Pažintinė kelionė po Chaimo Frenkelio vilos parko rožyną. Baltos rožės

2020-04-20

2018-ųjų pavasarį Chaimo Frenkelio vilos parke buvo įkurtas secesinio stiliaus rožynas, skirtas Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui. Projekto mecenatas – Stanislovas Grušas – parkui padovanojo 50 veislių virš 1300 rožių krūmų ir pavėsines, kuriose ilsėdamiesi parko lankytojai gali mėgautis rožių kvapo terapija. Rožių žydėjimo belaukdami, susipažinkime su Chaimo Frenkelio vilos parko rožynu ir jame augančiomis rožių veislėmis.

Manoma, kad rožės ir žmogaus draugystė prasidėjo maždaug prieš 3000 metų. Pirmųjų rožių žiedai buvo baltos ar rausvos spalvos. Rožės, žydinčios baltai, Lietuvoje užfiksuotos dar XIX a. viduryje, botaniko Jono Strumilos kataloguose. Viena iš jų – vijoklinė rožė „Alba Maxima“, kurios pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „didžiulį baltumą“. Chaimo Frenkelio vilos parke pasodinta 18 šios veislės krūmelių.
Lietuvoje baltos rožės išpopuliarėjo XIX a. antrojoje pusėje. Vėliau, po Pirmojo pasaulinio karo, į „madą“ atėjo gelsvi, rausvi ir kiti pasteliniai atspalviai. Tiek ankstesniais, tiek ir šiais laikais baltos rožės dovanojamos norint išreikšti tyrą meilę, pagarbą, padėką ar atsiprašymą.
Vilos parko rožyne auginamos baltų rožių veislės:

• Senovinė vijoklinė rožė „Alba Maxima“, kilmė nėra žinoma. Vakarų Europoje ši rožė datuojama apie XVI a. pirmąją pusę.
  • Senovinė krūminė rožė „Mme Hardy“, Prancūzija, 1832 m. Šios rožės žiedai yra labai kvapnūs (reta baltų rožių savybė!).
  • Krūminė rožė „Christine Helene“, Vokietija, 2005 m. Ši rožių veislė ypatinga tuo, kad pirmas 2–3 dienas žiedas būna gelsvas, vėliau tampa baltas.
  • Vijoklinė rožė „Lykkefund“, Anglija, 1930 m. Šios veislės rožėmis apsodintos parko altanos.
  • Vijoklinė daugiažiedė rožė „Guirlande d'Amour“, Belgija, 1993 m. Ši rožė, parke yra formuojama kaip krūmas.
  • Krūminė rožė „Escimo“, Vokietija, 1980 m. Ši rožė žavi savo baltais kaip sniegas žiedais ir blizgiais lapais. Parke auga 136 šių rožių krūmai.
  • Krūminė rožė „Chopin“, Lenkija, 1980 m. Rožyne, Garbės piliečių skverelyje, auga 1 šios veislės krūmas, kurį 2019 m. rugsėjo mėnesį pasodino Šiaulių miesto garbės pilietė, muzikos pedagogė, kanklininkė Regina Vaišnorienė.
  • Stiebinė balta daugiažiedė rožė „WM“, Vokietija, XX a. 10 dešimtmetis.

Kol sulauksime baltų žiedų, dalinamės 2019-ųjų metų prisiminimais.