Naujienos

Atgal

Susitikimas su modernizmo pastatų modelių iš „Lego“ detalių kūrėju Roku Mikšiūnu

2023-10-18

2023 m. spalio 20 d. Venclauskių namuose-muziejuje vyko susitikimas parodoje „Tarpukario modernizmo architektūra Šiauliuose: pažink, kurk, žaisk“.  Svečiuose – modernizmo pastatų modelių iš „Lego“ detalių kūrėjas Rokas Mikšiūnas, kuris papasakojo, kaip kuria „Lego“ modelius, kaip patiems išmokti juos konstruoti.

Rokas Mikšiūnas – jaunas mokslininkas, genetikos mokslų daktaras, besidomintis architektūra ir „Lego“. Jis ypač žavisi Kauno modernizmo architektūra ir yra sukūręs daug Kauno pastatų modelių. 2022 m. R. Mikšiūnas dalyvavo Europos kultūros sostinės „Kaunas 2022“ renginiuose, kur vedė dirbtuves vaikams. Taip pat buvo įsitraukęs į daugybę kitų renginių, populiarinančių architektūrą ir kviečiančių ją pažinti interaktyviai.

Susirinkusiems Venclauskių namuose-muziejuje Rokas pristatė savo sukurtą pirmąjį Šiaulių modernizmo pastato modelį – nepastatytą Šiaulių „Aušros“ muziejaus pastatą, planuotą statyti prie Zubovų parko, priešais Kaštonų alėją. Tai – tarsi simbolinė dovana šiais metais įkūrimo šimtmetį švenčiančiam „Aušros“ muziejui. Šio pastato architektas – Karolis Reisonas. 1923 m. įkurtas muziejus greitai augo, plėtėsi, kaupė vertybes ir nebetilpo jam paskirtose nedidelėse patalpose. Tad buvo nuspręsta svarbioms miesto kultūrinėms įstaigoms – muziejui ir bibliotekai – statyti naujus rūmus. 1930 metais Šiaulių Kraštotyros draugija ir miesto savivaldybė sudarė rūmų statybos komitetą. Architektas Karolis Reisonas parengė pastato projektą. 1931 m. miesto parke šalia buvusios grafų Zubovų rezidencijos iškilmingai padėtas kertinis rūmų statybos akmuo. Netrukus turėjo prasidėti statybos, tačiau politinės ir finansinės priežastys nulėmė, kad statybų klausimas įstrigo, o pastatas taip ir nebuvo pastatytas.

Venclauskių namuose-muziejuje veikia paroda „Modernizmo architektūra Šiauliuose: pažink, kurk, žaisk“, pasakojanti apie tarpukario architektūrą, kuri tuo laikotarpiu puošė miestą ir išliko iki šių dienų. Parodoje veiklų ras visa šeima. Čia derinama žaisminga patirtis ir praktinė edukacija. Instaliacijos, žaislai, dirbtuvių stalai kviečia lankytojus įsitraukti į veiklą ir pažinti architekto profesiją. Kurdami, statydami, įsitraukdami į kūrybinį procesą, vaikai patys galės pasijusti architektais. Aplinka kviečia žaisti – projektuoti ir statyti namus, tiesti kelius, sodinti medžius, pažinti istoriją ir tarpukarį. Kurti naujus pasaulius ir erdves žmogui – kaip kadaise architektai sukūrė Šiaulių miestą. Plačiau apie parodą skaitykite čia>>

Įdėmiau apžiūrėti pristatytą „Lego“ modelį galima ir kitomis dienomis, edukacijos, tuo pačiu pavadinimu kaip ir paroda, metu. Edukacija supažindina moksleivius su modernizmo architektūra, išmoko atpažinti šio stiliaus pastatus Šiauliuose, skatina kūrybiškumą, kuriant modernizmo pastato modelius patiems. Plačiau>>


Rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė 

Fot. nepastatyti Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir bibliotekos rūmai. Projekto autorius – Karolis Reisonas, 1931 m. Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių.
Fot. J. Kirkilaitė