Naujienos

Atgal

Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje pristatyta ukrainietės menininkės paroda

2022-09-15

2022 m. rugsėjo 15 d. Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyko ukrainietės menininkės Alinos Nabokos parodos „Raudonosios Lietuvos ir Ukrainos knygos“ pristatymas. Paroda veiks iki 2022 m. spalio 10 d.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir A. Nabokos pažintis prasidėjo šių metų pavasarį, kai dėl karo Ukrainoje menininkė buvo priversta bėgti iš savo šalies. A. Naboka su mama prieglobstį rado Šiauliuose, abi įsidarbino „Aušros“ muziejuje, kur ir gimė bendros parodos idėja. Bendradarbiaudama su muziejumi, menininkė įgyvendino projektą „Raudonosios Lietuvos ir Ukrainos knygos“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos. Projekto tikslas – sukurti ir eksponuoti parodą, kurios idėja – lyginant Lietuvos ir Ukrainos nykstančius augalus, atkreipti dėmesį į patį nykimo fenomeną. Galbūt, ne tik augalų…

Parodos autorė atrinko dvidešimt dvi floros rūšis, kurios Ukrainoje ir Lietuvoje yra saugomos, tyrinėjo jų vizualiąją estetiką, aktualizuodama trapumo ir laikinumo sampratą agresyvioje antropoceno eroje (XXI a. pr. Nobelio premijos laureatas, chemikas Paulas Crutzenas atkreipė dėmesį į tai, jog žmogaus veikla tampa tokia reikšminga, kad nustelbia natūralius gamtinius veiksnius, todėl šis virsmas turėtų būti įamžintas, kaip nauja geologinė epocha – antropocenas).

Šiuolaikinis pasaulis kupinas brutalios žmogaus veiklos: ariamos stepės, formuojami terasiniai šlaitai, plečiamos galvijų ganyklos, nekontroliuojamai renkamos gėlės komerciniais tikslais ir t. t. Šios veiklos apogėjumi Europoje tapo aktyvūs karo veiksmai, prasidėję Rusijai užpuolus Ukrainą. Tai ne tik šalies teritorijos užgrobimas, bet ir gamtos draustinių okupacija. Autorei, kaip žmogui, rūpi ekosistemų išsaugojimas, o kaip menininkei – biologinė įvairovė atrodo vizualiai patraukli bei įdomi ją stebėti ir tyrinėti. Savo kūryboje menininkė stengiasi peržengti griežtas botaninės iliustracijos ribas, kurdama ritmiškus, spalvingus ir emociškai išraiškingus darbus.  A. Naboka teigia, kad kūryboje siekia proto ir intuicijos darnos. Tai tarsi balansavimas tarp dviejų polių. Šiuo metu jos kūryboje ryškus siekis sujungti aktualų kontekstą su skirtingomis vizualinės estetikos dimensijomis.

A. Naboka 2012–2016 m. studijavo vaizduojamąjį meną Valstybinėje Dnipro teatro meno kolegijoje. Mokėsi karšto emalio technikos studijose Dnipre ir Kyjive. Dalyvavo grupinėse parodose, bienalėse, meno festivaliuose, simpoziumuose.

Fot. J. Kazlauskas.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Dailės skyriaus vedėja Jūratė Kaučikaitė, tel. (8 41) 43 96 75.