Naujienos

Atgal

Per virtualios realybės akinius – į muziejų

2021-03-29

Išaugus lankytojų virtualių paslaugų poreikiams, Šiaulių „Aušros“ muziejus pastaraisiais mėnesiais ypatingai daug dėmesio skyrė kultūros paveldo skaitmeninio turinio kūrimui ir jo sklaidai. Rezultatas – sukurtos virtualios realybės galerijos, edukacinis virtualios realybės modelis ir žaidimas, elektroninės parduotuvės ir kt.

2020 m. pradėtas vykdyti Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamas projektas „Skaitmeninės komunikacijos galimybių išplėtimas Šiaulių „Aušros“ muziejaus internetinėse svetainėse“ buvo sėkmingai įgyvendintas ir suteikė galimybę nuotoliniam naudojimui pritaikyti dar didesnę dalį muziejaus edukacinio-informacinio turinio.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinių lankytojai galės naudotis naujais virtualios realybės akiniais, kurie juos nukels į galerijas ir Žaliūkių vėjo malūno edukacinį virtualios realybės modelį ir žaidimą. Šiomis paslaugomis lankytojai galės naudotis tiek nuotoliniu būdu, tiek muziejuose. Chaimo Frenkelio viloje, Fotografijos muziejuje, Venclauskių namuose ir Žaliūkių malūnininko sodyboje šią paslaugą bus galima išbandyti jau šį mėnesį.

Apsilankę pagrindinėje muziejaus interneto svetainėje www.ausrosmuziejus.lt, lankytojai ras parodą „Susitikimai. Šiauliečiai menininkai“, leisiančią išsamiai susipažinti su muziejaus rinkiniuose ir asmeniniuose šiauliečių dailininkų archyvuose saugomais jų darbais. Fotografijos muziejaus interneto svetainėje www.fotomuziejus.lt lankytojų lauks paroda „Kolekcija“, reprezentuojanti Fotografijos muziejaus meninės fotografijos rinkinio aukso fondą, kuriam atrinkti žymiausių Lietuvos fotomenininkų kūriniai.

Įsijausti į malūnininko vaidmenį ir suprasti šios srities darbo specifiką padės Žaliūkių vėjo malūno edukacinis virtualios realybės modelis ir žaidimas. Istoriškai atkurto Žaliūkių malūno pastatų komplekso 3D modelis, atitinkantis realų statinį, muziejaus lankytoją perkels iš dabarties į praeitį, į laikus, kai malūnai buvo neatsiejama gyvenimo dalis. Bus galima išbandyti malūno veikimo principą, patirti visus potyrius, kurie kyla malant grūdus: įvairius triukšmus, pavojus, įvykdyti visą kelią nuo grudų atgabenimo į malūną iki miltų supylimo į maišus.

Įvairialypė „Aušros“ muziejaus veikla apima ir leidybinį darbą, kurį iki šiol pažinti buvo galima tik gyvai, nes knygomis prekiauta tik muziejaus padalinių kasose. Dalis muziejaus leidybinės veiklos produktų bus perkelti į naują muziejaus svetainės skiltį „Skaitmeniniai leidiniai“. Čia jau galima rasti pirmąjį skaitmeninį leidinį – „Šiaulių „Aušros“ muziejaus metraštis. 2005–2017“. Tai tęstinis-periodinis leidinys, skirtas muziejaus veiklai pristatyti. Metraštis apima muziejui svarbų veiklos laikotarpį, kai buvo vykdomi svarbūs investiciniai infrastruktūros projektai, kuriuos įgyvendinus buvo sudarytos sąlygos naujos kokybės paslaugoms teikti, burti ir edukuoti bendruomenę, teikti turizmo paslaugas.

Sukurtos elektroninės muziejaus leidinių parduotuvės (www.shop.ausrosmuziejus.ltwww.shop.fotomuziejus.lt) suteikia galimybę vartotojams iš visos Lietuvos ir užsienio saugiai įsigyti leidnius ir suvenyrus karantino metu.

Lankytojų patogumui išplėstas vieno svarbiausių muziejaus ir Šiaulių miesto reprezentacinių renginių – Tarptautinio Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio – pristatymas virtualioje erdvėje. Artėjant festivaliui, jam skirtoje svetainės skiltyje patogiai ir aiškiai bus pateikiama renginių informacija, koncertų ištraukos, fotografijų galerijos, anonsai ir kt.

Pagrindinė rėmėja – Lietuvos kultūros taryba, rėmėja – Šiaulių miesto savivaldybė.