istorijos muziejaus „Dingęs štetlas“ iniciatorius.
 
Renginyje koncertavo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos Smuiko klasės mokiniai (mokytoja ekspertė Nijolė Prascevičienė), susirinkusieji buvo vaišinami tradiciniais žydų virtuvės užkandžiais. Renginys vyko anglų kalba, verčiant į lietuvių kalbą.

Knyga „Notes from the Valley of Slaughter“ („Užrašai iš Skerdynių slėnio“) – tai Holokaustą išgyvenusiojo dienoraštis, liudijantis Šiaulių žydų bendruomenės gyvenimą ir jos sunaikinimą. Dienoraštį, būdamas Šiaulių gete, rašė gydytojas, mokslininkas Aharon‘as Pick‘as (1872–1944). Jis buvo Šiaulių žydų bendruomenės lyderis, o patekęs į getą, atidžiai stebėjo geto gyvenimą ir savo dienoraštyje išsamiai aprašė tragiškus 1940–1941 m. įvykius. Gydytojas buvo vienas iš nedaugelio Šiaulių žydų, kurie gete išgyveno, bet 1944 m. pavasarį susirgo ir mirė prieš  pat geto likvidavimą. Jo sūnus, prieš pabėgdamas iš geto, rankraštį užkasė, o vėliau jį susigrąžino ir išgabeno į Izraelį.

Apie šiaulietį gydytoją A. Pick‘ą žurnalistui A. Cassel‘iui pasakojo jo senelis, kuris buvo gydytojo bičiulis. Dalyvaudamas viename seminare, A. Cassel‘is išgirdo, kad Jungtinių Valstijų Holokausto memorialiniame muziejuje Vašingtone saugomas A. Pick‘o dienoraštis. Jis inicijavo šio dienoraščio vertimą į anglų kalbą ir yra vienas iš jo vertėjų.

A. Pick‘o dienoraštis – tai raštiškas liudijimas, vienas iš nedaugelio išlikusių autentiškų pasakojimų apie Šiaulių getą, buvusį šalia Chaimo Frenkelio vilos. Šaltinių apie Šiaulių getą nėra gausu, tad knyga svarbi Holokausto tyrimams Europos mastu, tai – neįkainojamas šaltinis, siekiant pažinti žydų bendruomenių gyvenimą ir jų tragišką baigtį.

Šiaulių „Aušros“ muziejus – viena iš šalies atminties institucijų, puoselėjančių žydiškąjį paveldą. Net trijose muziejaus padaliniuose (Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje, Venclauskių namuose-muziejuje, Šiaulių istorijos muziejuje) įrengtose ekspozicijose skirta vietos žydų istorijai ir kultūrai. Viena iš muziejaus tyrimų prioritetinių krypčių – žydų paveldas, Šiauliuose gyvenusių žydų šeimų istorijos, žydų reikšmė miesto ekonominiame, kultūriniame gyvenime, žydus ištikusi tragedija.
 
Renginio organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Rėmėjas – Kultūros paveldo departamentas.
Fot. J. Kirkilaitė