Naujienos

Atgal

Rudens lygiadienis kitaip – žemaitiški tekstai ir portugališkos dainos

2019-09-19

2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienį, Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyko Rudens lygiadienio apeigos ir Baltų vienybės dienos minėjimas. Medinės architektūros paveldo objekto – Žaliūkių vėjo malūno – teritorijoje buvo organizuojamas renginys skiriamas Europos paveldo dienoms. Įėjimas buvo  nemokamas. 

Senovėje per Rudens lygiadienį vykdavo sambariai – bendraminčių, bendradarbių susibūrimai, kurių metu dėkota už derlių. Lankytojų, susibūrusių Žaliūkių malūnininko troboje, laukė puiki naujiena ir tikra dovana žemaičiams ir ne tik – talentinga, nuoširdi, įtaigi muzikalioji aktorė Rasa Rapalytė. Ji į vieną spektaklį suvedė dainininkę Cesarią Evorą ir rašytoją Žemaitę. Žaliojo Kyšulio salų atlikėją, dainuojančią fado, bliuzą ir lietuvių literatūros klasikę sieja meilė. Nostalgiškoje programoje – muzikinių laiškų istorija apie garbaus amžiaus moterį. Spektaklis sukurtas remiantis Aldonos Ruseckaitės knyga „Žemaitės paslaptis“. Vakaro metu skambės žemaitiški tekstai, perpinti portugališkomis dainomis ir ritmais. Ilgesio temą jautriai atspindėjo Sezarijos Evoros dainos. Drauge su aktore pasirodė muzikantai – Daumantas Slipkus (klavišiniai) ir Gediminas Laurinavičius (perkusija).

Vaikų Žaliūkių malūnininko sodyboje laukė senoviški žaidimai, piemenų duonos kepimas ir kitos pramogos, o sutemus, kaip ir daugelyje Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos ir kitų pasaulio vietų, prie Žaliūkių vėjo malūno buvo uždegtas baltų vienybės sąšaukos laužas. Ugnis – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – mūsų visų vienybė. Kartu prie laužo būti ir vienytis kvietė Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus).

Saulei nusileidus, buvo sudeginti ir tradiciniai Rudens lygiadienio simboliai, nupinti iš šiaudų bei atlikta dar viena apeiga: pasisemta iš laužo žarijų, ir ugnį, išneštą iš trobos per Kupolines, per vasarą įvairių švenčių metu degusią malūnininko sodybos laužavietėje,  parnešė į trobą ir įkūrė krosnį. Ne veltui seniau sakydavo, kad per Kupolines ugnis išeina iš trobos į laukus, o per Rudens lygiadienį iš laukų sugrįžta į trobą.

Rugsėjo 20–22 d. minint Europos paveldo dienas, kurių šiųmetė tema „Pažink ir pramogauk“, Šiaulių „Aušros“ muziejus kvietė ir į kitas veiklas – Chaimo Frenkelio viloje, Fotografijos muziejuje, Žaliūkių malūnininko sodyboje, Dviačių, Radijo ir televizijos muziejuose. Programa skelbiama čia>>

 
Organizatorė – Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.
Fot. E. Tamošiūnas