Šiais metais, pirmą kartą per 95-erius veiklos metus, Šiaulių „Aušros“ muziejus įsigijo gausiausią kryždirbystės paveldo kolekciją. Ją sudaro 89 eksponatai, kainavę 51 800 Eur. Projektą „Senosios lietuvių liaudies skulptūros kolekcijos įsigijimas“ finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Jau XIX a. pab. liaudies skulptūrų paminklai greta religinės ir paprotinės reikšmės įgijo ir nacionalinio simbolio statusą. 2001 m. UNESCO Lietuvos kryždirbystę įtraukė į nematerialių pasaulio paveldo objektų sąrašą, t. y. pripažino pasauliniu nematerialaus paveldo šedevru. Žinant, kiek mažai šių vertybių liko viešojoje erdvėje, įsigyta kolekcija itin vertinga nacionaliniu mastu.
Kolekciją sudaro medinės skulptūrėlės ir mažoji architektūra (koplytėlės ir stogastulpių dalys, altorėliai). Kai kurios skulptūrėlės datuotos: vienos 1804, 1907 m., kitos XIX a. pab.–XX a. pr. Žinomi jų autoriai-dievdirbiai: Kazys Varnelis, Augustinas Potockis, Vincentas Tverskis ir kt., manoma Juozapas Piaulokas. Kaip žinia, Kazys Varnelis – išeivijos dailininko Kazio Varnelio (1917–2010) tėvas. Iš meistrų žymiausias, išsiskiriantis dievdirbys – Augustinas Potockis (1852–1945), garsėjęs Telšių, Luokės, Pavandenės, Janapolės, Upynos, Tryškių, Užvenčio apylinkėse.
Įsigytoje kolekcijoje daugiausia kryžių su Nukryžiuotuoju, yra Pietų, Rūpintojėlių (bene labiausiai mėgtų, bet retai išlikusių), Švč. Mergelės Marijos skulptūrėlių, šventųjų, iš kurių išsiskiria Šv. Jurgio kompozicijos, bei angelų. Kryžių su Nukryžiuotuoju eksponatų grupė simboliškai susišaukia su Kryžių kalnu ir išryškina nukryžiavimo prasmes mūsų tautai. Išskirtinis ir pastatomas kryžius, datuotas 1804 m., kurio kompozicijoje išryškinta knyga-maldaknygė. Didelė vertybė ir koplytėlės – „dievukų nameliai“. Iš jų išimtos skulptūros praranda visumos kontekstą ir prasmę, o mažoji architektūra sudaro visumą.
Kolekcija unikali tuo, kad skulptūros surinktos iš visos Lietuvos, todėl rinkiniuose atsispindės regioniniai skirtumai: Žemaitijos liaudies skulptūra monumentalesnė, primityvesnė, santūresnė, o Aukštaitijos liaudies skulptūrai būdingas išilgintų formų, smulkių detalių išryškinimas.
Įsigyta kolekcija reikšmingai papildo „Aušros“ muziejuje saugomą liaudies skulptūrų rinkinį, kuris yra vienas iš gausiausių ir vertingiausių Lietuvoje. Jį sudaro 1 076 eksponatai, kurių didžioji dalis buvo sukaupta 1930–1935 m. per etnografines ekspedicijas.
Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) dėka šios vertybės tapo prieinamos plačiajai visuomenei. Eksponatus galima apžiūrėti sistemoje adresu www.limis.lt
Kolekcijos įsigijimas – svarbus žingsnis, formuojant atvirų fondų ekspozicijas Šiaulių „Aušros“ muziejaus Edukacijos centre (Aušros al. 47). Planuojama, kad po pastato rekonstrukcijos čia bus atviros saugyklos, skirtos parodyti muziejuje saugomų eksponatų gausą ir įvairovę.
Jūs sėkmingai užprenumeravote naujienlaiškius!
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |