Naujienos

Atgal

Vasaros festivalyje – monospektaklis, atskleidžiantis Birutės Mar talentą ir japonų kultūrą

2020-08-11

2020 m. rugpjūčio 13 d., ketvirtadienį, 21 val. Chaimo Frenkelio vilos parke (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko XVII tarptautinio Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio renginys – vienos dalies monospektaklis Julie’os Otsuk’os romano motyvais „Buda palėpėje“.

Japonų kilmės amerikietės rašytojos J. Otsukaʼos romanas „Buda palėpėje“ (2011), išsyk pelnęs svarbius literatūrinius Amerikos apdovanojimus, sukurtas pagal tikras XX a. pr. į Tokiją vykusių japonų emigrantų gyvenimo istorijas. Jas scenoje atskleidė aktorė ir režisierė, „Solo teatro“ įkūrėja Birutė Mar, kuri šiais betais buvo apdovanota Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui.

Po pirmojo pasaulinio karo japonai vyrai plaukė į San Franciską ieškotis darbo – vėliau vieni jų užsidirbę grįžo į Japoniją, kiti pasiliko Amerikoje ir ėmė kurti šeimas. Į Japoniją siųsdavo nuotrauką (nebūtinai tikrą) ir laukdavo nuotakos, išsirinkusios savo būsimąjį iš fotografijos. Autorė seka „fotografijų nuotakų“ pėdomis – keliauja su jomis alinančioje kelionėje laivu į Ameriką, stebi pirmąjį susitikimą su būsimu vyru, svajonių apie stebuklingą gyvenimą Amerikoje žlugimą. Kasdienybės ritualai trunka iki lemtingo Perl Harboro ryto, po kurio japonai Amerikoje masiškai buvo iškeldinami iš savo namų, vežami į koncentracijos stovyklas – pasak autorės, iš JAV miestų ir miestelių jie išnyko lyg rūkas, tarsi jų nebūtų buvę.

Spektaklis kuriamas tradicinio japonų teatro principu, apjungiant šokį, judesį, tekstą ir gyvai scenoje skambančią muziką. Taip sukuriama savita sceninė ženklų kalba (spektaklio režisierė ir atlikėja Birutė Mar studijavo tradicinį japonų teatrą ir šokį Tokijuje), kuria pasakojama istorija apie savo šaknis, ryšį su praeitimi ir protėviais pasaulio tautų maišymosi epochoje, apie tautos savastį kaip stiprybę ir būdą išlikti.

Scenarijaus autorė, režisierė, aktorė Birutė Mar. Choreografė, režisierės asistentė Sigita Mikalauskaitė, kompozitorius Antanas Kučinskas, dailininkė Indrė Pačėsaitė, videodailininkas Karolis Bratkauskas, šviesų dailininkas Audrius Jankauskas.

Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalį rugpjūčio 20 d. tęs Klaipėdos muzikinio teatro simfoninis orkestras ir lenkų fleitininkas Łukasz Długosz. Dirigentas – festivalio meno vadovas Robertas Šervenikas.
 
Festivalio organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Pagrindiniai rėmėjai: Šiaulių miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba. Rėmėjos: UAB „Sabalin“, Dabija. Informaciniai rėmėjai: LRT plius, Šiaulių apskrities televizija, „Etaplius“, „Šiaulių kraštas“. Bilietus platina „Ticket Market“.

Fot. E. Tamošiūnas