Naujienos

Atgal

Apie prevencinės kultūros paveldo objektų priežiūros svarbą – pokalbis su „FIXUS Mobilis“ specialistais

2023-11-15

2023 m. lapkričio 16 d., ketvirtadienį, 16 val. Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks viešas susitikimas su Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ specialistų komanda. Renginio metu „FIXUS Mobilis“ plačiau pristatys savo veiklą, papasakos, kas yra prevencinė objektų priežiūra, padedanti išsaugoti autentiškumą ir užkirsti kelią didelėms problemoms. Specialistai taip pat atsakys į klausimus apie istorinių statinių priežiūrą ir tvarkybą. Renginys nemokamas.
 
Į nekilnojamųjų Kultūros vertybių registrą Lietuvoje yra įtraukta daugiau nei 20 tūkst. pavienių ar į kompleksus įeinančių objektų. Lietuva pasižymi didele kultūros paveldo objektų tipologine įvairove – nuo nedidelių etnoarchitektūros iki didingų visuomeninės, gynybinės ar sakralinės paskirties pastatų, nuo medinių iki mūrinių objektų.

„FIXUS Mobilis“ prevencinės priežiūros sistema siekiama gerinti kultūros paveldo valdymą, skatinant nuolatinę jo priežiūrą. Nuo 2019 m. sukurta kultūros paveldo objektų stebėsenos ir priežiūros sistema nuolatos stiprina kultūros paveldo objektų valdytojų sąmoningumą ir objektų priežiūros įgūdžius.

„FIXUS Mobilis“ organizuoja viešus pristatymus, konsultacijas, seminarus ir praktinius mokymus, skirtus bendruomenėms bei kultūros paveldo savininkams ir valdytojams. Grupės vadovė Viltė Janušauskaitė ir veiklos koordinatorė Milda Petrokaitė, tęsdamos konsultacijų ciklą regionuose, šįkart apie kiekvienam sezonui deramą prevencinę statinių priežiūrą bei kitas savininkams rūpimas aktualijas pasakos Šiaulių gyventojams.

Susitikimo tikslas – supažindinti Kultūros vertybių registre esančių pastatų valdytojus su „FIXUS Mobilis“ veikla ir papasakoti, kaip prižiūrėti statinius, kad gyventume ir lankytume gražesnius, sveikesnius ir tvirtesnius paveldo objektus.
„FIXUS Mobilis“ objektų žemėlapyje gausu paveldo architektūros iš kiekvieno etnografinio regiono. Per keturis metus mobiliosios komandos aplankė ir apžiūrėjo arti trijų šimtų pastatų, tarp kurių – ir aukštais bokštais miestelius puošiančios bažnyčios, ir gamtos prieglobstyje rymantys medinių sodybų pastatai. Dar šią vasarą „FIXUS Mobilis“ komanda darbavosi ir Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje, tad susitikimo metu bus trumpai apžvelgiamas ir šis atvejis.